Portal:Lekkoatletyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj


W polskojęzycznej Wikipedii powstało już 16 618 haseł związanych z lekkoatletyką.

Athletics pictogram.svg Lekkoatletyka w polskojęzycznej Wikipedii

Lekkoatletyka w polskiej Wikipedii - stadion im. Krzyszkowiaka w Bydgoszczy

Lekkoatletyka – jedna z najstarszych dyscyplin sportu, nazywana Królową Sportu, oparta na naturalnym ruchu. Podstawowe konkurencje lekkoatletyczne: biegi, skoki, rzuty i chód mają swój początek w zachowaniach pradawnych ludzi. Były one w naturalny sposób uprawiane i trenowane przez człowieka, który polując musiał biegać, skakać przez przeszkody terenowe oraz rzucać oszczepem czy kamieniem. Z biegiem lat, dla rozrywki, człowiek zaczął stosować różne formy rywalizacji i wtedy obok sportów walki pojawiły się konkurencje lekkoatletyczne.

Fakty Fakty

edytuj

Z kart historii Królowej Sportu... Z kart historii Królowej...

Urodziła się Christine Wachtelwschodnioniemiecka lekkoatletka, specjalizująca się w biegu na 800 metrów
Podczas mityngu w Jekaterynburgu Grzegorz Sudoł zajął 4. miejsce w chodzie na 5000 metrów z czasem 18:55,01. Jest to rekord życiowy tego zawodnika, a zarazem trzeci wynik w historii polskiej lekkoatletyki na tym dystansie.
Urodził się Piotr Rostkowski – były polski średniodystansowiec, w latach 1997–2011 rekordzista kraju w biegu na 1500 metrów. trener swojej żony – Anny.
W Brooklynie urodził się Charles Bacon – amerykański płotkarz, mistrz olimpijskie z Londynu (1908) na 400 metrów przez płotki.
Urodził się Grzegorz Krzosek – specjalista od biegu na 800 metrów, ośmiokrotny mistrz Polski na tym dystansie.
W Katanii urodził się Claudio Licciardello – włoski lekkoatleta, sprinter.
W Poddębicach urodził się Andrzej Grabarczyk – polski trójskoczek, wielokrotny finalista mistrzostw świata i Europy, siedmiokrotny mistrz Polski.
Zmarł John Ljunggren – szwedzki chodziarz, złoty, srebrny, oraz brązowy medalista igrzysk olimpijskich, mistrz Europy z 1946.
W Kopczanach urodziła się Krystyna Zabawska – polska kulomiotka.
W Twerze urodziła się Darja Kliszyna – rosyjska skoczkini w dal.
W Burgas zmarła Stefka Jordanowa – bułgarska biegaczka, była halowa rekordzistka świata w biegu na 800 metrów
W Kipsamo urodził się Kipchoge Keino, kenijski biegacz, mistrz olimpijski z 1968 (bieg na 1500 metrów) oraz 1972 (bieg na 3000 metrów z przeszkodami).
Podczas mityngu w Warszawie Joanna Piwowarska zwyciężyła w konkursie skoku o tyczce z wynikiem 4,51, który był jej nowym rekordem życiowym w hali. Rezultat ten (powtórzony przez Piwowarską 3 tygodnie później w Bydgoszczy) to 3. wynik w historii halowego kobiecego skoku o tyczce w Polsce (po Annie Rogowskiej i Monice Pyrek).
Remigius Machura uzyskując wynik 21,22 m zdobył złoty medal halowych mistrzostw świata rozgrywanych w Paryżu pod nazwą World Indoor Games.
W San Francisco zmarł na rozedmę płuc Owen Guinn Smith – amerykański skoczek o tyczce, złoty medalista z Londynu (1948).
W wypadku samochodowym w Bułgarii zmarła Maria Cioncan – rumuńska specjalistka od biegów średniodystansowych, brązowa medalista igrzysk olimpijskich z Aten (2004) w biegu na 1500 metrów.
W Moskwie Swietłana Kriwielowa ustanowiła swój rekord życiowy w hali w pchnięciu kulą (20,69 m). W dorobku Rosjanki jest tytuł mistrzyni olimpijskiej z Barcelony (1992) oraz po 4 medale mistrzostw świata na stadionie oraz w hali.
Monica Iagăr podczas zawodów w Bukareszcie ustanowiła aktualny rekord Rumunii w skoku wzwyż – 2,03 m.
Kamila Stepaniuk ustanowiła ówczesny rekord życiowy w skoku wzwyż w hali – 1,92 m. Wynik ten dał jej prawo do występu w halowych mistrzostwach Europy w Turynie, gdzie Polka zajęła 8. miejsce.
Podczas zawodów we francuskim Liévin Tomasz Nagórka ustanowił halowy rekord Polski w biegu na 60 metrów przez płotki wynikiem 7,54. Aktualny rekord kraju jest o 3 setne sekundy lepszy i został ustanowiony przez Tomasza Ścigaszewskiego podczas halowych mistrzostw świata w Maebashi w 1999.
Carlos Calado ustanowił aktualny halowy rekord Portugalii w skoku w dal (8,22 m).
Jurij Borzakowski wygrał bieg na 800 metrów podczas halowego mityngu w Karlsruhe, ustanawiając czasem 1:44,15 aktualny rekord Rosji na tym dystansie. W historii światowej lekkoatletyki szybciej ten dystans pokonał jedynie rekordzista świataWilson Kipketer.
Salim Sdiri ustanowił wynikiem 8,27 m aktualny halowy rekord Francji w skoku w dal.
W Nowym Jorku odbyła się 103. edycja Millrose Games.
Julija Nieściarenka podczas zawodów w Mińsku ustanowiła aktualny rekord Białorusi w biegu na 60 metrów – 7,10 s.
Z wynikiem 7,18 na 60 metrów Ewa Pisiewicz wygrała mityng w Karlsruhe. Wynik ten przez 30 lat był halowym rekordem Polski, poprawiła go w 2016 Ewa Swoboda.

edytuj

Polecany artykuł Polecane hasło

Javelin Throw Spala2000.jpg

Rzut oszczepem – konkurencja sportowa wchodząca w skład lekkoatletyki i wywodząca się ze starożytności. Należy do konkurencji technicznych. Zawodnicy i zawodniczki rywalizują w rzucie oszczepem podczas igrzysk olimpijskich (mężczyźni od 1908, a kobiety od 1932 roku), mistrzostw Europy, mistrzostw świata oraz licznych mityngów lekkoatletycznych. Rzut oszczepem jest także rozgrywany w ramach rywalizacji w siedmioboju i dziesięcioboju.

edytuj

Artykuły Wybrane hasła

Zawodnicy: Tomasz Majewski, Željko Knapić, Merlene Ottey, Jan Marchewka, Usain Bolt, Christina Vukicevic, Emil Zátopek, Jagan Hames, Abebe Bikila, Eugeniusz Biskupski, Teddy Tamgho, Kamila Skolimowska, Igor Ter-Owanesian, Piotr Małachowski, Amelia Wershoven, Ryszard Idziak, John Akii-Bua, Peter Stewart, Igor Janik, Paavo Nurmi, Adrián Annus, Javier Sotomayor, Serhij Bubka, Jelena Isinbajewa, Remaldo Rose, Sajjad Moradi, Monika Pyrek, Dave Ottley, Wiktor Saniejew, Paula Todoran, László Szalma, Maria Mutola, Lech Boguszewicz, Jillian Schwartz, Fiona May, Happy Mary Bacia, Stanisław Świętochowski, Szymon Ziółkowski, Miroslav Menc, Ernst Fast, Krystyna Danilczyk-Zabawska, Cyprian Grodzki, Gustav Sule, Siniša Ergotić, Janusz Sidło, Assunta Legnante

Kluby sportowe: KMKL Sztorm Kołobrzeg, Kielecki Klub Lekkoatletyczny, CWKS Legia Warszawa, Haugesund IL

Imprezy: Mecz lekkoatletyczny Polska - Szwajcaria 1970, Mityng Solidarności z Bośnią i Hercegowiną 1996, Puchar Europy w wielobojach, Grand Prix Brdy, Lekkoatletyka na Letniej Uniwersjadzie 1999, Halowy Puchar Europy w Lekkoatletyce 2008, Mistrzostwa Azji w Lekkoatletyce 2007, Mistrzostwa Europy Juniorów w Lekkoatletyce 1995, Lekkoatletyka na Igrzyskach Małych Państw Europy 2009, Lekkoatletyka na Letnim Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy 2009, Europejskie Igrzyska Juniorów w Lekkoatletyce 1964, Mecz lekkoatletyczny Bułgaria - Polska 1970, Millrose Games 2010

Organizacje: International Association of Athletics Federations, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Federazione Italiana di Atletica Leggera, Athletic Association of Small States of Europe

Inne: Berlino, Złote Kolce, European Athlete of the Year Trophy, Rekordy Europy w lekkoatletyce, Belgia na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce 2009, Halowe rekordy Polski w lekkoatletyce, Stadion Olimpii Poznań, 2010 w lekkoatletyce, Krajowe rekordy w skoku o tyczce kobiet, Lekkoatletyka na Timorze Wschodnim, Medaliści mistrzostw Polski seniorów w biegu maratońskim, bieg na 600 metrów

Kategorie: 2009 w lekkoatletyce, Medaliści Mistrzostw Świata Juniorów w Lekkoatletyce, Bydgoszcz 2008, Kategoria:Izraelscy skoczkowie o tyczce, Płotkarze, Lekkoatletyka we Włoszech, Kategoria:Norweskie kluby lekkoatletyczneLista haseł związanych z lekkoatletyką (najnowsze na dole)

edytuj

Wartościowy wynik Wartościowy wynik

edytuj

Czy wiesz... Czy wiesz...

 • ... że Sofia Sakorafa ustanowiła rekord Palestyny w rzucie oszczepem 32 lata po tym, gdy po raz pierwszy ustanowiła rekord Grecji w tej konkurencji?
 • ... kto zdobył pierwszy medal olimpijski dla reprezentacji Kataru?
 • ... że Heinz Fütterer – niemiecki sprinter, nazywany białą błyskawicą, zwyciężył w 536 międzynarodowych startach?
 • ... że hiszpański lekkoatleta José Manuel Martínez rozpoczął międzynarodową karierę dopiero w wieku 28 lat?
 • ... kto w 1983 najszybciej na świecie przebiegł dystans 400 metrów?
 • ... dlaczego Maureen Caird, mistrzyni olimpijska w biegu na 80 metrów przez płotki z 1968 roku zakończyła karierę w wieku 21 lat?
 • ... że Andreas Thorkildsen jest pierwszym w historii oszczepnikiem, który posiada w dorobku zarówno tytuł mistrza olimpijskiego, mistrza Europy jak i mistrza świata?
 • ... że Olga Kuzienkowa była pierwszą kobietą, która rzuciła młotem na odległość przekraczającą 70 metrów?
 • ... w jakich dyscyplinach Slaven Krajačić reprezentował Chorwację podczas igrzysk olimpijskich?
 • ... ile medali igrzysk olimpijskich ma w dorobku Mary Decker?
 • ... że Frank Wykoff był pierwszym człowiekiem w historii, który zdobył trzy złote medale igrzysk olimpijskich w biegach sztafetowych?
 • ... że Jacky Boxberger – francuski lekkoatleta, czterokrotny olimpijczyk, zginął stratowany przez słonia?
 • ... w jakich okolicznościach Eva-Maria Gradwohl zakończyła karierę lekkoatletyczną?
 • ...komu zadedykował swoje jedyne mistrzostwo USA tyczkarz Russ Buller?
 • ... dlaczego trener lekkoatletyczny Edmund Sarna pisał wiersze i piosenki polityczne?
 • ... w jaki sposób zmarł niemiecki lekkoatleta Hanns Braun – trzykrotny medalista igrzysk olimpijskich?
 • ... że Magdalena Lewy Boulet – mistrzyni Stanów Zjednoczonych w półmaratonie z 2009 urodziła się w Polsce?


edytuj

Rekordy świata Rekordy świata

Konkurencja Zawodnik Wynik Zawodniczka Wynik
100 m Jamajka Usain Bolt 9,58 Stany Zjednoczone Florence Griffith 10,49
200 m Jamajka Usain Bolt 19,19 Stany Zjednoczone Florence Griffith 21,34
400 m Południowa Afryka Wayde van Niekerk 43,03 Niemiecka Republika Demokratyczna Marita Koch 47,60
800 m Kenia David Rudisha 1:40,91 Czechosłowacja Jarmila Kratochvílová 1:53,28
1500 m Maroko Hicham El Guerrouj 3:26,00 Etiopia Genzebe Dibaba 3:50,07
3000 m Kenia Daniel Komen 7:20,67 Chińska Republika Ludowa Wang Junxia 8:06,11
5000 m Etiopia Kenenisa Bekele 12:37,35 Etiopia Tirunesh Dibaba 14:11,15
10 000 m Etiopia Kenenisa Bekele 26:17,53 Etiopia Almaz Ayana 29:17,45
Maraton Kenia Dennis Kimetto 2:02:57 Wielka Brytania Paula Radcliffe 2:15:25
3000 m z przeszkodami Katar Saif Saaeed Shaheen 7:53,63 Rosja Gulnara Samitowa-Gałkina 8:58,81
110/100 m ppł Stany Zjednoczone Aries Merritt 12,80 Stany Zjednoczone Kendra Harrison 12,20
400 m ppł Stany Zjednoczone Kevin Young 46,78 Rosja Julija Pieczonkina 52,34
4 × 100 m  Jamajka 36,84  Stany Zjednoczone 40,82
4 × 400 m  Stany Zjednoczone 2:54,29  ZSRR 3:15,17
Skok wzwyż Kuba Javier Sotomayor 2,45 Bułgaria Stefka Kostadinova 2,09
Skok o tyczce Ukraina Serhij Bubka 6,14 Rosja Jelena Isinbajewa 5,06
Skok w dal Stany Zjednoczone Mike Powell 8,95 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Galina Czistiakowa 7,52
Trójskok Wielka Brytania Jonathan Edwards 18,29 Ukraina Inesa Kraweć 15,50
Pchnięcie kulą Stany Zjednoczone Randy Barnes 23,12 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Natalja Lisowska 22,63
Rzut dyskiem Niemiecka Republika Demokratyczna Jürgen Schult 74,08 Niemiecka Republika Demokratyczna Gabriele Reinsch 76,80
Rzut młotem Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Jurij Siedych 86,74 Polska Anita Włodarczyk 82,98
Rzut oszczepem Czechy Jan Železný 98,48 Czechy Barbora Špotáková 72,28
Dziesięciobój / Siedmiobój Stany Zjednoczone Ashton Eaton 9045 Stany Zjednoczone Jackie Joyner-Kersee 7291
Chód na 20 km Francja Yohann Diniz 1:17:02 Chińska Republika Ludowa Liu Hong 1:24:38
Chód na 50 km Francja Yohann Diniz 3:32:33 Portugalia Inês Henriques 4:05:56

edytuj

Zawody Zawody

edytuj

Inne portale tematyczne na polskojęzycznej Wikipedii

Portal.svg
Czym są portale? • Portal:Portale • Czym są wikiprojekty?