Piotr Bednarczyk (oficer)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piotr Bednarczyk
pułkownik dyplomowany pułkownik dyplomowany
Data i miejsce urodzenia

1964
Rabka

Przebieg służby
Lata służby

1984

Siły zbrojne

Wojsko Polskie

Jednostki

Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Inżynieryjnych
1 Brzeski Pułk Saperów im. Tadeusza Kościuszki
Akademia Obrony Narodowej
Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
5 Pułk Inżynieryjny
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni

Stanowiska

podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych
dowódca plutonu inżynieryjno - drogowego
dowódca kompanii saperów
dowódca batalionu minowania
dowódca batalionu wsparcia inżynieryjnego
dowódca batalionu inżynieryjnego
szef wydziału szkolenia
zastępca dowódcy pułku inżynieryjnego
dowódca pułku inżynieryjnego

Odznaczenia
Gwiazda Afganistanu Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju Srebrny Medal za Zasługi dla Obronności Kraju Brązowy Medal za Zasługi dla Obronności Kraju Złoty Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny Srebrny Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny Brązowy Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny

Piotr Bednarczyk (ur. 3 stycznia 1964 w Rabce) – pułkownik dyplomowany Sił Zbrojnych RP, inżynier-mechanik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Technikum Mechaniczne w Nowym Targu. Następnie odbył zasadniczą służbę wojskową i został skierowany do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu, którą ukończył w 1988. Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1 Brzeskim Pułku Saperów im. T. Kościuszki, obejmują dowodzenie plutonem. W 1990–1995 pełnił obowiązki dowódcy kompanii. Następnie kształcił się w Akademii Obrony Narodowej, uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera (1995–1997). Objął później stanowisko starszego oficera operacyjnego w macierzystym pułku (1999–2000), aby zostać następnie skierowanym do służby szefa sekcji rozpoznawczej. W 2005 został wyznaczony na dowódcę polskiego kontyngentu w Afganistanie w ramach wojny afgańsko-amerykańskiej (krypt. Enduring Freedom).

W 2007 powrócił do kraju, obejmując dowództwo nad batalionem wsparcia inżynieryjnego w 1 Brygadzie Saperów w Brzegu. W 2008 został ponownie skierowany do Afganistanu, gdzie został asystentem szefa Sztabu Polskich Sił Zadaniowych. W maju 2009 powrócił z misji, kontynuując służbę na poprzednim stanowisku. W 2011 został zakwalifikowany do służby poza granicami kraju, pełniąc funkcje zastępcy szefa Departamentu Rozwoju Technicznego NATO w Bratysławie. Później został wyznaczony na stanowisko szefa wydziału szkolenia w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

W sierpniu 2015 pełnił funkcję zastępcy 5. pułku inżynieryjnego w SzczeciniePodjuchach. 12 marca 2018 został jego dowódcą. Od września 2019 służy w strukturach Wielonarodowego Korpusu Północno - Wschodniego w Szczecinie.

Awanse[edytuj | edytuj kod]

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]