Podzamecka Kopa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Podzamecka Kopa
Ilustracja
Podzamecka Kopa od południa
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Góry Bardzkie
Grzbiet Wschodni
Wysokość 615[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Podzamecka Kopa”
Ziemia50°26′09,193″N 16°45′40,432″E/50,435887 16,761231

Podzamecka Kopa (niem. Passberg, 615 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w paśmie Gór Bardzkich, w Sudetach Środkowych.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w Sudetach Środkowych, w południowo-wschodniej części Grzbietu Wschodniego Gór Bardzkich, na końcu grzbietu biegnącego od Kłodzkiej Góry w kierunku południowo-wschodnim[1]. Wznosi się około 0,5 km na północny zachód od Przełęczy Kłodzkej.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie o dość regularnym kształcie i wyraźnie zaznaczonym wierzchołku, tworzące kulminację kopca o stromo opadającym południowym, zachodnim i wschodnim zboczu. Wznosi się na południe od wzniesienia Grodzisko, jako niższa wyraźnie zaznaczona kulminacja, w długim, ramieniu Grzbietu Wschodniego, ciągnącym się od Kłodzkiej Góry w stronę Przełęczy Kłodzkiej[1]. Położenie góry na południowo-wschodnim końcu Gór Bardzkich, pomiędzy Przełęczą Podzamecką i Przełęczą Kłodzką, czyni górę rozpoznawalną w terenie[1].

Wzniesienie posiada złożoną budowę geolologiczną, ponieważ znajduje się na kontakcie dolnokarbońskiej struktury bardzkiej z intruzywnym górnokarbońskim masywem kłodzko-złotostockim[1]. Wierzchołek i wscchodnie zbocze tworzą granodioryty i tonality, natomiast trzon wzniesienia stanowią dolnokarbońskie piaskowce szarogłazowe i łupki ilaste struktury bardzkiej. W zmetamrfizowanej strefie kontaktowej występuje: granat, kordieryt, korund, a w hornfelsach hercynit. Niższe partie zboczy pokrywają gliny zwałowe i osady deluwialne.

Cały szczyt i zbocza porastają rozległe lasy głównie świerkowe i świerkowo-bukowe, z domieszką innych gatunków drzew liściastych. Ze skraju lasu roztacza się widok, szczególnie na Kotlinę Kłodzką i Góry Złote[1]. Poniżej lasu w kierunku południowo-zachodnim i zachodnim rozciągają się pola i łąki[1].

Na południowy zachód od szczytu położona jest miejscowość Podzamek.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt wzniesienia prowadzi szlak turystyczny:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 12: Góry Bardzkie. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 185. ISBN 83-85773-04-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Góry Bardzkie-mapa