Petronas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Petronas
Ilustracja
Logo firmy na linii startowej toru Sepang International Circuit
Forma prawna przedsiębiorstwo państwowe
Data założenia 17 sierpnia 1974
Lokalizacja  Malezja
Siedziba Kuala Lumpur
Branża przemysł petrochemiczny
Produkty ropa naftowa, gaz ziemny, petrochemia
brak współrzędnych
Strona internetowa
Stacja benzynowa Petronas

Petronas[1] (skrót od Petroliam Nasional Berhad) – malezyjski koncern naftowy i gazowy, który został założony 17 sierpnia 1974 roku. Przedsiębiorstwo jest spółką publiczną. Petronas w pełni jest własnością rządu Malezji oraz ma uprawnienia do wydobywania ropy naftowej i gazu w Malezji. Korporacja ma odpowiedzialność rozwijać i stanowić wartość dodaną dla swoich produktów. Petronas zajmuje 68 miejsce jako jedna z największych korporacji w świecie według rankingu z 2015 r. Fortune Global 500. Grupa Petronas znajduje się na 12 miejscu wśród najbardziej dochodowych i opłacalnych w Azji firm na świecie.

Od momentu powstania Petronas się stała zintegrowaną firmą naftową i gazową z interesami przedsiębiorstw w 35 krajach. Według stanu na koniec marca 2005 roku grupa składała się z 103 spółek zależnych. Razem te firmy tworzą grupę Petronas.

Przedsiębiorstwo było jednym z głównych sponsorów zespołu Formuły 1, BMW Sauber. 21 grudnia 2009 roku spółka podpisała wieloletnią umowę sponsorską z innym zespołem Formuły 1, Mercedes GP.

Specjalizacja[edytuj]

Koncern zajmuje się szerokim zakresem działań w przemyśle naftowym i gazowym, w tym poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, gazu, produkowaniem i rafinacją ropy naftowej; marketingiem i dystrybucją produktów naftowych; handlem; przetwarzaniem gazu; dystrybucją skroplonego gazu ziemnego; produkcją petrochemiczną, inwestycjami w nieruchomości.

Grupa Petronas stała się pierwszym na świecie producentem olejów bazowych opartych na bazie skroplonego gazu zimnego. Z sukcesem przetwarza gaz wcześniej spalony. W związku z tym ma najbardziej czystą bazę olejów, która należy do najlepszych jakościowo naftowych produktów.

Petronas stanowi istotne źródło dochodu dla rządu Malezji, 45% budżetu państwa zależy od dywidend firmy Petronas.

Siedziba firmy znajduje się w Petronas Twin Towers, 88-piętrowych wieżowcach, które są od 1998 roku najwyższymi wieżami bliźniakami na świecie.

W tej chwili grupa Petronas aktywnie kupuje wiele fabryk producentów ropy naftowej.

Logo Petronas[edytuj]

Logo Petronas zostało zaprojektowane w 1974 roku przez Dato Johana Ariffa w Johan Design Associates. Jest on również odpowiedzialny w tworzeniu logo dla wielu pododdziałów Petronas, JVs, Kuala Lumpur City Centre (KLCC), MISC, MMHE, Universiti Teknologi Petronas (UTP), Kuala Lumpur Convention Centre, Putrajaya Holdings, Prince Court Medical Centre (PCMC), PETLIN, itd.

[edytuj]

Logo Petronas ma geometryczny kształt kropli oleju oraz litery „P”, która jest widoczna w trójkącie przypisanej w prawym górnym rogu. Trójkąt jest niezbędnym elementem do zdefiniowania kierunku ruchu i dynamiki. Umieszczone kółko w logotypie jest interpretowane jako koło przemysłu naftowego i gazowego, wtedy jak kontur kropli symuluje układ napędowy, energię, którą uzyskujemy za pomocą oleju.

Kolor logotypu korporacji jest szmaragdowo zielony, który kojarzy się z morzem, skąd ropa i gaz są wydobywane.

Logotyp firmy o nazwie „Alpha PETRONAS” został zaprojektowany wyłącznie dla Petronas i jej spółek zależnych. Każda litera logo jest zaokrąglona, co kojarzy się z płynnością, pokazując działanie oleju.

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. PETRONAS, www.petronas.com.my [dostęp 2016-07-07].