Portal:Filozofia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj


Filozofia w polskojęzycznej Wikipedii

Spinoza.jpg

Ta strona to portal dla wikipedystów zainteresowanych filozofią, umożliwiający łatwiejszy dostęp oraz pomoc w rozwoju artykułów związanych z tą dziedziną.

Filozofia oznacza dosłownie "umiłowanie mądrości". Określenie to i jego znaczenie pochodzi prawdopodobnie od matematyka i filozofa Pitagorasa. Definicja etymologiczna nie jest jednak jedyną z możliwych i, na przykład, Ludwig Wittgenstein rozumiał filozofię jako niedoktrynalną działalność mającą na celu czynienie myśli jaśniejszymi przy pomocy narzędzi logicznych (zob. TLF, 4.112).

Będziemy wdzięczni za Twoją pomoc w rozwijaniu portalu. Jeżeli chcesz edytować tę stronę przejdź tutaj

Artykuł miesiąca

Ważną częścią filozofii Augustyna z Hippony jest jego antropologia filozoficzna, uznająca dualizm ontologiczny osoby ludzkiej. Naturę człowieka tworzy duchowa, niematerialna dusza i materialne ciało.

Augustyn z Hippony rozróżnia w strukturze metafizycznej człowieka dwie podstawowe, radykalnie różne od siebie substancje: duszę i ciało, utworzone z materii.

Dusza jest substancją pozbawioną wymiarów przestrzennych, natomiast ciało posiada trzy wymiary i składa się z czterech elementów. Relację wzajemną między tymi dwoma składowymi osoby ludzkiej Augustyn opisał w De quantitate animae, definiując duszę:

Quote-alpha.png
Jest to pewna substancja o charakterze rozumnym, dostosowana do ciała, którym ma kierować

Jak zauważa W.E. Mann, Augustyn wyznaje jednoznacznie dualistyczną koncepcję człowieka, ale jednocześnie nie podejmuje prób, jak czynili to Platon czy później Kartezjusz, wyjaśnienia wzajemnego metafizycznego powiązania duszy i ciała. Pozostaje przy stwierdzeniu, że są one metafizycznie odrębne, że o człowieczeństwie osoby decyduje złożenie tych dwóch substancji, oraz że dusza stanowi element wyższy tego złożenia, dlatego ma kierować ciałem.

Czy wiesz, że ...

... pierwszą większą nieścisłość w Elementach Euklidesa zauważono dopiero w drugiej połowie XIX wieku, podczas gdy ten traktat arytmetyczny i geometryczny spisany był w III wieku p.n.e.?

Sentencja miesiąca

Od czego więc absolutna rzeczywistość ma być niezależna? Jeżeli chcemy ją uniezależnić od ludzi, to trzeba przy tym uwzględnić, że byłaby ona dla ludzi nieprzydatna.
Ludwik Fleck, O kryzysie „rzeczywistości” (1929, Zur Krise der „Wirklichkeit”, tłum. W. A. Niemirowski), [w:] Psychosocjologia poznania naukowego, Wyd. UMCS, Lublin, 2006, str. 183.

Sylwetka miesiąca

Ludwig Josef Johann Wittgenstein (ur. 26 kwietnia 1889 w Wiedniu, zm. 29 kwietnia 1951 w Cambridge) – austriacki filozof.

Notatki Wittgensteina, 1914, wystawione w Wren Library (Cambridge)

Wittgenstein zainteresował się filozofią po studiach nad logiką u boku Bertranda Russella, pod niemałym wpływem idei Gottloba Frege. Jego pierwsza książka (jedyna opublikowana za życia filozofa),Traktat logiczno-filozoficzny, złożona z ponumerowanych, ascetycznych zdań, odrzuca wiele tez takoż Fregego jak i Russella. Po wykładzie o języku, nonsensie, reprezentacji, logice, Wittgenstein mówi, że dyskurs metafizyczny jest niemożliwy, bo nie jesteśmy w stanie dać znaczenia słowom których używamy. Są rzeczy, o których nie da się mówić, więc po co mówić o nich niezdarnie? Traktat był przewidziany jako zakończenie pracy filozoficznej Wittgensteina.

Inne portale tematyczne na polskiej Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?