Pinzón

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pinzón
ilustracja
Państwo  Ekwador
Prowincja  Galapagos
Akwen Ocean Spokojny
Powierzchnia 18 km²
Populacja 
• liczba ludności

0
Położenie na mapie Galapagos
Mapa lokalizacyjna Galapagos
Pinzón
Pinzón
Położenie na mapie Oceanu Spokojnego
Mapa lokalizacyjna Oceanu Spokojnego
Pinzón
Pinzón
Ziemia0°36′S 90°39′W/-0,600000 -90,650000

Pinzón (ang. Duncan) – wyspa w archipelagu Galapagos, należącym do Ekwadoru. Leży w centrum archipelagu.

Warunki naturalne[edytuj | edytuj kod]

Pinzón leży w pobliżu większych wysp archipelagu, ale oddzielają ją od nich głębokie cieśniny. Wyspa jest wyżynna, co skutkuje dużą wilgotnością i pojawianiem się w porze suchej gęstych mgieł garúa, które sprzyjają rozwojowi epifitów. Poszarpane skały i kolczasta roślinność przyczyniły się do nazywania jej „wyspą diabła”. Jej oficjalna nazwa pochodzi od braci Pinzón, dowódców okrętów Pinta i Niña uczestniczących w wyprawie Kolumba, angielska nazwa upamiętnia brytyjskiego admirała Adama Duncana[1].

Na wyspie nie ma miejsc dostępnych dla turystów, jedynie w pobliżu wysepki położonej na południe od Pinzón dopuszczone jest nurkowanie[1].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

C. n. duncanensis w praskim Zoo

Na wyspie występuje lokalny podgatunek żółwia słoniowego, Chelonoidis nigra duncanensis i endemiczna jaszczurka Microlophus duncanensis. Zwierzętom tym zagrażają zawleczone na wyspę szczury śniade, które w XX wieku konsekwentnie niszczyły lęgi żółwi, pożerając jaja i pisklęta. Żółwie od 1970 były rozmnażane poza wyspą i sprowadzane z powrotem po osiągnięciu odpowiedniego wieku, dzięki czemu populacji nie tworzą wyłącznie stare osobniki. Próba wytępienia szczurów w latach 1988-89 nie zakończyła się powodzeniem, ale ograniczyła ich populację, pozwalając na zwiększenie liczebności jaszczurek i gołębiaków plamistych, oraz udane lęgi żółwi. Ponowny wzrost liczebności szczurów zatrzymał jednak rozwój ich populacji[1]. Obecnie, po przeprowadzeniu w 2012 roku akcji deratyzacyjnej w skali całej wyspy, trwa monitorowanie ekosystemu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pinzón (ang.). Galapagos Conservancy. [dostęp 2014-11-18].
  2. Henry Nicholls. Invasive species: The 18-km2 rat trap. „Nature”. 497, s. 306–308, 2013-05-16. DOI: 10.1038/497306a.