Przejdź do zawartości

Patrick Süskind

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Patrick Süskind
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 marca 1949
Ambach

Narodowość

niemiecka

Język

niemiecki

Dziedzina sztuki

literatura, dramat

Ważne dzieła

Pachnidło

Patrick Süskind (ur. 26 marca 1949 w Ambach) – niemiecki pisarz oraz autor scenariuszy. Studiował historię na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium oraz Aix-en-Provence, obecnie mieszka w Monachium i Paryżu.

Jego najgłośniejsza powieść to Pachnidło (1985), która zdobyła uznanie w świecie literackim i w 2006 roku została zekranizowana przez Toma Tykwera, gdy wytwórnia filmowa Constantin-Film nabyła wyłączne prawa do jej ekranizacji. Ponadto Süskind brał udział przy pisaniu scenariuszy do kilku filmów: dziesięcioodcinkowego Monaco Franze (1984), w którym sam zagrał niewielką rolę drugoplanową, Kir Royal z 1986, filmu Rossini (1997) oraz Vom Suchen und Finden der Liebe (2005) w reżyserii Helmuta Dietla.

Jednoaktowy monolog Süskinda Kontrabasista z 1981 był w sezonie teatralnym 1984/85 najczęściej graną sztuką w teatrach niemieckojęzycznych (około 500 przedstawień)[potrzebny przypis].

Süskind udzielił niewielu wywiadów, nie uczestniczy w życiu publicznym, wielokrotnie odmawiał przyjęcia nagród literackich (Nagrody Gutenberga, Nagrody Tukana, Nagrody Literackiej FAZ).

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]