Piotr Andrukiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Andrukiewicz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 kwietnia 1964
Elbląg
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja Redemptoryści
Śluby zakonne 2 lutego 1984
Prezbiterat 11 czerwca 1989

Piotr Andrukiewicz, CSsR (ur. 20 kwietnia 1964 w Elblągu) – polski redemptorysta, misjonarz ludowy, rekolekcjonista, były pracownik Radia Maryja i Telewizji Trwam, były opiekun Młodzieżowych Kół Przyjaciół Radia Maryja, kompozytor-amator.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Szkołę Podstawową nr 16 oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu (matura 1982) i Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów w Krakowie i Tuchowie. W czerwcu 2010 uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie socjologii. Promotorem pracy doktorskiej Jasnogórskie pielgrzymki Rodziny Radia Maryja jako zgromadzenia agoralne był ks. prof. dr hab. Janusz Mariański[1].

Posługa po otrzymaniu święceń kapłańskich[edytuj | edytuj kod]

Po święceniach pracował w Krakowie, Tuchowie i Szczecinku, następnie przez 18 lat w Toruniu w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

W mediach założonych przez o. Tadeusza Rydzyka pracował od marca 1993 do lipca 2011. Był opiekunem Młodzieżowych Kół Przyjaciół Radia Maryja. Odpowiadał też za dział transmisji krajowych i zagranicznych, zwłaszcza z Watykanu. Na antenie toruńskiej rozgłośni często prowadził "Rozmowy niedokończone" oraz audycje dla młodzieży. Był autorem wielu katechez w Radiu Maryja. W latach 2012 do 2015 posługiwał w Krakowie, jako rekolekcjonista. W 2013 zdiagnozowano u niego w czaszce guza kąta mostkowo-móżdżkowego. Operacja została przeprowadzona w klinice w Lublinie i zakończyła się powodzeniem[2]. Zamieszkał w Rzymie, gdzie w sierpniu 2015 podjął prowadzenie duszpasterstwa polonijnego przy kościele św. Alfonsa Liguori, w którym znajduje się oryginał ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy[3].

Jest kompozytorem utworów muzycznych, wykorzystywanych jako hymny pielgrzymek młodych słuchaczy Radia Maryja, które co roku odbywają się na Jasnej Górze. Czasem można usłyszeć je na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam. Najbardziej znane to: "Na spotkanie nowych ludzi", "Wypłyń na głębię", "Rodzino Radia Maryja", "Ja i Ty, Ty i ja – pokolenie JP II", "Maryjo, Gwiazdo Ewangelizacji", "Na Jego Obraz"[4].[5]

W 2013 ukazał się w formie książki przeprowadzony z nim przez Michała Krajskiego wywiad rzeka pt. "Bo do radości zostaliśmy stworzeni".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]