Pistolet maszynowy Colt SMG

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Colt SMG
Ilustracja
Colt Model 635
Państwo  Stany Zjednoczone
Producent Colt's Manufacturing Company
Rodzaj pistolet maszynowy
Historia
Produkcja ?? - do chwili obecnej
Dane techniczne
Kaliber 9 mm
Nabój 9 x 19 mm Parabellum
Magazynek pudełkowy, 20 lub 30 nab.
Wymiary
Długość 734/650 mm (M635 z kolbą rozłożoną/złożoną)
Długość lufy 260 mm (M635)
178 mm (M633)
Masa
broni 2,61 kg (M635 niezaładowany)
Inne
Prędkość pocz. pocisku 396 m/s (M635)
Szybkostrzelność teoretyczna 700-1000 strz/min (M635)
Zasięg skuteczny 150 m (M633)
200 m (M635)

Colt 9 mm Submachine Gun - amerykański pistolet maszynowy wywodzący się konstrukcyjnie z karabinu szturmowego M16, produkowany przez firmę Colt.

Historia konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Argentyński żołnierz z pm Colt SMG.

W przypadku najbardziej udanych modeli karabinów szturmowych często podejmowana jest decyzja o opracowaniu na ich podstawie pistoletów maszynowych. Przykładami takich par może być SIG 540 i SAF, AUG i AUG-P, czy sztandarowy przykład G3 i MP5.

Także M16 próbowano przerobić. Pierwsza próba miała miejsce w latach siedemdziesiątych. Skonstruowany przez Maxwella Atchissona pistolet maszynowy Atchisson M16 nie zdobył jednak popularności. Kolejna próba miała w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Firma Colt Industries (od 4 listopada 2002 roku Colt Defense LLC) wprowadziła na rynek pistolet maszynowy Colt SMG.

Głównym atutem nowej broni była całkowita zgodność pod względem manualnym z M16. Każda osoba przeszkolona w posługiwaniu się M16 będzie potrafiła się posługiwać peemem Colt SMG. Pistolet maszynowy Colt SMG znalazł się na rynku kiedy pozycja niemieckiego MP5 była już bardzo mocna. Dlatego nie zdobył większej popularności (znajduje się na uzbrojeniu niektórych policyjnych oddziałów specjalnych, jest także używane przez DEA).

Pistolet maszynowy Colt SMG jest sprzedawany wyłącznie służbom państwowym i koncesjonowanym agencjom ochrony i nie jest dostępna na rynku cywilnym.

Wersje[edytuj | edytuj kod]

  • Model 633 - wersja z lufą skróconą.
  • Model 634 - z mechanizmem spustowym umożliwiającym strzelanie wyłącznie ogniem pojedynczym i wydłużoną lufą.
  • Model 635 - z mechanizmem spustowym umożliwiającym strzelanie ogniem pojedynczym i seriami.
  • Model 639 - z mechanizmem spustowym z ogranicznikiem długości seriami, umożliwiającym strzelanie ogniem pojedynczym i seriami trójstrzałowymi.

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Pistolet maszynowy Colt SMG jest indywidualną bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta o odrzut zamka swobodnego. Broń strzela z zamka zamkniętego. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu. Zamek zwalniany przyciskiem z lewej strony gniazda magazynka. Rękojeść przeładowania w kształcie litery T za chwytem transportowym (nieruchoma w trakcie strzelania). Mechanizm spustowy kurkowy (nastawy zależne od wersji). Przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem, po obu stronach broni. Zasilanie z dwurzędowych magazynków pudełkowych o pojemności 20 lub 32 naboi (magazynki identyczne jak w pm Uzi). Otwarte przyrządy celownicze składają się z muszki i celownika przerzutowego (z przeziernikiem). Kolba składana (teleskopowa).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]