Petronas Towers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Petronas Towers
Petronas Towers
Państwo  Malezja
Miejscowość Kuala Lumpur
Architekt César Pelli
Wysokość całkowita 451,9 m
Wysokość do dachu 378,6 m
Kondygnacje 88
Powierzchnia użytkowa 395 000 m²
Rozpoczęcie budowy 1992
Ukończenie budowy 1998
Właściciel KLCC Holdings Sdn Bhd
Położenie na mapie Kuala Lumpur
Mapa lokalizacyjna Kuala Lumpur
Petronas Towers
Petronas Towers
Położenie na mapie Malezji
Mapa lokalizacyjna Malezji
Petronas Towers
Petronas Towers
Ziemia 3°09′28″N 101°42′41″E/3,157778 101,711389
Strona internetowa
Petronas Towers
Elewacja Petronas Towers
Jedno z wejść do budynku
Centrum handlowe
Olbrzymie atrium
Zewnętrzny most w Petronas Towers
Przekrój budynku pokazujący schemat powstawania kształtu elewacji

Petronas Twin Towers – bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Wysokość 452 m. Są to jedne z najwyższych budowli (wież) świata. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata i budowli zbudowanych przed końcem XX wieku. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra.

Historia[edytuj]

Wieże zaprojektował argentyński architekt César Pelli. Mający 88 czterometrowych pięter nad ziemią i 4 piętra pod ziemią wieżowiec został ukończony w 1998 roku. Zbudowany jest głównie ze wzmocnionego żelbetu, elewacja wykonana jest ze szkła i stali. Wieże zbudowano na miejscu dawnego hipodromu. Twarda skała jest w tym miejscu osadzona bardzo głęboko, przez co budynek posiada prawdopodobnie najgłębsze fundamenty na świecie, sięgające na około 150 metrów w głąb ziemi i wymagające ogromnych ilości betonu.

Nietypowym posunięciem było wynajęcie dwóch różnych firm do budowy obu wież. Konkurencję wygrała firma Samsung Constructions odpowiedzialna za Wieżę 2, mimo że zaczęli miesiąc później od budowniczych wieży 1, firmy Hazama Corporations, mimo że później wystąpiły problemy z odchyleniami wieży od idealnego pionu (o ok. 25 mm). Wieże zostały zbudowane na planie dwóch betonowych rdzeni ze wzmocnionego betonu o wymiarach 23 x 23 metry otoczonych kręgiem bardzo wysokich kolumn, na których oparła się konstrukcja budynku.

Architektura wież nawiązuje do sztuki islamskiej, co wiąże się z tym, że głównym wyznaniem na Malezji jest islam.

Konstrukcja[edytuj]

Obie wieże mają łącznie 76 wind, do transportu używanych jest 29 dwupoziomowych wind i 10 ruchomych schodów, poza tym obie wieże na wysokości 41 i 42 piętra, czyli na wysokości 170 metrów połączone są ze sobą zewnętrznym mostem o długości 58,5 m. Windy zabierają jednorazowo 26 osób.

Przy budowie wież pracowało do 7 tys. robotników jednocześnie, którzy zużyli 160 tys. m³ betonu, 77 tys. m³ nierdzewnej stali, 208 pali długości 208 m każdy, pokrytych płytą żelbetową o grubości 4,5 m.

Budynki posiadają łącznie 65 tys. m² szyb co daje liczbę 32000 okien. Aby umyć każdą wieżę tylko raz potrzeba około miesiąca.

Przeznaczenie[edytuj]

Biura[edytuj]

Petronas Towers jest budynkiem biurowym. Pierwsza wieża (Tower One) mieści w całości biura firmy Petronas. Druga wieża (Tower Two) pozwala wynajmować biura wielu firmom. Swoje biura w drugiej wieży mają m.in.:

Przejście między budynkami (Sky bridge)[edytuj]

Na 41 i 42 piętrze znajduje się przeszklone przejście między budynkami, dzięki któremu nie trzeba schodzić aż na poziom ulicy, by przejść z jednej wieży do drugiej. Przejście jest publicznie dostępne, otwarte od 8:00 do 16:30, wpuszczane są grupy po ok 20 os. co 10 min, a wjazd trwający 45sek. (na górze spędza się około 15min).

Suria KLCC[edytuj]

Centrum handlowe znajdujące się na dole wieżowca. Znajduje się tam też Filharmonia Dewan, w której odbywają się koncerty Malezyjskiej Orkiestry Symfonicznej. W budynku znajduje się ponadto galeria sztuki, restauracje i bary.

KLCC Park[edytuj]

Południowo-wschodnie wyjście centrum handlowego Suria KLCC jest skierowane w stronę parku poprzedzonego fontanną, przyciągającą tłumy turystów i fotografów. W znacznej mierze park jest otoczony przez budynki towarzyszące Petronas Twin Towers oraz rozległy budynek Kuala Lumpur Convention Centre, KLCC, połączony z ekskluzywnym Traders Hotel w południowej części parku.

Obszar zieleni zawiera ścieżki do spacerów i joggingu, stawy, wodospady kaskadowe oraz plac zabaw dla dzieci. Między wschodnim wejściem Traders Hotel a Suria KLCC nieustannie krąży pojazd - Buggy - do bezpłatnego przewozu osób. Pojazd zawraca na placu Petronas Twin Towers, między wyjściem Suria KLCC a fontannami.

Dolna, zewnętrzna część budynku Suria KLCC jest od strony parku przeznaczona na liczne restauracje i puby.

Porównanie[edytuj]

Wybrane drapacze chmur (na czerwono zaznaczono wieżowce w budowie)

Burdż Chalifa 1 World Trade Center Pentominium Taipei 101 Petronas Towers Sears Tower Empire State BuildingTallest Buildings new.PNG


Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]