Przejdź do zawartości

Arizona Cardinals

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arizona Cardinals
ilustracja
Przydomek

The Cards, The Birds, Big Red

Maskotka

Big Red

Barwy

purpurowa, biała

Data założenia

1898

Liga

National Football League
National Football Conference
NFC West

Państwo

 Stany Zjednoczone

Adres

Glendale (Arizona)

Stadion

University of Phoenix Stadium

Właściciel

Michael Bidwill

Trener

Jonathan Gannon

Strona internetowa

Arizona Cardinals – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Phoenix w stanie Arizona. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji NFC ligi NFL.

Cardinals są najstarszym, nieprzerwanie działającym amerykańskim zespołem futbolowym[1]. Zespół założono w roku 1898 w Chicago, pod nazwą Morgan Athletic Club. Następnie klub przemianowano na Racine Normals, w nawiązaniu do Normal Park przy chicagowskiej Racine Avenue, gdzie zespół miał siedzibę. Po wprowadzeniu purpurowych strojów nazwę zmieniono na Racine Cardinals (ang. cardinal red – purpura). Nowy kolor został przejęty od drużyny Uniwersytetu Chicagowskiego, Maroons.

W roku 1920 zespół stał się członkiem ligi NFL i po raz kolejny zmienił nazwę. Aby odróżnić się od nowo powstałej drużyny z Racine w stanie Wisconsin, klub przemianował się na Chicago Cardinals. W roku 1944, podczas trudnego kadrowo czasu II wojny światowej, Cardinals na jeden sezon połączyli się z drużyną Pittsburgh Steelers, tworząc efemeryczny zespół Card-Pitt. W roku 1960 przeniesiono siedzibę klubu do Saint Louis w stanie Missouri, a w ślad za nią zmieniono nazwę – na St. Louis Cardinals. Zespół niekiedy nazywano „St. Louis Football Cardinals”, dla odróżnienia od jego imiennika – drużyny bejsbolowej. Po nieudanej kampanii na rzecz budowy stadionu stricte futbolowego w Saint Louis, klub przeniesiono w roku 1988 w okolice Phoenix. Tam przez pewien czas zespół korzystał z uniwersyteckiego stadionu Sun Devil Stadium na przedmieściach miasta Tempe, w którym ulokowano też siedzibę władz klubu i obiekty treningowe. Zespół grał u Sun Devils pod nazwą Phoenix Cardinals, zanim ostatecznie zaczął się tytułować słowem „Arizona” od sezonu 1994. Rok 2006 Cardinals rozegrali na stadionie University of Phoenix Stadium w Glendale, na przedmieściach Phoenix. Co roku zespół przeprowadza treningi letnie na terenie Northern Arizona University, we Flagstaff.

Mimo przeprowadzki do Missouri, a później do Arizony, zespół przez dziesięciolecia pozostawał we wschodnich dywizjach i konferencjach ligi. Gdy przed sezonem roku 1953 NFL podzielono na konferencję wschodnią i zachodnią, Cardinals umieszczono na wschodzie, zaś Chicago Bears na zachodzie. Po połączeniu lig AFL i NFL w sezonie roku 1970 zespół ponownie trafił na wschód konferencji. Dopiero w trakcie gruntownej przebudowy ligi w roku 2002 Cardinals stali się członkami zachodu.

Cardinals od dawna znani są jako zespół przegrywający, zapisujący się w annałach dyscypliny raczej ze względu na walkę o przetrwanie niż mnogość zapadających w pamięć zwycięstw boiskowych. Drużyna zdobyła tytuł Mistrza NFL w latach 1925 oraz 1947 i zagrała o ten tytuł w roku 1948. Sukcesy lat tuż po wojnie stanowią chlubny okres wielkiego odrodzenia drużyny, którą wyśmiewano podczas roku 1944, w którym występując jako Card-Pitt nie wygrała żadnego meczu w sezonie. Od tego pamiętnego powrotu zespół nie zdobył już żadnego tytułu w lidze: Cardinals, obok beniaminka ligi – Houston Texans, są jedynym zespołem w NFL, który nie wystąpił też w meczu o mistrzostwo konferencji. Od roku 1947 drużynie udało się tylko dwukrotnie zdobyć pierwsze miejsce w swojej dywizji, podczas udanych sezonów lat 19741975, gdy zaskarbili sobie przydomek „The Big Red”. Mimo że działają w zawodowym futbolu najdłużej w całych Stanach Zjednoczonych, Cardinals mają słabe dokonania w meczach fazy play-off: 2 razy wygrali, przegrywając 5 mieczów. Warto jednak dodać, że w roku 1998 wygrali z Dallas Cowboys, występując jako „dzika karta”.

Zawodnicy polskiego pochodzenia w Cardinals: John Badaczewski (1948).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zobacz: „NFL History 1896-1910” na nfl.com, Historia drużyny Arizona Cardinals na azcardinals.com oraz Historia drużyny Arizona Cardinals na profootballhof.com.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]