Audytorium Manna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Audytorium Manna
היכל התרבות
(Heichal Hatarbut)
Ilustracja
Audytorium Manna
Państwo  Izrael
Miejscowość Tel Awiw
Adres 1 Huberman, Tel Aviv 64075
Typ budynku sala koncertowa
Architekt Dov Karmi, Zeev Rechter, Jaakov Rechter
Rozpoczęcie budowy 1953
Ukończenie budowy 1957
Ważniejsze przebudowy 2006
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Audytorium Mannaהיכל התרבות(''Heichal Hatarbut'')”
Ziemia32°04′24″N 34°46′46″E/32,073333 34,779444
Strona internetowa
Audytorium Manna

Audytorium Manna (hebr. היכל התרבות, Heichal Hatarbut) – największa sala koncertowa w Tel Awiwie, w Izraelu[1]. Jest siedzibą Filharmonii Izraela.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Audytorium jest położone na placu Orkiestry u zbiegu ulic Dizengoffa i Sederot Hen, w dzielnicy Centrum Tel Awiwu w Tel Awiwie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budynek został zaprojektowany w 1952 przez architektów Dov Karmi, Zeev Rechtera i Jaakova Rechtera. Budowa rozpoczęła się w 1953 i trwała przez cztery lata. Uroczystość otwarcia audytorium odbyła się 1 października 1957. Inauguracyjny koncert poprowadził Leonard Bernstein, a wystąpił pianista Artur Rubinstein.

W 2006 rozpoczęto rozległe prace renowacyjne audytorium[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek zaprojektowano w stylu międzynarodowym, dominującym w tym okresie w Tel Awiwie. Wchodzi on w skład architektonicznego zespołu miejskiego Białego Miasta Tel Awiwu[3], który został umieszczony w 2003 na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako największe na świecie skupisko budynków modernistycznych[4]. Został on stworzony w latach 30. XX wieku przez pochodzących z Niemiec żydowskich architektów, którzy kształcili się na uczelni artystycznej Bauhaus, gdzie powstał styl architektoniczny nazywany modernizmem. Niektórzy z tych architektów, w tym Arieh Szaron, przyjechali do Palestyny i przystosowali poglądy modernizmu do lokalnych warunków, tworząc w Tel Awiwie największe na świecie skupisko budynków wybudowanych w tym stylu.

Audytorium ma widownię na 2760 osób i jest największą salą koncertową w Izraelu[1].

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Audytorium jest siedzibą Filharmonii Izraela. W sali koncertowej odbywały się występy najsłynniejszych orkiestr z całego świata, takich jak Berliner Philharmoniker, London Symphony Orchestra, Filharmonia Nowojorska i Filadelfia Orkiestra. Występowali tu m.in. soliści: Leonard Bernstein, Itzhak Perlman, Yehudi Menuhin, Daniel Barenboim, Isaac Stern, Artur Rubinstein.

Oprócz koncertów muzyki poważnej w audytorium odbyło się wiele występów najsłynniejszych izraelskich zespołów i wokalistów muzyki pop oraz rockaSzelomo Arci, Sarit Hadad, Eyal i Rita Golan[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mann Auditorium: Mann Auditorium (ang.). [dostęp 22 maja 2008]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 stycznia 2008)].
  2. City Mouse: Remont Auditorium Manna (ang.). [dostęp 22 kwietnia 2010].
  3. Andrew Humphreys, Neil Tilbury: Praktyczny przewodnik: Izrael i terytoria palestyńskie. Bielsko-Biała: Optimus Pascal, 2000. ISBN 83-87696-88-9. (pol.)
  4. UNESCO: The White City of Tel Aviv (ang.). [dostęp 16 października 2009].
  5. Mann Auditorium: About us (ang.). [dostęp 22 kwietnia 2010]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 stycznia 2008)].