Posen (Michigan)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Posen
ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Michigan

Hrabstwo

Presque Isle

Powierzchnia

2,59 km²

Wysokość

243 m n.p.m.

Populacja (2010)
• liczba ludności
• gęstość


234
90,3 os./km²

Nr kierunkowy

989

Kod pocztowy

49776

Położenie na mapie Michigan
Mapa konturowa Michigan, po prawej znajduje się punkt z opisem „Posen”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Posen”
Ziemia45°15′46″N 83°41′55″W/45,262778 -83,698611
Strona internetowa

Posen – wieś w hrabstwie Presque Isle, w stanie Michigan, w USA, będąca siedzibą gminy Posen. Według danych z 2010 roku Posen zamieszkiwały 234 osoby[potrzebny przypis]. Zdecydowana większość z nich ma polskie korzenie i do dziś nosi polskie nazwiska, wielu z nich nadal posługuje się ojczystym językiem[1]. Miejscowość znana jest w okolicy z dorocznego festiwalu ziemniaczanego (Posen Potato Festival).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 1870 Kazimierz Kulich, imigrant z Prowincji Poznańskiej, ogrodził kilkadziesiąt akrów ziemi na północy Michigan, w pobliżu jeziora Huron. 22 kwietnia zalegalizował to w Detroit Land Office. Wkrótce w jego ślady poszli kolejni osadnicy z Wielkopolski, w większości pochodzenia polskiego i wyznania katolickiego, choć zdarzali się również niemieccy luteranie. Od początku zajęli się głównie uprawą roli (po uprzednim wyrębie gęstych lasów), zwłaszcza zaś ziemniaków, które do dziś zajmują większość areału uprawnego w okolicy.

Pomysłodawcą nazwy wsi (na cześć Poznania, stolicy regionu, z którego pochodzili osadnicy) był jezuita, ojciec Szulak, przysłany w tę okolicę z posługą duszpasterską przez ówczesnego biskupa Detroit, Caspara Henry’ego Borgessa. Szulak w 1874 dotarł łodzią spod Detroit do Rogers City, i odprawił pierwszą mszę świętą w domu Valentina Losinskiego.

Kościół parafialny pw. Św. Kazimierza zbudowano w 1891. Sześć lat później powstał we wsi również zbór luterański.

Rada Miasta Posen zebrała się po raz pierwszy 8 maja 1907. Do pierwszych decyzji radnych należało zabezpieczenie miejscowości przed ogniem, toteż postanowiono zbudować baseny przeciwpożarowe i zakupić wóz strażacki. Kiedy wóz przyjechał do miasteczka, przeznaczono jeden z budynków (należący do Josepha Lewandowskiego) na remizę strażacką. Remiza ochotniczej straży mieści się tam do dziś.

W 2000 redakcja poznańskiego oddziału Gazety Wyborczej nawiązała kontakt z Posen. Efektem tego był cykl reportaży w GW przybliżających czytelnikom to miasteczko oraz ufundowanie przez redakcję specjalnej tablicy pamiątkowej. Tablica, przypominająca korzenie mieszkańców Posen, stanęła w samym środku wsi[1].

Szkolnictwo i sport[edytuj | edytuj kod]

W centrum Posen leży Posen Consolidated School. To połączone przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum. Powstała w 1955 z połączenia wszystkich czterech miejscowych szkolnych okręgów (Posen, Krakow, Metz i Pulaski). W 1957 zbudowano budynek szkoły, który konsekwentnie rozbudowywano przez kolejne lata.

Corocznie do szkoły uczęszcza ponad 300 uczniów (niektórzy spoza gminy). Część przedmiotów (np. języki obce) nauczane są dzięki antenom satelitarnym – zajęcia prowadzone są na odległość z Indian River. Większość absolwentów kontynuuje naukę na uniwersytetach.

Dumą miejscowej szkoły jest drużyna futbolu amerykańskiego Posen Vikings.

Prasa lokalna[edytuj | edytuj kod]

W samym Posen nie ukazują się żadne gazety, poza wychodzącym sporadycznie biuletynem miejscowej izby handlowej (Posen Chamber of Commerce). Mieszkańcy czytają więc na co dzień dzienniki z Detroit oraz Alpena News (wydawana w nieodległej Alpenie). W najbliższym mieście – Rogers City – ukazuje się tygodnik Presque Isle County Advance, wydawany nieprzerwanie od 1878. To najstarsze działające bez przerwy przedsiębiorstwo w hrabstwie.

Posen Potato Festival[edytuj | edytuj kod]

Festiwal organizowany od 1951 (o charakterze dożynkowym) jest jedną z największych imprez w północnym Michigan. Co roku przyjeżdża nań ok. 30 tys. gości z całego stanu. Podczas festiwalu prezentowane są różne potrawy – głównie z ziemniaków, ale jest też miejsce dla innych, tradycyjnych, polskich dań (m.in. lazy pierogi, ushka i golabki). Żelaznym punktem każdego festiwalu jest wielka parada, której królową jest aktualna Miss Posen. Organizowane są też koncerty i potańcówki, a także różne zawody samochodowe (m.in. demolition derby). Posen Potato Festival organizowany jest zawsze w pierwszej połowie września.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b "Gazeta" z Posen (GW Poznań nr 246). archiwum.wyborcza.pl, 2000-10-20. [dostęp 2014-11-23]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Księgi parafialne kościoła pw. Św. Kazimierza w Posen, Michigan
  • Artykuły w Gazecie Wyborczej (autorzy: Mikołaj Kirschke i Piotr Zabłocki), m.in.:
    • Poznań za oceanem, specjalny dodatek do GW Poznań, 29 czerwca 2000
    • Już za dwa miesiące Święto Pyry w Posen, GW Poznań, 30 czerwca 2000
    • Wszystko, co chcielibyście wiedzieć…, GW Poznań, 21 lipca 2000
    • Od trzech R do uniwersytetów, GW Poznań, 4 sierpnia 2000
    • Przystanek Posen, 8 września 2000