Peter Cornelius (kompozytor)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peter Cornelius
1824-1874

Peter Cornelius (ur. 24 grudnia 1824 Moguncja, zm. 26 października 1874 tamże) – niemiecki kompozytor, skrzypek, librecista i poeta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od dzieciństwa, jako syn aktorów, a potem skrzypek w teatrze w Moguncji, związany z teatrem. Studiował kontrapunkt u Siegfrieda Dehna, do komponowania zachęcony poprzez przyjaźń z Franciszkiem Lisztem pod którego artystyczną opieką przebywał w Weimarze od 1852 roku. Silny wpływ na kompozytora oprócz samego Liszta wywarł również Ryszard Wagner. Cornelius jednak pozostając pod wpływem tych osobowości potrafił wypracować swój odrębny styl. Po opuszczeniu Weimaru udał się do Wiednia, a następnie do Monachium i w tamtejszym konserwatorium otrzymał stanowisko profesora harmonii i retoryki.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Peter Cornelius jest w zasadzie jedynym przedstawicielem niemieckiej opery komicznej w drugiej połowie XIX wieku. Najbardziej znanym dziełem Corneliusa jest jego pierwsza operaCyrulik z Bagdadu, wystawiona po raz pierwszy w Weimarze 15 grudnia 1858 roku, do której za przykładem Wagnera również sam napisał libretto. Mimo nowoczesnej budowy, ciekawych i trudnych partii napisanych zarówno na sopran, jak i tenor, utwór na premierze został wygwizdany, co przypisuje się jednak temu, iż była to akcja skierowana przeciwko dyrygującemu premierą Lisztowi. Inne dzieła Corneliusa to opery Cyd (1865) i dokończona po jego śmierci opera Gunlöd, komponował także pieśni, do których pisał również teksty.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]