Phyllida Lloyd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Phyllida Lloyd
Ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Phyllida Christian Lloyd
Data i miejsce urodzenia 17 czerwca 1957
Nempnett Thrubwell
Zawód reżyserka
Współmałżonek Sarah Cooke
Lata aktywności od 1997
Odznaczenia
Order BritEmp (civil) rib.PNG

Phyllida Lloyd (ur. 17 czerwca 1957 w Nempnett Thrubwell) − brytyjska reżyserka filmowa i teatralna. W teatrze specjalizuje się w repertuarze klasycznym i operowym. Szerokiej publiczności najlepiej znana z ekranizacji musicalu Mamma Mia! (2008) oraz biografii Margaret Thatcher Żelazna Dama (2011).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Birmingham, znalazła pracę w dziale telewizyjnych produkcji dramatycznych BBC. W 1985 została reżyserem-stażystą w New Wolsey Theatre w Ipswich. Tak rozpoczęła się jej kariera teatralna.

W 1998 przyjęła propozycję reżyserowania musicalu Mamma Mia!, opartego na piosenkach szwedzkiej grupy ABBA, podczas jego światowej prapremiery w Londynie. W 2000 zadebiutowała w telewizji, reżyserując ekranową wersję opery Gloriana Benjamina Brittena.

W 2006 została profesorem wizytującym na Oxford University w dziedzinie teatru współczesnego. W tym samym roku otrzymała doktorat honoris causa na Uniwersytecie w Bristolu.

W 2008 wyreżyserowała kinową wersję musicalu Mamma Mia!, która - pomimo nienajlepszych recenzji - stała się kinowym przebojem. W 2011 miała miejsce premiera jej kolejnego obrazu - Żelazna Dama była filmem biograficznym poświęconym byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher. W obu filmach główne role zagrała Meryl Streep.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Dziennik "The Independent" w 2006 sklasyfikował ją na 56. miejscu na liście najbardziej wpływowych gejów i lesbijek w Wielkiej Brytanii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrew Tuck Gay Power: The Pink List, The Independent, 2 lipca 2006

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]