Porta Maggiore

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Porta Maggiore

Porta Maggiore – starożytna brama w obrębie rzymskiego Muru Aureliana.

Bramę wzniesiono za panowania cesarza Klaudiusza około 50 roku w celu zapewnienia bezkolizyjnego połączenia dwóch akweduktów: Aqua Claudia i Anio Novus[1][2]. Zbudowana z trawertynu, ma postać łuku z dwoma dużymi przelotami. Mniejsze przejścia znajdują się także w środkowym filarze i po bokach, w okalającym murze. Filary bramy ozdobione są zwieńczonymi tympanonami kolumnami wzniesionymi w porządku kompozytowym. Na szczycie znajduje się trzyczęściowa attyka, wewnątrz której przebiegały rurociągi akweduktów[1][2]. Na attyce wyryte są inskrypcje upamiętniające wzniesienie budowli przez Klaudiusza oraz jej renowacje dokonane za Wespazjana i Tytusa[1].

W III wieku bramę włączono w obręb wzniesionych z rozkazu cesarza Aureliana murów miejskich. Na początku V wieku cesarz Honoriusz ufortyfikował bramę, dobudowując do niej wieżyczki obronne. Dodatki te zostały usunięte w 1838 roku na polecenie papieża Grzegorza XVI[1].Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Encyclopedia of the History of Classical Archaeology. edited by Nancy Thomson de Grummond. London: Routledge, 1996, s. 917-918. ISBN 1-884964-80-X.
  2. a b Fred S. Kleiner: A History of Roman Art, Enhanced Edition. Boston: Wadsworth, 2010, s. 114. ISBN 978-0-495-90987-3.