Planty (Toruń)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Planty
Ilustracja
Park przy alei Jana Pawła II w Toruniu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Toruń

Dzielnica

Stare Miasto

Data założenia

1935

Projektant

Ignacy Tłoczek

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Planty”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Planty”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Planty”
Ziemia53°00′53,14″N 18°35′50,10″E/53,014760 18,597250

Planty w Toruniutoruński zespół parków i zieleńców znajdujących się w centrum miasta, powstały w okresie międzywojennym w miejscu bastionowych obwarowań miasta[1]. Planty otaczają zespół staromiejski Torunia[2]. Pełnią funkcję rekreacyjną.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obwarowania bastionowe miasta powstały w roku 1590, kiedy król Zygmunt III Waza wydał formalną zgodę na ich utworzenie. W wyniku decyzji Toruń stał się już w XVI wieku twierdzą, jedną z największych i najnowocześniejszych w ówczesnej Polsce. Po I wojnie światowej elementy fortyfikacyjne zostały rozebrane i na ich miejscu powstawały skwery i zieleńce. Projekt wykonał (w 1935 roku) oraz nadzorował jego wykonanie architekt miejski Ignacy Tłoczek. Planty powstały na następujących terenach[1]:

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Toruńskie planty porasta roślinność nasadzona, nierzadko egzotyczna i przywleczona. I tak na plantach na Bastionie Starotoruńskim rośnie jedyny w mieście krzew woskownicy europejskiej, a także cis, miłorząb japoński, świerk, kosodrzewina, jarząb szwedzki, pigwa japońska, żywotnikowiec japoński[1].

Obiekty na plantach[edytuj | edytuj kod]

Fontanna Cosmopolis

Na plantach, w różnych miejscach, znajdują się pomniki, m.in. Józefa Piłsudskiego, ku czci Żołnierzy Armii Krajowej, Ofiar Stalinizmu, Ofiar Hitleryzmu, Stefana Łaszewskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Jana Pawła II, Żołnierzy Wyklętych, Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939[1]. W Dolinie Marzeń jest zainstalowany w 1973 roku zegar słoneczny, mający podkreślać kopernikański charakter miasta[1].

Na Plantach znajduje się również fontanna Cosmopolis, wykonana na wzór ósmej strony dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus z ryciną Układu Słonecznego. Na północy plant wybudowano Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki[1]. Fontanna jest miejscem spotkań[3]. Na rogu alei 500-lecia i ulicy Bydgoskiej stoi tzw. Grzybek z roku 1843, pod którym według miejscowej legendy miał jeść obiad Napoleon Bonaparte podczas wizyty w Toruniu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Planty w Toruniu. Toruński Portal Turysytczny. [dostęp 2023-11-04].
  2. Planty. Toruński Serwis Turystyczny. [dostęp 2023-11-04].
  3. Toruńskie planty. Toruń.pl. [dostęp 2023-11-04].