Bilbo Baggins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bilbo Baggins
Przyjaciel Elfów, Złodziej, Włamywacz, Bilbo Szczodrobliwy
Postać z mitologii Śródziemia
Ilustracja
Twórca J.R.R. Tolkien
Wystąpienia Hobbit, Władca Pierścieni
Grany przez Ian Holm (Władca Pierścieni)
Martin Freeman (młody), Ian Holm (stary) (Hobbit)
Dane biograficzne
Pochodzenie Shire, Hobbiton
Przynależność hobbit, Fallohid
Data i miejsce urodzenia 22 września 2890 TE
Hobbiton
Data śmierci ? CE , ostatni raz widziany w Śródziemiu 29 września 3021 TE
Rodzina Bungo Baggins (ojciec)
Belladonna Tuk (matka)
Inne informacje
Wiek 131 (przed odpłynięciem na Zachód)

Bilbo Baggins (ur. 22 września 2890 roku Trzeciej Ery, zm. w Czwartej Erze) – postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Jest głównym bohaterem powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem. Występuje także we Władcy Pierścieni. Informacje na jego temat znalazły się także w Niedokończonych opowieściach.

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Był zamożnym hobbitem, synem Bunga Bagginsa i Belladony Tuk i przybranym ojcem Froda. Mieszkał w Bag End w Hobbitonie.

Najważniejsza wyprawa[edytuj | edytuj kod]

W 2941 wraz z Gandalfem, Thorinem Dębową Tarczą oraz dwunastoma innymi krasnoludami wyruszył na wyprawę odebrania Samotnej Góry smokowi Smaugowi. Przygoda ta zaprowadziła Bilba i jego towarzyszy do Rivendell, Mrocznej Puszczy i ostatecznie do Ereboru, gdzie po zajęciu góry przez Thorina miała miejsce Bitwa Pięciu Armii.

Przygody[edytuj | edytuj kod]

Podczas swych przygód Bilbo znalazł również Jedyny Pierścień i uciekł Gollumowi po wygraniu z nim w grze w zagadki. Wyjawił on jednak Gollumowi swoje nazwisko oraz to, że pochodzi z Shire, co miało późniejsze konsekwencje. Bilbo był przez dziesięciolecia powiernikiem Pierścienia, nieświadom jego znaczenia. Pierścień wydłużył również jego życie i powstrzymał starzenie. Podczas swej wyprawy użył go między innymi do uwolnienia swych towarzyszy od pająków w Mrocznej Puszczy oraz gdy Thorin i pozostali krasnoludowie byli uwięzieni przez elfów króla Thranduila. Podczas Bitwy Pięciu Armii użył go, aby ukryć się przed walczącymi. Oprócz tego używał go później, by kryć się przed Sackville-Bagginsami.

We Władcy Pierścieni Bilbo opuścił Shire w dzień swych 111. urodzin (22 września 3001), pozostawiając swój majątek oraz Pierścień swojemu krewnemu oraz dziedzicowi Frodowi Bagginsowi (był dzięki temu pierwszym, który oddał Pierścień dobrowolnie). W towarzystwie trzech krasnoludów wyruszył do Rivendell, gdzie pisał wiersze oraz swój pamiętnik – Tam i z powrotem. Spisał też w książce Przekłady z języka elfów, elfie legendy oraz historię Pierwszej Ery, znaną również jako Silmarillion.

29 września 3021 wraz z Frodem, Gandalfem i elfami Bilbo odpłynął z Szarej Przystani, by Prostą Drogą wyruszyć do Amanu. Było to po jego 131. urodzinach, co czyniło go najstarszym hobbitem w historii Śródziemia.

Aktorzy wcielający się w postać Bilba[edytuj | edytuj kod]

W trylogii filmowej Władca Pierścieni w postać Bilba wcielił się Ian Holm. W ekranizacji Hobbita zagrał go Martin Freeman, a Ian Holm pojawił się gościnnie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]