Plac Orkiestry (Tel Awiw)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
plac Orkiestry
מתחם הבימה
Centrum Tel Awiwu
Ilustracja
Plac w 2014 roku
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Tel Awiw

Położenie na mapie Tel Awiwu
Mapa konturowa Tel Awiwu, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „plac Orkiestry”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „plac Orkiestry”
Ziemia32°04′21,0″N 34°46′47,0″E/32,072500 34,779722
Budynki w otoczeniu placu Orkiestry

Plac Orkiestry (hebr. מתחם הבימה, Heychal Ha'Tarbut; pol. Salony Kultury) – plac, który znajduje się w osiedlu Centrum Tel Awiwu w Tel Awiwie, w Izraelu. Plac jest najważniejszym obszarem kultury w mieście. W miejscu tym skoncentrowano liczne instytucje użyteczności publicznej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Plac jest usytuowany na skrzyżowaniu ulic Ben-Cijjon, Marmorek, Dizengoffa i bulwaru Rothschilda. W jego sąsiedztwie znajduje się centrum handlowe Centrum Dizengoffa.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pmysł stworzenie obszaru kultury przedstawił architekt Patrick Geddes, który pod koniec lat 20. XX wieku opracował plan zagospodarowania przestrzennego Tel Awiwu. Geddes zaproponował utworzenie kompleksu kulturalnego „Acropolis”, w skład którego wchodziłyby najważniejsze instytucje kulturalne miasta. Wszystkie one znalazłyby swoje siedziby w nowo wybudowanych nowoczesnych budynkach położonych na niewielkim wzgórzu, podobnie jak klasyczny Akropol. W jego sąsiedztwie przewidziano utworzenie nowoczesnego centrum handlowego (Centrum Dizengoffa).

Ostateczny projekt budowy placu opracował w 1935 architekt Oskar Kaufmann. Jego budowa trwała do 1945. W tym samym roku wybudowano Teatr Narodowy Izraela - Habima, a położony przy nim plac nazwano Placem Teatru. Pozostałe planowane budynki powstały dopiero w latach późniejszych. Do tego czasu, część placu zajmowała szkółka leśna przygotowująca sadzonki drzew na potrzeby miasta. Pozostałością po tej szkółce jest utworzony w 1957 Park Jakuba (hebr. גן יעקב, Gan Jakob).

Podczas wojny o niepodległość, w dniu 28 czerwca 1948 na placu odbyła się uroczystość zaprzysiężenia Sił Obronnych Izraela. W uroczystości uczestniczyli przewodniczący Tymczasowej Rady Państwa (hebr. מועצת המדינה הזמנית, Moezet Ha-Medina Ha-Zmanit) Chaim Weizman oraz minister spraw zagranicznych Mosze Szaret.

Rzeźba Menashe Kadishmana na placu Orkiestry

W latach 1953-1957 trwała budowa Audytorium Manna, które jest największą salą koncertową w Tel Awiwie[1] i siedzibą Filharmonii Izraela. Po uroczystości otwarcia audytorium w 1957 część przyległego do niego placu nazwano Placem Orkiestry. W 1959 na placu wybudowano Pawilon Sztuki Współczesnej Heleny Rubinstein, pełniący rolę muzeum i galerii sztuki. Pawilon jest oddziałem Muzeum Sztuki Tel Awiwu. Pozostałą większą część placu przeznaczono wówczas pod tymczasowy parking samochodowy.

W 1990 zmieniono nazwę placu na Plac Leonarda Bernsteina, oddając w ten sposób cześć zmarłemu kompozytorowi, pianiście i dyrygentowi Leonardowi Bernstein.

W 2007 rozpoczęto przebudowę placu według projektu przygotowanego przez architekta Dani Karavana. Do 2010 ma tutaj powstać podziemny parking dla 920 samochodów, na którego dachu powstanie teren rekreacyjny z alejkami i zielenią. Zostanie tutaj umieszczona rzeźba Menashe Kadishmana, która uprzednio znajdowała się na placu[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynki mieszkalne w otoczeniu placu wybudowano w stylu międzynarodowym. Plac wchodzi w skład architektonicznego zespołu miejskiego Białego Miasta Tel Awiwu[3], który został w 2003 umieszczony na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako największe na świecie skupisko budynków modernistycznych[4]. Został on stworzony w latach 30. XX wieku przez pochodzących z Niemiec żydowskich architektów, którzy kształcili się na uczelni artystycznej Bauhaus (powstał w niej styl architektoniczny nazywany modernizmem). Niektórzy z tych architektów, w tym Arje Szaron, przyjechali do Palestyny i przystosowali poglądy modernizmu do lokalnych warunków, tworząc w Tel Awiwie największe na świecie skupisko budynków wybudowanych w tym stylu.

Wykorzystanie placu[edytuj | edytuj kod]

Na placu znajdują się najważniejsze instytucje kulturalne Tel Awiwu: Teatr Narodowy Izraela - Habima, Audytorium Manna oraz Pawilon Sztuki Współczesnej Heleny Rubinstein.

Północno-zachodnią część placu zajmuje Park Jakuba, w którym rosną rozłożyste jawory.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mann Auditorium: Mann Auditorium. [dostęp 2008-05-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 stycznia 2008)]. (ang.).
  2. Odnowienie domeny kultury. [w:] Tel Aviv-Yafo Municipality [on-line]. 25 kwietnia 2010. [dostęp 2010-04-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-08)]. (hebr.).
  3. Andrew Humphreys, Neil Tilbury: Praktyczny przewodnik: Izrael i terytoria palestyńskie. Bielsko-Biała: Optimus Pascal, 2000. ISBN 83-87696-88-9. (pol.).
  4. UNESCO: The White City of Tel Aviv. [dostęp 2009-10-16]. (ang.).