Petr Zelenka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Petr Zelenka
Ilustracja
Petr Zelenka
Data i miejsce urodzenia 21 sierpnia 1967
Praga
Zawód reżyser, scenarzysta
Lata aktywności od 1988

Petr Zelenka (ur. 21 sierpnia 1967 w Pradze) – czeski reżyser i scenarzysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Oboje rodzice związani z filmem. We wczesnej młodości Zelenka występował jako basista i tekściarz punkowej grupy V noci. W 1991 ukończył scenopisarstwo na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Już jego pierwszy film – Guzikowcy – odniósł międzynarodowy sukces.

W filmach opisuje współczesne mu pokolenie i jego fascynacje w formie smutnych i melancholijnych komedii. Wśród swoich filmowych mistrzów wymienia Pedra Almodóvara i Woody'ego Allena. Bohaterowie Zelenki to najczęściej ludzie bierni, słabi, poddający się nurtowi życia, niemający żadnego pomysłu na związki emocjonalne z innymi ludźmi.

Większość dotychczasowych dzieł Zelenki jest w Polsce znana. Jedna z jego najnowszych sztuk, Oczyszczenie (premiera odbyła się 27 października 2007), została napisana specjalnie dla Starego Teatru w Krakowie.

Filmy i scenariusze[edytuj | edytuj kod]

Oprócz wymienionych Zelenka jest jeszcze laureatem m.in.: rotterdamskiego Tygrysa 1998, Złotego Zimorodka Finále 1998, Złotej Róży MFF Bergamo, Złotego Klucza MFF Trencianské Teplice, łagowskiego Srebrnego Grona, Nagrody Publiczności MFF Saloniki, Nagród FIPRESCI i Jury Ekumenicznego Festiwalu w Mannheim.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]