Portal:Lekkoatletyka/Z kart historii-kwiecień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
W Kristiansand urodził się Andreas Thorkildsen – norweski oszczepnik, jeden z najwybitniejszych zawodników w historii tej konkurencji.
W Doniecku urodził się Maksym Mazuryk – ukraiński skoczek o tyczce, mistrz świata juniorów z 2002, wicemistrz Europy (2010).
W Croydon urodził się Martyn Rooney – brytyjski sprinter.
Urodził się Leszek Woderski – polski młociarz, sześciokrotny medalista mistrzostw kraju.
W hiszpańskim Barakaldo rozegrano pierwszą edycję Pucharu Europy w biegu na 10 000 metrów. W biegu mężczyzn zwyciężył Dieter Baumann ustanawiając do dziś aktualny rekord Niemiec – 27:21,53.
W Tampere urodził się Tommi Evilä – fiński skoczek w dal, rekordzista kraju, brązowy medalista mistrzostw świata (2005).
W Berlinie urodził się Martin Buß – niemiecki skoczek wzwyż, mistrz świata z Edmonton (2001).
Na Teneryfie urodził się Mario Pestano – hiszpański dyskobol, wielokrotny mistrz i rekordzista kraju.
W Paryżu urodził się Naman Keïta – francuski płotkarz malijskiego pochodzenia, brązowy medalista olimpijskie z 2004 w biegu na 400 metrów przez płotki. Duże sukcesy odnosił także jako członek francuskiej sztafety 4 × 400 metrów (m.in. mistrzostwo świata w 2003).
W Szolnoku urodził się Zoltán Kővágó – węgierski dyskobol, wicemistrz olimpijski z Aten (2004).
W Kownie urodził się Władysław Komar – polski kulomiot, mistrz olimpijski z Monachium (1972), zmarły w 1998 w wypadku samochodowym.
W Kratowie urodził się Jurij Borzakowski – rosyjski specjalista od biegu na 800 metrów, mistrz olimpijski z Aten (2004).
W Warszawie zmarł Zygmunt Szelest – polski trener lekkoatletyczny, współtwórca sukcesów m.in. Janusza Sidły.
W Gateshead urodziła się Vicki Barr – brytyjska sprinterka.
Podczas zawodów w Denton Aleksander Tammert wygrał konkurs rzutu dyskiem z wynikiem 70,82 – nowym rekordem Estonii. Do dziś jest to rekord życiowy Tammerta, rekord Estonii poprawił Gerd Kanter.
W Sztokholmie urodził się Nicklas Wiberg – szwedzki wieloboista, mistrz Europy juniorów z 2003.
W Sioux City urodził się Morgan Taylor – trzykrotny medalista igrzysk olimpijskich w biegu na 400 metrów przez płotki.
W Prościejowie urodził się Robert Změlík – czeski wieloboista, mistrz olimpijski z Barcelony (1992).
Podczas zawodów w Kazanłyku Cwetanka Christowa ustanowiła aktualny rekord Bułgarii w rzucie dyskiem – 73,22. Długoletnią karierę Bułgarki przerwała choroba (nowotwór), z którego powodu zmarła w 2008.
Portugalczyk Carlos Lopes wygrał maraton w Rotterdamie stając się pierwszym człowiekiem w historii, który przebiegł dystans 42 195 metrów w czasie poniżej 2 godzin i 8 minut (2:07:12).
W Krasnojarsku urodziła się Julia Pieczonkina – rosyjska płotkarka, aktualna rekordzistka świata w biegu na 400 metrów przez płotki. We wrześniu 2009 Pieczonkina ogłosiła zakończenie kariery sportowej.
Zmarł Michael Larrabee – amerykański sprinter, dwukrotny mistrz olimpijski z Tokio (1964).
Stefano Baldini zajął 5. miejsce w maratonie londyńskim, ustanawiając czasem 2:07:22 aktualny rekord Włoch. Baldini jest m.in. mistrzem olimpijskim w biegu maratońskim z Aten (2004).
W Limanowej urodził się Michał Wacławik – dwukrotny mistrz Polski w rzucie oszczepem.
W Eldoret zmarł Samson Kitur – kenijski sprinter, medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, aktualny rekordzista kraju w biegu na 400 metrów (44,18 w 1992).
W Trieście urodziła się Claudia Coslovich – włoska oszczepniczka, aktualna rekordzistka kraju w tej konkurencji (65,30 w 2000).
W fińskim Turku Francisco Javier Fernández wygrał chód na 20 kilometrów bijąc rekord Europy – 1:17:22. Wynik ten jest aktualnym rekordem Hiszpanii na tym dystansie.
W Ormskirk urodził się John Rimmer – brytyjski długodystansowiec, podwójny mistrz olimpijski z Paryża (1900).
Ikuko Nishikori ustanowiła rekord Japonii w skoku o tyczce – 4,36 m. W 2012 wynik ten poprawiła Tomomi Abiko.
W Cardiff urodził się David Jacobs – walijski sprinter, złoty medalista (w barwach Wielkiej Brytanii) igrzysk olimpijskich (1912) w sztafecie 4 × 100 metrów.