Poczta lotnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Załadunek poczty lotniczej w 1958 r.

Poczta Lotnicza (ang.: Air Mail, fra.: Par avion) – poczta przetransportowana samolotem. Przeważnie dochodzi o wiele szybciej od poczty naziemnej i jej nadanie jest droższe. Poczta lotnicza może być jedynym wyjściem w niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli chodzi o wyspy i inne kontynenty. Transport takiego listu statkiem wodnym trwałby niekiedy tygodnie.

Nazwy[edytuj | edytuj kod]

List wysłany pocztą lotniczą może być nazywany aerogramem, listem lotniczym. Jednakże aerogram oznacza specyficzny rodzaj listu lotniczego z własną kopertą.

Przesyłkę jako lotniczą można oznakować na kilka sposobów:

  • ręcznie na kopercie
  • specjalną naklejką
  • gotową kopertą z nadrukiem

Mogą również być dozwolone, lub wymagane, specjalne znaczki. Ta zasada jest jednak różna, w zależności od kraju.

Nauka o poczcie lotniczej nazywana jest aerofilatelistyką.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Poczta balonowa[edytuj | edytuj kod]

Montgolfiere 1783.jpg
 Osobny artykuł: Poczta balonowa.

Podczas gdy gołębie były bardzo długo używane do wysyłania wiadomości (znane jest to jako poczta gołębia), pierwsza poczta została przetransportowana statkiem powietrznym 7 stycznia 1785 roku. Był to przelot balonem z Dover, w Anglii w pobliże Calais we Francji. Podczas pierwszego lotu balonowego w Stanach Zjednoczonych z Filadelfii do Deptford (New Jersey), Jean-Pierre Blanchard przewiózł prywatny list od Jerzego Waszyngtona do dowolnego właściciela posiadłości, na której wyląduje Blanchard. Uczyniło to ten lot pierwszym dostarczeniem listu lotniczego w Stanach Zjednoczonych.

Balony przewoziły również pocztę z Paryża i Metz podczas wojny francusko-pruskiej (1870), przelatując nad głowami Niemców oblegających te miasta. Poczta balonowa była również dostarczana w 1877 latając nad Nashville.

Wynalezienie samolotu[edytuj | edytuj kod]

Wynalezienie samolotu w 1903 roku spowodowało natychmiastowe zainteresowanie sposobem użycia go do transportu poczty. Pierwszy oficjalny lot miał miejsce 18 lutego 1911 w Allahabad (Indie, kiedy to Henri Pequet przewiózł 6500 listów na odległość 13 km. Armia Stanów Zjednoczonych odbywała regularne loty między Nowym Jorkiem, Filadelfią a Waszyngtonem w 1918 roku. Pierwszy nocny lot miał miejsce w 1921] roku pomiędzy miejscowościami Omaha a Chicago.

First Zeppelin ascent.jpg

Sterowce[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: poczta sterowcowa.

Sterowce z lat 1920-1940 również przewoziły pocztę, znaną jako poczta sterowcowa. Niemiecki zeppelin był najlepiej widoczny w tej roli i wiele krajów wydawało specjalne znaczki do użycia w poczcie zeppelinowej.

Rakiety i statki kosmiczne[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: poczta rakietowa.

W latach 1950 ogólny entuzjazm nad rakietami doprowadził do eksperymentów z pocztą rakietową. Taki sposób wysyłki poczty nie został jednak przyjęty. Kilka statków kosmicznych również zabierało na pokład pocztę kosmiczną, czasami nawet w dużych pakietach, oczywiście w celach promocyjnych.