Pierre Marinovitch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pierre Marinovitch
21 zwycięstw
ilustracja
podporucznik pilot podporucznik pilot
Data i miejsce urodzenia 1 sierpnia 1898
Paryż
Data i miejsce śmierci 2 października 1919
Bruksela
Przebieg służby
Lata służby od 1916
Siły zbrojne Roundel of France.svgArmée de l’air
Jednostki N 38, SPA 94
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Medal Wojskowy (Francja) Krzyż Wojenny 1914-1918 (Francja)

Pierre Marinovitch (ur. 1 sierpnia 1898 w Paryżu, zm. 2 października 1919 w Brukseli) – francuski as myśliwski z czasów I wojny światowej.

Początkowe lata służby i wyszkolenie[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec był Serbem, a matka Polką. W lutym 1916 wstąpił do armii francuskiej i został przydzielony do 27 Regimentu Dragonów (27e Regiment de Dragons). Po złożeniu podania o przeniesienie do lotnictwa rozpoczął szkolenie w lipcu, a w październiku tego roku otrzymał dyplom pilota. Następnie, za sprawą swojego wyjątkowego talentu, został skierowany do szkoły myśliwców w Pau, gdzie ćwiczył technikę latania, oraz do Cazeaux, gdzie doskonalił umiejętności strzeleckie.

Służba jako pilot myśliwski[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 1917 roku przydzielony został do eskadry N 81. Z powodu choroby nie mógł dołączyć do jednostki, gdy ta wyruszyła na front. Po wyleczeniu został przydzielony do N 94, a potem N 38. Pierwszy lot bojowy wykonał latem 1917. Pierwsze zwycięstwo odniósł na początku września, a do końca roku zniszczył jeszcze jeden wrogi samolot.

W związku z niebezpiecznymi wypadami za linię wroga podczas lotu bojowego, 20 stycznia 1918 został ukarany aresztem wojskowym – spał w celi, ale wykonywał loty bojowe. Podczas jednej z akcji, w pościgu za niemieckim samolotem dwumiejscowym, doleciał aż nad lotnisko nieprzyjaciela i został ostrzelany przez obronę naziemną. Innym razem podczas patrolu zaatakował samotnie niedaleko Villers-Cotterêts dwanaście Fokkerów D.VII. Jedna z kul wystrzelonych przez Niemców musnęła mu włosy, a inna przeszła tuż pod ręką.

Pierre Marinovitch odniósł łącznie co najmniej 21 potwierdzonych zwycięstw – co było najlepszym wynikiem w jego Escadrille (SPA 94) – w tym nad asami lotnictwa niemieckiego takimi jak Walter von Bülow-Bothkamp (prawdopodobnie) oraz Karl Schlegel.

Po I wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Zmarł po wojnie w szpitalu wojskowym w Brukseli, w wyniku ran odniesionych w katastrofie lotniczej. Spoczywa na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Norman L. R. Franks, Frank W. Bailey: Over the Front: A Complete Record of the Fighter Aces and Units of the United States and French Air Services, 1914-1918. USA: Grub Street the Basement, 1992. ISBN 978-0948817540.
  • Przemysław Skulski, Wojciech Sankowski: Asy Wojny 1914-1918. Wrocław: ACE PUBLICATION, 1994. ISBN 83-86153-10-5.
  • The Aerodrome: Pierre Marinovitch (lista zwycięstw) (ang.). [dostęp 28 sierpnia 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]