Pistolet maszynowy MSMC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
MSMC
Dane podstawowe
Państwo  Indie
Rodzaj pistolet maszynowy
Dane techniczne
Kaliber 5,56 mm
Nabój 5,56 x 30 MINSAS
Magazynek łukowy, 30 nab.
Wymiary
Długość 550/700 mm
Długość lufy 300 mm
Masa
broni 3,00 kg (bez amunicji)
Inne
Szybkostrzelność teoretyczna 850-900 strz./min

Modern Sub Machine Carbine (MSMC) – współczesny, indyjski pistolet maszynowy. W 2010 roku trwały próby wojskowe tej broni. W 2013 roku broń została skierowana na ostateczne próby poligonowe.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W późnych latach 50. Indie zakupiły licencję na brytyjski karabin samopowtarzalny L1A1 kalibru 7,62 mm NATO. W latach 80. podjęto decyzję o zastąpieniu go nową konstrukcją kalibru 5,56 mm. Broń zaprojektowano w ramach programu Indian National Small Arms System. W skład systemu miał wchodzić karabin, karabinek i ręczny karabin maszynowy. W czasie prób okazało się że indyjski nabój 5,56 x 45 mm który posiada silniejszy ładunek prochowy od naboju 5,56 mm NATO utrudnia skonstruowanie udanego karabinka. Jednocześnie, powstanie w Europie nowej generacji nabojów pistoletowych takich jak 4,6 x 30 mm, czy 5,7 x 28 mm SS190 stało się impulsem do opracowania podobnej amunicji i zasilanej nią broni w Indiach. W ten sposób powstał nowy nabój 5,56 x 30 MINSAS i zasilany nim pistolet maszynowy MSMC. Nowa broń przeznaczona jest w pierwszym rzędzie dla żołnierzy indyjskich jednostek specjalnych. Badania pierwszycb prototypów pistoletu maszynowego MSMC rozpoczęły się w 2006 roku. Kolejne próby coraz bardziej dopracowanych prototypów miały miejsce w 2007, 2009 i 2010 roku. W 2011 roku pokazano pierwsze egzemplarze serii próbnej. Zostały one poddane badaniom kwalifikacyjnym zakończonym w drugiej połowie 2012 roku.Ostatnim etapem prób przed przyjęciem broni do uzbrojenia mają być próby poligonowe. W związku z przedłużającymi się pracami nad MSMC niektóre z indyjskich służb zakupiły nowe pistolety maszynowe za granica. Indyjska straż graniczna zakupiła włoskie pistolety maszynowe Beretta Mx4, a policja Bombaju szwajcarskie pistolety maszynowe B&T MP9.

Opis[edytuj | edytuj kod]

MSMC jest bronią samoczynno-samopowtarzalną działającą na zasadzie odprowadzania gazów prochowych przez boczny otwór lufy. Strzela z zamka zamkniętego. Zamek ryglowany przez obrót. Komora zamkowa prawdopodobnie tłoczona z blachy stalowej, chwyt pistoletowy i krótkie łoże z polimeru. Mechanizm spustowy umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym i seriami, skrzydełko przełącznika rodzaju ognia-bezpiecznika obustronne, nad spustem. Mechanizm uderzeniowy kurkowy. Broń zasilana jest z trzydziestonabojowych magazynków łukowych. Gniazdo magazynka umieszczono w chwycie pistoletowym. Kolba wysuwana. Broń wyposażona jest w mechaniczne przyrządy celownicze, dodatkowo na grzbiecie komory zamkowej umieszczono szynę Picatinny na której można zamocować celownik kolimatorowy lub inny celownik dzienny lub nocny. Do broni, nad lufę można dołączyć bagnet.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Max R. Popenker: Modern Sub Machine Carbine / MSMC submachine gun (India) (ang.). world.guns.ru. [dostęp 2010-08-10].
  2. Wilk Remigiusz. Rozstrzygające testy MSMC. „Broń i amunicja”. 3/4-2013. Altair Sp. z o.o.. ISSN 1644-339X.