Przejdź do zawartości

Podróż apostolska Jana Pawła II do Czech i Polski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Podróż apostolska do Czech i Polski
Papież

Jan Paweł II

Termin pielgrzymki

22 maja 1995

Państwo

 Polska

Miejscowości

Skoczów, Bielsko-Biała, Żywiec

Tablica pamiątkowa w kaplicy św. Jana Sarkandra w Skoczowie

V pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była kilkugodzinną wizytą w diecezji bielsko-żywieckiej przy okazji podróży apostolskiej do Czech. Miała miejsce 22 maja 1995, papież odwiedził wówczas Skoczów, Bielsko-Białą i Żywiec. Pielgrzymka ta była krótka i trwała tylko 10 godzin. To była jedyna nieoficjalna pielgrzymka Jana Pawła II do kraju. Jedyna, gdzie stroną zapraszającą nie były władze państwowe, tylko samorządowe.[1]

W czasie tego krótkiego pobytu Jan Paweł II ukazał potrzebę kształtowania sumień jako warunku leżącego u podstaw życia w społeczeństwie demokratycznym i pluralistycznym. Ojciec św. powiedział wówczas Czas próby polskich sumień trwa. Zwrócił także uwagę na szerzącą się w dobie demokracji nietolerancję: Wbrew pozorom, praw sumienia trzeba bronić także dzisiaj. Pod hasłami tolerancji, w życiu publicznym i w środkach masowego przekazu szerzy się nieraz wielka, może coraz większa nietolerancja. Odczuwają to boleśnie ludzie wierzący. Zauważa się tendencję do spychania ich na margines życia społecznego, ośmiesza się i wyszydza to, co dla nich stanowi nieraz największą świętość[2]. Słowa te odbiły się szerokim echem na całym świecie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Autorzy tekstów wiodących: Andrzej Paczkowski, Andrzej Chwalba: Polska od 1939 do czasów obecnych. Mediasat Group SA, 2007, seria: Historia Powszechna, Polska i Świat, Tom 16, str. 456. Biblioteka Gazety Wyborczej. ISBN 978-84-9819-823-2.
  2. Jan Paweł II: Fragment homilii w czasiew mszy świętej na wzgórzu "Kaplicówka" w Skoczowie. Hachette Livre Polska, 2007, seria: Kolekcja dzieł Jana Pawła II, V i VI pielgrzymka do Polski 1995, 1997, Tom 42, str. 12-21. Katolicka Agencja Informacyjna. ISBN 978-837448-458-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]