Podróż apostolska Jana Pawła II do Wielkiej Brytanii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podróż apostolska do Wielkiej Brytanii (1982)
Papież Jan Paweł II
Termin pielgrzymki 28 maja2 czerwca 1982
Państwo  Wielka Brytania
Miejscowości Londyn, Canterbury, Coventry, Liverpool, Manchester, York, Edinburgh, Glasgow, Cardiff
2. państwo  Wielka Brytania
3. państwo  Wielka Brytania
4. państwo  Wielka Brytania
5. państwo  Wielka Brytania
6. państwo  Wielka Brytania
7. państwo  Wielka Brytania
8. państwo  Wielka Brytania
9. państwo  Wielka Brytania

12 podróż apostolska Jana Pawła II odbywała się od 28 maja do 2 czerwca 1982. Papież odwiedził Wielką Brytanię, w tym Anglię, Szkocję i Walię. Była to pierwsza i jedyna podróż apostolska Jana Pawła II do tego państwa.

Wizytę ojca św. przygotowywał komitet, w składzie którego był m.in. Olgierd Stepan[1]. Podczas pielgrzymki trzykrotną możliwość spotkania z papieżem mieli przedstawiciele władz Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie[2].

Przebieg pielgrzymki[edytuj | edytuj kod]

28 maja 1982[edytuj | edytuj kod]

Msza święta odprawiona przez papieża w Katedrze Westminsterskiej[2]. Uczestniczyli w niej Prezydent RP na uchodźstwie Edward Raczyński i premier rządu RP na uchodźstwie, Kazimierz Sabbat[2].

29 maja 1982[edytuj | edytuj kod]

Przyjęcie w Pałacu Arcybiskupim, w którym na zaproszenie arcybiskupa Westminsteru, prymasa Anglii i Walii, kardynała Basila Hume'a, brali udział przedstawiciele polskich władz emigracyjnych[2].

30 maja 1982[edytuj | edytuj kod]

Spotkanie z papieżem na stadionie Selhurst Park klubu piłkarskiego Crystal Palace F.C.[2]. Brali w nim udział Prezydent RP na uchodźstwie i premier rządu RP na uchodźstwie w gronie osób kierujących polskim życiem w Wielkiej Brytanii[2]. W homilii Ojciec Święty nawiązywał do polskiej emigracji powojennej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael Smith: I Lost My Hate at Auschwitz (ang.). forachange.co.uk, 1991-05-01. [dostęp 2017-10-07].
  2. a b c d e f g Komunikat Kancelarii Cywilnej Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 czerwca 1982 r. Spotkanie z Ojcem Świętym. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 13, Nr 2 z 29 grudnia 1982.