Pierre Marinovitch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pierre Marinovitch
21 zwycięstw
podporucznik pilot podporucznik pilot
Data i miejsce urodzenia 1 sierpnia 1898
Paryż
Data i miejsce śmierci 2 października 1919
Bruksela
Przebieg służby
Lata służby od 1916
Siły zbrojne French-roundel.svg - Aéronautique Militaire
Jednostki N 38, Spa 94
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Médaille Militaire (Francja) Krzyż Wojenny 1914–1918 (Francja)

Pierre Marinovitch (ur. 1 sierpnia 1898 w Paryżu, zm. 2 października 1919 w Brukseli) – francuski as myśliwski z czasów I wojny światowej.

Jego ojciec był Serbem, a matka Polką. W lutym 1916 zaciągnął się do 27 Regimentu Dragonów (27e Regiment de Dragons). Po złożeniu podania o przeniesienie do lotnictwa rozpoczął szkolenie w lipcu, a w październiku tego roku otrzymał dyplom pilota. Następnie, za sprawą swojego wyjątkowego talentu, został skierowany do szkoły myśliwców w Pau, gdzie ćwiczył technikę latania, oraz do Cazeaux, gdzie doskonalił umiejętności strzeleckie.

W styczniu 1917 roku przydzielony został do eskadry N 81. Z powodu choroby nie mógł dołączyć do jednostki, gdy ta wyruszyła na front; po wyleczeniu otrzymał przydział do N 94, a potem N 38. Pierwszy lot bojowy wykonał latem 1917, a pierwsze zwycięstwo odniósł na początku września. Do końca roku zniszczył jeszcze jeden wrogi samolot.

W związku z niebezpiecznymi wypadami za linię wroga podczas patrolu, 20 stycznia 1918 został ukarany aresztem wojskowym – spał w celi, ale wykonywał loty bojowe. Podczas jednej z akcji, w pościgu za niemieckim samolotem dwumiejscowym, zapędził się nad lotnisko nieprzyjaciela i został ostrzelany przez obronę naziemną. Innym razem podczas patrolu zaatakował samotnie nad Villers-Cotterêts dwanaście Fokkerów D.VII. Jedna z kul wystrzelonych przez Niemców musnęła mu włosy, a inna przeszła tuż pod ręką.

Pierre Marinovitch odniósł łącznie co najmniej 21 potwierdzonych zwycięstw – co było najlepszym wynikiem w jego Escadrille (Spa 94) – w tym nad asami lotnictwa niemieckiego takimi jak Walter von Bülow-Bothkamp (prawdopodobnie) oraz Karl Paul Schlegel.

Zmarł po wojnie w szpitalu wojskowym w Brukseli, w wyniku ran odniesionych w katastrofie lotniczej. Spoczywa na cmentarzu Père-Lachaise w Paryżu.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]