Petr Zelenka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Petr Zelenka
Ilustracja
Petr Zelenka (2018)
Data i miejsce urodzenia

21 sierpnia 1967
Praga, Czechy

Zawód

reżyser, scenarzysta

Lata aktywności

od 1988

Petr Zelenka (ur. 21 sierpnia 1967 w Pradze) – czeski reżyser i scenarzysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Oboje rodziców związani są z filmem. We wczesnej młodości Zelenka występował jako basista i tekściarz punkowej grupy V noci. W roku 1991 ukończył scenopisarstwo na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Już jego pierwszy film, Guzikowcy, odniósł międzynarodowy sukces.

W swoich filmach Zelenka opisuje współczesne mu pokolenie i jego fascynacje w formie smutnych i groteskowych komedii. Wśród swoich filmowych mistrzów wymienia Pedra Almodóvara i Woody’ego Allena. Bohaterowie Zelenki to najczęściej ludzie bierni, słabi, poddający się nurtowi życia, niemający żadnego pomysłu na związki emocjonalne z innymi ludźmi.

Sztuka Oczyszczenie, której premiera odbyła się 27 października 2007, została napisana przez Zelenkę specjalnie dla Starego Teatru w Krakowie.

Sztukę Job Interviews wystawiła Scena Polska Teatru w Czeskim Cieszynie (premiera 24 lutego 2018)[1]

Filmy i scenariusze[edytuj | edytuj kod]

Oprócz sukcesów wymienionych produkcji Zelenka jest jeszcze laureatem m.in.: rotterdamskiego Tygrysa 1998, Złotego Zimorodka Finále 1998, Złotej Róży MFF Bergamo, Złotego Klucza MFF Trenčianske Teplice, łagowskiego Srebrnego Grona, Nagrody Publiczności MFF Saloniki, Nagród FIPRESCI i Jury Ekumenicznego Festiwalu w Mannheim.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Job Interviews, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (przedstawienia). [dostęp 2022-07-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]