Española (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Española / Hood
Ilustracja
Uszanka galapagoska na wybrzeżu wyspy
Państwo

 Ekwador

Prowincja

 Galapagos

Akwen

Ocean Spokojny

Powierzchnia

60 km²

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Galapagos
Mapa konturowa Galapagos, blisko dolnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Española / Hood”
Położenie na mapie Oceanu Spokojnego
Mapa konturowa Oceanu Spokojnego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Española / Hood”
Ziemia1°22′S 89°41′W/-1,366667 -89,683333

Española (Hood) – wyspa w archipelagu Galapagos, należącym do Ekwadoru. Jest ona najdalej na południe wysuniętą wyspą archipelagu. Wyspa została nazwana na cześć Hiszpanii.

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Española, jak wszystkie wyspy archipelagu, jest pochodzenia wulkanicznego. Utworzył ją pojedynczy wulkan tarczowy, który wygasł, gdy płyta oceaniczna przesunęła się ponad plamą gorąca Galapagos. Wyspa od tamtego czasu ulega erozji; jako że jest to jedna z najstarszych wysp archipelagu, wskutek erozji stała się również jedną z najbardziej nizinnych[1].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Jaskrawo ubarwiony podgatunek legwana morskiego z Españoli

Dzięki znacznej izolacji nie tylko od kontynentu, ale i od reszty archipelagu, na wyspie tej występuje szereg endemitów. Należą do nich: gatunek mięsożernego przedrzeźniacza o zakrzywionym dziobie, przedrzeźniacz hakodzioby (Mimus macdonaldi) i jaszczurka z rodziny lawanikowatych, Microlophus delanonis. Wyspa jest głównym miejscem lęgowym albatrosa galapagoskiego (Phoebastria irrorata). Występują tu także endemiczne podgatunki zwierząt znanych z innych części archipelagu, jak legwan morski Amblyrhynchus cristatus venustissimus i żółw słoniowy Chelonoidis nigra hoodensis. Na skutek introdukcji zdziczałych kóz, które rywalizowały z żółwiami o pokarm i przekształciły ich środowisko, podgatunek ten w latach 60. XX wieku znalazł się na krawędzi wymarcia (na wyspie pozostało 14 osobników). Odtworzenie populacji tych żółwi było jednym z największych sukcesów w dziedzinie ochrony przyrody na Galapagos[1][2].

Wyspa jest niezamieszkana, ale dwa miejsca ściągają licznych turystów: Punta Suarez i Gardner Bay. W obu tych miejscach wybrzeża licznie występują uszanki galapagoskie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Española. Galapagos Conservancy. [dostęp 2014-10-29]. (ang.).
  2. Giant Tortoises Gain a Foothold on a Galapagos Island. State University of New York College of Environmental Science and Forestry, 2014-10-28. [dostęp 2014-11-03]. (ang.).