Pittsburgh Steelers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pittsburgh Steelers
Ilustracja
Przydomek The Steel Curtain
Barwy czarna, złota, biała
Data założenia 1933
Liga National Football League
American Football Conference
AFC North
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres Pittsburgh, Pensylwania
Stadion Heinz Field
Właściciel Dan Rooney
Trener Mike Tomlin

Pittsburgh Steelers - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Pittsburghu, w stanie Pensylwania. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Północnej konferencji AFC ligi NFL.

Steelers są najstarszą i najbardziej utytułowaną franczyzą w konferencji. Zespół pojawił się w ośmiu finałach ligi i jest jednym z dwóch sześciokrotnych zwycięzców Super Bowl, obok New England Patriots. Steelers pojawili się w trzynastu mistrzostwach konferencji AFC. Byli też gospodarzami największej liczby finałów konferencji w całej lidze NFL. Drużyna Steelers, jako jedyna w historii ligi NFL, weszła do fazy play-off z szóstego, najgorszego miejsca w konferencji, by następnie wygrać wszystkie mecze, łącznie z finałem Super Bowl XL, po zwycięstwie nad Seattle Seahawks.

Zespół powstał pod nazwą Pittsburgh Pirates, by razem z Philadelphia Eagles oraz Cincinnati Reds (obecnie nieistniejącym) dołączyć w roku 1933 do ligi NFL jako drużyny rozszerzające. Pirates byli spadkobiercami tradycji innej drużyny z Pittsburgha[1], pierwszego zawodowego zespołu w historii futbolu, który byłby wciąż aktywny w tym czasie, gdyby nie restrykcyjne prawa moralne (tzw. blue laws) wprowadzone w niektórych stanach, zabraniające jakichkolwiek zajęć fizycznych w niedziele, zatem stojące w konflikcie z niedzielnymi meczami NFL. Nazwa Pirates została zmieniona na Steelers w roku 1941 w uznaniu pozycji przemysłu stalowego miasta i etyki zawodowej "niebieskich kołnierzyków", stanowiących dużą część kibiców drużyny. Dodatkowo szefostwo klubu chciało odróżnić go od zawodowej drużyny baseballowej noszącej tę samą nazwę.

Zawodnicy polskiego pochodzenia w Steelers: Ted Marchibroda (1953, 1955-1956), Marv Matuszak (1953-1956), Dick Modzelewski (1955), Joe Krupa (1956-1964), Gene Cichowski (1957), Lou Michaels (1961-1963), Jack Ham (1971–1982), Justin Strzelczyk (1990–1998), Mike Tomczak (1993-1999), Chris Gardocki (2004-2005), Jeremy Kapinos (2010–2012).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pittsburgh był miastem goszczącym pierwsze mecze drużyn zawodowych w historii futbolu, w latach 90. XIX wieku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]