Bilbo Baggins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bilbo Baggins
Bilbo Bolsón.png
Lata życia 2890 TE, odpłynął 1 CE – ?
Rasa i kultura hobbit, Fallohid
Kraina Shire, Rivendell
Tytuły lub przydomki Przyjaciel Elfów, Złodziej, Włamywacz, Bilbo Szczodrobliwy
Rodzice Bungo Baggins i Belladonna Tuk
Polskie tłumaczenia imienia
M. i C. Frąców Bilbo Baggins
J. Łozińskiego Bilbo Bagosz
M. Skibniewskiej Bilbo Baggins
Wystąpienia w literaturze i aktorzy
Literatura przedmiotu Hobbit, Władca Pierścieni
Władca Pierścieni Ian Holm
Hobbit Martin Freeman (młody), Ian Holm (stary)
Portal Portal Śródziemie

Bilbo Baggins (ur. 22 września 2890 roku Trzeciej Ery, zm. w Czwartej Erze) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Jest głównym bohaterem powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem. Występuje także we Władcy Pierścieni. Informacje na jego temat znalazły się także w Niedokończonych opowieściach.

Pochodzenie[edytuj]

Był zamożnym hobbitem, synem Bunga Bagginsa i Belladony Tuk. Mieszkał w Bag End w Hobbitonie.

Najważniejsza wyprawa[edytuj]

W 2941 wraz z Gandalfem, Thorinem Dębową Tarczą oraz dwunastoma innymi krasnoludami wyruszył na wyprawę odebrania Samotnej Góry smokowi Smaugowi. Przygoda ta zaprowadziła Bilba i jego towarzyszy do Rivendell, Mrocznej Puszczy i ostatecznie do Ereboru, gdzie po zajęciu góry przez Thorina miała miejsce Bitwa Pięciu Armii.

Przygody[edytuj]

Podczas swych przygód w Hobbicie Bilbo znalazł również Jedyny Pierścień i uciekł Gollumowi po wygraniu z nim w grze w zagadki. Wyjawił on jednak Gollumowi swoje nazwisko oraz to, że pochodzi z Shire, co miało późniejsze konsekwencje. Bilbo był przez dziesięciolecia powiernikiem Pierścienia, nieświadom jego znaczenia. Pierścień wydłużył również jego życie i powstrzymał starzenie. Podczas swej wyprawy użył go między innymi do uwolnienia swych towarzyszy od pająków w Mrocznej Puszczy oraz gdy Thorin i pozostali krasnoludowie byli uwięzieni przez elfów króla Thranduila. Podczas Bitwy Pięciu Armii użył go, aby ukryć się przed walczącymi. Oprócz tego używał go później, by kryć się przed Sackville-Bagginsami.

We Władcy Pierścieni Bilbo opuścił Shire w dzień swych 111. urodzin (22 września 3001), pozostawiając swój majątek oraz Pierścień swojemu krewnemu oraz dziedzicowi Frodowi Bagginsowi (był dzięki temu pierwszym, który oddał Pierścień dobrowolnie). W towarzystwie trzech krasnoludów wyruszył do Rivendell, gdzie pisał wiersze oraz swój pamiętnik – Tam i z powrotem. Spisał też w książce Przekłady z języka elfów, elfie legendy oraz historię Pierwszej Ery, znaną również jako Silmarillion.

29 września 3021 wraz z Frodem, Gandalfem i elfami Bilbo odpłynął z Szarej Przystani, by Prostą Drogą wyruszyć do Amanu. Było to po jego 131. urodzinach, co czyniło go najstarszym hobbitem w historii Śródziemia.

Aktorzy wcielający się w postać Billba[edytuj]

W trylogii filmowej Władca Pierścieni w postać Bilba wcielił się Ian Holm. W ekranizacji Hobbita zagrał go Martin Freeman, a Ian Holm pojawił się gościnnie.

Zobacz też[edytuj]