Peter Hollingworth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peter Hollingworth
Ilustracja
Kraj działania  Australia
Data i miejsce urodzenia 10 kwietnia 1935
Adelaide
Arcybiskup metropolita Brisbane
Okres sprawowania 1989-2001
Gubernator generalny Australii
Okres sprawowania 29 czerwca 2001 - 28 maja 2003
Wyznanie anglikanizm
Kościół Kościół Anglikański Australii
Sakra biskupia 1985
Odznaczenia
Order Australii
Order Imperium Brytyjskiego

Peter Hollingworth (ur. 10 kwietnia 1935 w Adelaide) – australijski duchowny anglikański, w latach 2001-2003 23. gubernator generalny Australii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Posługa kapłańska[edytuj | edytuj kod]

W latach 50. odbył obowiązkową służbę wojskową (National Service) i to pracując w biurze kapelana Hollingworth odkrył w sobie powołanie i postanowił zostać kapłanem. Ukończył Uniwersytet w Melbourne w 1960 i został diakonem, a później pastorem w kościele St. Mary's w Melbourne. Związał się z "Bractwem św. Wawrzyńca" pracującym na rzecz biednych, za którą to pracę otrzymał najwyższe odznaczenia państwowe. Został także dyrektorem tego stowarzyszenia. W 1989 został wybrany na arcybiskupa Brisbane.

Gubernator generalny Australii[edytuj | edytuj kod]

W maju 2001 premier John Howard ogłosił kontrowersyjną nominację Hollinghwortha na gubernatora generalnego Australii, a ceremonia zaprzysiężenia odbyła się 29 czerwca tego roku. Wiele osób uważało, że osoba duchowna nie powinna była zostać wybrana na stanowisko głowy państwa. Krytykowano także styl bycia Hollingwortha, był on nazywany "najbardziej próżną osobą w Australii".

Pod koniec 2001 wyszło na jaw, że rzekomo po ujawnieniu przypadków pedofilii w szkole, która należała do diecezji Hollinghwortha, nie powziął on żadnych kroków zmierzających do wyjaśnienia tej sprawy. Przy narastającej krytyce ze strony mediów i bardzo negatywnie nastawionej opinii publicznej Hollinghworth zrezygnował z pełnienia funkcji gubernatora w maju 2003.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]