Pirania II: Latający mordercy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pirania II: Latający mordercy
Piranha II: The Spawning
Gatunek horror
Rok produkcji 1981
Data premiery Ziemia grudzień 1981
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Włochy
Czas trwania 84 minuty,
Stany Zjednoczone 94 minuty (wersja rozszerzona)
Reżyseria James Cameron,
Ovidio G. Assonitis (poza czołówką)
Scenariusz H.A. Milton
Muzyka Stelvio Cipriani (w czołówce jako Steve Powder)
Zdjęcia Roberto D'Ettorre Piazzoli
Montaż Roberto Silvi
Produkcja Chako van Leeuwen,
Jeff Schechtman
Dystrybucja Columbia Pictures
Poprzednik Pirania

Pirania II: Latający mordercy (tytuł oryg. Piranha II: The Spawning) − pierwszy fabularny film Jamesa Camerona z roku 1981; horror będący kontynuacją obrazu Pirania z 1978. Pierwszą część reżyserował inny znany twórca amerykański, Joe Dante.

Fani projektu, jak i zwolennicy kiczowatych horrorów klasy „B” w ogóle, uznają Piranię II za dzieło kultowe ze względu na osobę twórcy.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada historię piranii-mutantów, które uciekły z eksperymentalnego ośrodka badawczego należącego do wojska. Wrak statku, spoczywający na dnie niedaleko jednej z wysp na Karaibach, jest miejscem ataków piranii. Śledztwo, które w sprawie śmierci znajomego prowadzi Anne Kimbrough, odkrywa, że ten gatunek ryb może latać i jest niezwykle agresywny. Dyrektor hotelu na wyspie nie chce odwołać przyjęcia na plaży i zaczyna się masakra.

Realizacja[edytuj | edytuj kod]

Film powstawał niskim budżetem na Jamajce, począwszy od dnia 9 lutego do kwietnia 1981 roku. Z powodu ograniczeń finansowych dużą część ekipy realizacyjnej stanowili Włosi, nieporozumiewający się w języku angielskim. Udział tychże w produkcji był na tyle spory, że ostatecznie Pirania II powstała jako koprodukcja włosko-amerykańska.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]