Piechoty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piechoty
Widok na wieś podczas żniw
Widok na wieś podczas żniw
Państwo  Polska
Województwo podkarpackie
Powiat mielecki
Gmina Padew Narodowa
Wysokość 168 m n.p.m.
Liczba ludności (2011) 249[1][2]
Strefa numeracyjna 15
Kod pocztowy 39-340
Tablice rejestracyjne RMI
SIMC 0803271
Położenie na mapie gminy Padew Narodowa
Mapa lokalizacyjna gminy Padew Narodowa
Piechoty
Piechoty
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Piechoty
Piechoty
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Piechoty
Piechoty
Położenie na mapie powiatu mieleckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu mieleckiego
Piechoty
Piechoty
Ziemia50°24′20″N 21°31′51″E/50,405556 21,530833

Piechotywieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie mieleckim, w gminie Padew Narodowa[3][4]. Leży na Nizinie Nadwiślańskiej na wys.168 m n.p.m., nad rzeką Babulówką. Od północy graniczy z wsiami: Zarównie i Zachwiejów, na południu: Józefów i Babule. Od wschodu rozciągają się pozostałości Puszczy Sandomierskiej. Wieś leży w południowo-wschodniej części gminy. Połączenie z Padwią Narodową zapewnia jej droga powiatowa nr 1135R[5]. Ma przystanek linii autobusowej MielecBabuleZarównie. Zajmuje powierzchnię 309 ha, liczy 249 mieszkańców. Posiada zwartą zabudowę, w której większość stanowią budynki murowane. Korzysta z sieci: elektroenergetycznej, gazowniczej, telekomunikacyjnej, wodociągowej i kanalizacyjnej.

We wsi działa założona w 1897 roku Ochotnicza Straż Pożarna działająca w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego. Jednostka ma samochód ciężarowo-terenowy marki Steyer, Żuk, przyczepkę ze sprzętem gaśniczym oraz wiele nowoczesnego sprzętu pożarniczo-ratunkowego. Na środku basenu przeciw pożarowego znajduje się figura św. Floriana patrona strażaków.

Przybysza uderza wyjątkowo duża ilość starych i okazałych drzew. Rekordzistami są pomniki przyrody żywej: dąb szypułkowy mający około 360 lat, wysokość 25 m i obwód 570 cm oraz wiąz szypułkowy w wieku 180 lat, o wysokości 26 m i obwodzie 405 cm. Kolejne dęby szypułkowe mają wiek 260, 200 i 160 lat, a wiązy szypułkowe – 150, 120 i 110 lat. Ewenementem w skali gminy jest 80-letnia grusza polna o wysokości 16 m i obwodzie 280 cm, będąca również chronionym pomnikiem przyrody.

Kaplica w Piechotach

Wierni kościoła rzymskokatolickiego należą do parafii NMP Królowej Polski w Zachwiejowie. W kompleksie leśnym na niewielkim wzniesieniu znajduje się kaplica z 1914 r. remontowana w 2004 i 2014 r.[6]

7 grudnia 2014 roku odbyło się oficjalne oddanie do użytku nowo powstałego parku rehabilitacji siłowej, który razem z wcześniej otwartym placem zabaw dla dzieci, będzie stanowił atrakcję dla starszych i młodszych mieszkańców. W ramach przedsięwzięcia powstało mini boisko sportowe i park rehabilitacji siłowej. Dotychczasowe oczko wodne zyskało nowy wygląd. Przy nim została wykonana drewniana altana. Cały kompleks sportowo-rekreacyjny został ogrodzony. Poświęcenia obiektu dokonał ks. Leszek Wiech – proboszcz parafii w Zachwiejowie. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością lokalni samorządowcy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki osadnictwa na terenie obecnej wsi Piechoty istniały już w okresie prehistorycznym, tj. 12 000–7900 p.n.e. o czym świadczą badania wykopaliskowe. Na wydmach piaszczystych w Piechotach stwierdzono także relikty osadnictwa mezolitycznego do około 4500 lat p.n.e. Podczas badań w 1964 roku odkryto tam 280 mikrolitycznych wyrobów, w tym m.in. grociki trapezowate, drapacze, oraz sporo odłupków mikrolitycznych odznaczających się małymi rozmiarami.

Wieś wzmiankowana w 1660 r. jako wieś królewska. Po rozbiorze w 1772 roku wieś znalazła się w zaborze austriackim. W Połowie XIX w. istniała tu szkoła jednoklasowa. Pod koniec XIX w we wsi było 42 domy i 202 mieszkańców, w tym: 192 rzymskokatolickich i 10 żydów. Większość użytków rolnych uprawiali miejscowi chłopi a właścicielem ok. 1/10 pól był hr. Ludwik Schoenefeld[7]. W 1904 r. wieś zamieszkiwało 230 mieszkańców.

Podczas I wojny światowej w latach 1914–1915 miały tu miejsce działania wojenne i wzgórze z kaplicą było miejscem obserwacyjnym. W okresie międzywojennym gmina Piechoty należała do województwa krakowskiego. Używała galicyjskiej pieczęci z czteropolową tarczą z trzema koronami w lewym polu, pięcioma poziomymi pasami w prawym polu i dwoma orłami w pozostałych dolnych polach.

Podczas wojny z Niemcami we wrześniu 1939 r. na wzgórzu z kaplicą był także zlokalizowany punkt obserwacyjny. W tych okolicach miała także miejsce potyczka wojsk polskich i hitlerowskich. Jednak największe zniszczenia dokonały się podczas wyzwalania tych terenów przez wojska sowieckie. Wówczas Niemcy bombardowali wioskę i okolicę. Od bomb został zniszczony dach kaplicy oraz uszkodzonych kilka budynków. Zginęło też kilku mieszkańców Piechot oraz jeden sowiecki żołnierz, który został pochowany na wiejskim placu i później ekshumowany

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]