Plaza Sur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Plaza Sur
Ilustracja
Panorama wyspy
Państwo

 Ekwador

Prowincja

 Galapagos

Akwen

Ocean Spokojny

Archipelag

Galapagos

Powierzchnia

0,13 km²

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Galapagos
Mapa konturowa Galapagos, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Plaza Sur”
Położenie na mapie Oceanu Spokojnego
Mapa konturowa Oceanu Spokojnego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Plaza Sur”
Ziemia0°35′00″S 90°09′55″W/-0,583333 -90,165278

Plaza Sur (ang. South Plaza) – wyspa w archipelagu Galapagos, należącym do Ekwadoru. Leży w centralnej części archipelagu.

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Plaza Sur i Plaza Norte to dwie małe wysepki o wydłużonym, łukowatym kształcie, leżące w pobliżu znacznie większej wyspy Santa Cruz. Utworzyło je wyniesienie dna morskiego, związane z wulkanizmem w archipelagu. Zostały nazwane na cześć prezydenta Ekwadoru, generała Leonidasa Plaza. Plaza Sur to jedna z najmniejszych wysp archipelagu, którą mogą odwiedzać turyści; Plaza Norte jest dostępna wyłącznie dla badaczy[1].

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Na Plaza Sur występują ptaki morskie, w tym faeton białosterny i mewa widłosterna. Wyspę zamieszkuje około 1000 uszanek galapagoskich. Występuje tu także duża kolonia legwanów lądowych, które na tej wyspie osiągają szczególnie małe rozmiary. Zdarza się, że krzyżują się tu z legwanami morskimi. Rosną na niej drzewiaste opuncje, którymi żywią się legwany; spadek ich liczebności jest wiązany z zawleczeniem przez ludzi na wyspę myszy domowych, które zostały wytępione w 2012 roku. Występują tu także sukulenty Sesuvium microphyllum, które w porze deszczowej są jasnozielone, a w porze suchej zmieniają barwę na czerwoną, pomarańczową i purpurową[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Plazas. Galapagos Conservancy. [dostęp 2014-11-24]. (ang.).