Power Rangers RPM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Power Rangers: RPM
Gatunek serialu akcji
fantasy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Nowa Zelandia
Liczba odcinków 32
Pierwsza emisja
Data premiery Stany Zjednoczone 7 marca 2009
Polska 1 czerwca 2010
Chronologia
Poprzednik Power Rangers Furia Dżungli
Kontynuacja Power Rangers Samurai

Power Rangers R.P.M. to tytuł siedemnastej serii amerykańskiego serialu Power Rangers. Nazwa "POWER RANGERS RPM" została zastrzeżona przez BVS Entertainment, Inc.[1][2][3][4][5][6] Seria opiera się na japońskim serialu Super Sentai Engine Sentai Go-onger, a jej produkcja rozpoczęła się we wrześniu 2008 roku.

Seria Power Rangers R.P.M. nie jest, jak dotychczasowe serie Power Rangers, emitowana w Ameryce na kanale Disneya przeznaczonym dla młodych widzów (Disney XD, wcześniej blok Jetix na kanale Toon Disney), a na antenie ogólnotematycznego kanału ABC. W Polsce premiera odbyła się 1 czerwca 2010 roku na kanale Disney XD.

Nowa seria opowiada historię niedalekiej przyszłości, trzy lata po ataku Venjixa – komputerowego wirusa, który w ciągu trzech lat wywołał na Ziemi globalny chaos przejmując kontrolę nad wszystkimi sieciami komunikacji oraz Internetem. Ludzkość chroni się przed siłami zła w mieście Korynt, położonym pod kopułą stanowiącą barierę dla sił zła. Niedługo potem zostaje powołany oddział Power Rangers RPM, którego zadaniem jest ochrona ludzkości przed wrogiem, a także zniszczenie bezwzględnego wirusa.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Rangerzy[edytuj | edytuj kod]

Imię i nazwisko Tytuł Status Opis Broń Wyposażenie Moc Pojazd Zord
Scott Truman (Eka Darville) Operator Czerwonej serii Dowódca Syn Pułkownika Masona Trumana; jego brat, Marcus, zginął podczas ataku Venjixa. Pod koniec serialu zostaje dowódcą eskadry orłów. Nitro Miotacz / Nitro Miecz, Uliczna Szabla Cell Shift Morfer Wybuchowy Atak Nissan Silvia '94 Orli Ścigacz, Zord Mamut Paleo, Tricera Paleo, T-Rex Paleo
Flynn McAllistar ( Ari Boyland ) Operator Niebieskiej serii Zastępca dowódcy Szkot, dumny ze swego pochodzenia. Zapalony mechanik. na końcu otwiera sklep z ojcem. Nitro Miotacz / Nitro Miecz, Turbo Działo Cell Shift Morfer 10-sekundowe zatrzymanie czasu Hummer H1 Lwi Holownik
Summer Landsdown ( Rose McIver) Operatorka Żółtej serii Pochodzi z bogatej rodziny; porzucona przez przyjaciół po ataku na Korynt porzuca życie w luksusie. Kocha się w Dillonie. Pod koniec staje się jego dziewczyną i wyrusza z nim w drogę. W niektórych odcinkach widać jak bardzo jej zależy na Dillonie np:> kiedy doktor K. sprawdzała w ilu procentach jest zainfekowany "Czarny Ranger" ona uwolniła go i powiedziała, że ma na imię Dillon. W tym samym także odcinku Doktor K. mówi Summer że nie umie ona wybrać między Scootem i Dillonem. Powiedziała że jednemu dała mocną 9 a drugiemu słabą 10. Summer dokonała wyboru i jej dziesiątka został Dillon Nitro Miotacz / Nitro Miecz, Elektro Pocisk Cell Shift Morfer Energiczny podmuch N/A Niedźwiedzi Pojazd
Ziggy Grover (Milo Cawthorne) Operator Zielonej serii Niepoprawny optymista, energiczny, pełen entuzjazmu, często pokazuje swoją tchórzliwą naturę. W przeszłości naraził się kartelom mafijnym w całym mieście. Kocha się w Dr.K. na pod koniec ma zamiar założyć szkołę dla dzieci z Dr.K. Nitro Miotacz / Nitro Miecz, Turbo Topór Rev Morfer Teleportacja N/A Wirujący Ogon, Krokodylowy Przewoźnik
D-44 aka. Dillon ( Dan Ewing) Operator Czarnej serii Samotny wilk, w przeszłości został zmieniony w hybrydę maszyny i człowieka. Zwykle powściągliwy, lecz nie waha się pomóc potrzebującym. Kocha się w Summer, która pod koniec jest jego dziewczyną i w wyrusza z nim w drogę. Ma siostrę, która została zmieniona w Tenayę 7. Rzadko widać że kocha Summer, jedynie w odcinku w którym niszczą fabrykę Venjixa gdy budynek się pali Dillon mówi do Summer że chyba tu zginą.Chcą się pocałować lecz nagle Gem i Gemma zrzucąja na nich wodę gasząc tym samym pożar i ratując im życie Nitro Miotacz / Nitro Miecz, Rakietomiotacz Rev Morfer Tarcza Nieznany, prawdopodobnie Dodge Challenger Wilczy Krążownik, Krokodylowy Przewoźnik
Gem (Mike Ginn) Operator Złotej serii Brat Gemmy. Wraz z siostrą jest przyjacielem Dr K. pod koniec dołącza do eskadry orłów z Gemmą Podniebny Sztylet Sky Shift Morfer Super słuch N/A Jastrzębi Helikopter, Wielorybi Zord
Gemma (Li Ming Hu) Operatorka Srebrnej serii Siostra Gema. Wraz z bratem jest przyjaciółką Dr K. Uważa niebieskiego za bardziej interesującego od innych. Pod koniec dołącza wraz z Gemem do eskadry orłów Podniebny Sztylet Sky Shift Morfer Super szybkość N/A Tygrysi Odrzutowiec, Wielorybi Zord

Sprzymierzeńcy[edytuj | edytuj kod]

 • Dr. K - mentorka Rangerów. Jej przeszłość i prawdziwe imię nie są znane ("K" było jej pseudonimem w organizacji Alfabetyczna Zupa). Rozwinęła i nieumyślnie wypuściła na świat Venjixa. Kocha się w Ziggym. Bardzo lubi słodycze.w 29 odcinku okazuje się ze hasłem jej komputera jest Ziggy. Po pokonaniu Venjixa ma zamiar założyć szkołę dla dzieci z Ziggym
 • Pułkownik Mason Truman - ojciec Scotta i Marcusa; stoi na czele sił ochrony miasta.

Wrogowie[edytuj | edytuj kod]

 • Venjix - Główny antagonista Rangersów. Został stworzony przez Dr. K, ale przez organizację "Alfabetyczna Zupa", który wyprowadził jego twórcę, wydostał się na wolność i w ciągu trzech lat przejął kontrolę nad światem. Jego formy były następujące:
  • 1. Duża tuba z czerwonym czujnikiem.
  • 2. Attack Bot Generacji 13, moduł 1.
  • 3. Attack Bot Generacji 13, moduł 2.
  • 4. Attack Bot Generacji 13, moduł 3.
  • 5. Attack Bot Generacji 13, moduł 4.
  • 6. Attack Bot Generacji 16, z mocą Hyperbota.

Podczas ostatecznego ataku, Venjix przejął Korynt i uaktywnił hybrydy w mieście i usunął Paleomaxa i Mach Megazorda wraz z operatorami złotej i srebrnej serii. Jednakże Dr. K i Tenaya 15 usunęli Grinderów i sprowadzili z powrotem Gem i Gemmę, który zniszczyli kolumny trzymające wieżę. Ostateczne ciało Venjixa zostało zniszczone, kiedy wieża runęła na niego. Nie wiadomo, czy Venjix został zniszczony, gdyż w końcowej scenie, kiedy Dr. K zamyka teczkę z morferami, morfer Scotta zamigotał czerwonym światłem Venjixa (możliwe, że Venjix wciąż istnieje). Jego baza nie została zniszczona.

 • Generał Shifter - robot 5 Generacji i agresywny generał Venjixa. Venjix zniszczył go kilka razy z powodu ciągłych niepowodzeń jednak później Shifter zawsze był odbudowywany. Przez sabotaż Tenayi na nowe ciało Venjixa, Shifter został wygnany. W końcu został zniszczony przez Scotta w 27 odcinku. Jego ciało ze względu na stop metali zostało przetworzone jako nowe ciało dla Venjixa.
 • Generał Crunch - generał Venjixa. Miewa głupie pomysły, ale mimo tego jest groźny dla Rangersów. Tak jak Shifter kilka razy był niszczony przez Venjixa ponieważ często wskazywał błędy w planach swojego mistrza. W ostatnim odcinku zostaje uwięziony w spadającej wieży, która niszczy zarówno jego, jak i Venjixa.
 • Generał Kilobyte - najgroźniejszy generał Venjixa. Zimny, szowinistyczny wojownik z wielkim arsenałem. Planował skasować Tenayę, gdyż dowiedział się, że Venjix planuje go zniszczyć, lecz próba się nie powiodła i został szybko zniszczony przez Rangersów i ich Road Blaster.
 • Tenaya 7/15 - cyborg Generacji 7 i siostra Dillona. Służyła Venjixowi do czasu, gdy odkryła prawdę o swoim pochodzeniu. W ostatnich odcinkach „Danger and Destiny” zostaje uratowana przez Dr. K, Ziggy'ego i Dillona przed skasowaniem przez Kilobyte'a. W końcu dzięki antidotum K ponownie stała się siostrą Dillona.
 • Grindery (pl. Trutnie) - żołnierze Venjixa. Po za brzęczeniem nic nie mówią.

Atakujące Zordo-Pojazdy[edytuj | edytuj kod]

 • RPM Ultrazord - kombinacja z wszystkich Zordów. Najsilniejszy Megazord w arsenale Rangersów. Używając Miotaczy Kół i Miotaczy Sky Shift, Megazord wprowadza finałowy atak w postaci holoprojektu 4 podstawowych Megazordów, a sam na koniec niszcy przeciwnika szarżą.
  • SkyRev Megazord - kombinacja 9 Zordów (wszystkich prócz zorda Mamuta, T-Rexa i Tricera). Niszczy wroga salwą laserowych projekcji formujących go Zordów.
   • Zenith Megazord - kombinacja 6 Zordów. Pilotowany przez Rangersów Serii Czerwonej, Żółtej, Niebieskiej, Zielonej i Czarnej. Obrotowy Ogon i Wilczy Krążownik formują ręce, a Zordo-Transporter „rolki” (tzw. stopy). Gdy Rangerzy używają Miotaczy Kół, niszczy wroga salwą laserowych projekcji formujących go Zordów.
    • Wysoko-Oktanowy Megazord - kombinacja 3 Zordów. Pilotowany przez Rangerów Serii Czerwonej, Żółtej i Niebieskiej. Potrafi się łączyć z innymi Zordami. Niszczy wroga Super Szablą.
     • Orli Ścigacz/Orło-Zord - hybryda ścigacza i orła, kierowany przez Rangersa Serii Czerwonej. Może przejść w tryb lotu.
     • Lwi Holownik - hybryda autobusu i lwa, pilotowany przez Rangersa Serii Niebieskiej. Niszczy cel działami laserowymi.
     • Niedźwiedzi Pojazd - hybryda monster trucka i niedźwiedzia, kierowany przez Rangerkę Żółtej Serii. Łapie wroga swoją „paszczą”.
    • ValveMax Megazord - kombinacja 3 Zordów. Pilotowany przez Rangersów Serii Czarnej i Zielonej. Stworzony z Zordo-Transportera (Głowa, tułów, nogi), Wirującego Ogona (lewa ręka) i Wilczego Krążownika (prawa ręka).
     • Wirujący Ogon - hybryda motoru i rekina, kierowany przez Rangersa Serii Zielonej. Niszczy wroga, obracając się.
     • Wilczy Krążownik - hybryda wozu policyjnego i wilka, kierowany przez Rangera Serii Czarnej. Strzela w wroga z działa z przodu pojazdu.
     • Krokodylowy Przewoźnik/Zordo-Transporter - hybryda transportera i krokodyla, pilotowany automatycznie. Miażdży wroga swoimi szczękami i stanowi transporter dla Zielonego i Czarnego Zorda.
   • Mach Megazord - kombinacja 3 Zordów. Pilotowany przez Rangerów Serii Srebrnej i Złotej. Unicestwia cel energetyczną strzałą.
    • Sokoli Helikopter - hybryda sokoła i helikoptera, kierowany przez Rangera Serii Złotej. Miota pociskami energii i stanowi „tarczę” Macha Megazorda.
    • Tygrysi Odrzutowiec - hybryda tygrysa i odrzutowca, kierowany przez Rangerkę Serii Srebrnej. Strzela z „paszczy” destrukcyjnymi podmuchami.
    • Zord-Wieloryb - hybryda wieloryba i sterowca, pilotowany automatycznie. Dawniej był maszyną zagłady, stworzoną przez Venjixa. Może przejść w 10-sekundową Konfigurację Atakującego Ptaka.
  • PaleoMax Megazord - kombinacja 3 Zordów. Pilotowany przez Rangersa Serii Czerwonej. Miota parę o wysokim ciśnieniu.
   • Zord Mamut
   • Zord T-Rex
   • Zord Tricera
 • Zord Ulicznego Ataku - małe koło w kształcie opony, po włożeniu sygnału mocy powiększa się i zmienia się w małego, humanoidalnego Zorda. Może złożyć się w wielkie koło i po uderzeniu przez Megazorda zniszczyć wroga.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: Studio Eurocom[7]
Reżyseria: Tomasz Marzecki
Tłumaczenie:

Dialogi:

Dźwięk i montaż: Krzysztof Podolski
Kierownictwo produkcji: Marzena Omen-Wiśniewska
Udział wzięli:

i inni

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Premiera w Polsce na kanale Disney XD Polska: 1 czerwca 2010 roku

Premiera odcinka (USA) Premiera w Polsce N/o Nr w serii Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA SIEDEMNASTA
07.03.2009 01.06.2010 669 01 Droga do Koryntu The Road to Corinth
07.03.2009 01.06.2010 670 02 Wygaszenie Fade to Black
14.03.2009 01.06.2010 671 03 Deszcz Rain
21.03.2009 02.06.2010 672 04 Casting na Zielonego Go For the Green
28.03.2009 03.06.2010 673 05 Uścisk dłoni Handshake
04.04.2009 04.06.2010 674 06 Zielony Ranger Ranger Green
11.04.2009 05.06.2010 675 07 Czerwony Ranger Ranger Red
18.04.2009 06.06.2010 676 08 Żółta Rangerka Ranger Yellow
25.04.2009 07.06.2010 677 09
02.05.2009 08.06.2010 678 10 Niebieski Ranger Ranger Blue
09.05.2009 09.06.2010 679 11 Doktor K Doctor K
16.05.2009 10.06.2010 680 12 Wspomnienia Blitz
23.05.2009 11.06.2010 681 13 Wrogie przejęcie Brother's Keeper
13.06.2009 12.06.2010 682 14 Wcielony Embodied
20.06.2009 13.06.2010 683 15 Duchy Ghosts
04.07.2009 14.06.2010 684 16 Albo tu, albo tam In or Out
11.07.2009 15.06.2010 685 17 Więźniowie Prisoners
01.08.2009 16.06.2010 686 18 Latający Wieloryb Belly of the Beast
08.08.2009 17.06.2010 687 19 Co trzy głowy to nie dwie Three's A Crowd
15.08.2009 18.06.2010 688 20 Bohaterowie są wśród nas Heroes Among Us
22.08.2009 19.06.2010 689 21 Nie taki znowu zwykły Not So Simple
05.09.2009 20.06.2010 690 22 Dobranoc, mężczyźni The Dome Dolls
12.09.2009 21.06.2010 691 23 I... Akcja And... Action
19.09.2009 22.06.2010 692 24 Problem z przeszłości Ancient History
26.09.2009 23.06.2010 693 25 Klucz do przeszłości Key to the Past
26.09.2009 24.06.2010 694 26 Bez wątpliwości Beyond a Doubt
03.10.2009 28.06.2010 695 27 Control – Alt – Delete Control – Alt – Delete
03.10.2009 29.06.2010 696 28 Biegnij Ziggy, biegnij Run Ziggy Run
19.12.2009 30.06.2010 697 29 Gdyby Venjix wygrał If Venjix Won
19.12.2009 01.07.2010 698 30 Koniec gry End Game
26.12.2009 02.07.2010 699 31 Ryzyko i Przeznaczenie Danger and Destiny
26.12.2009 03.07.2010 700 32

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Trademark #77521866. [dostęp 2008-08-16].
 2. Trademark #77520238. [dostęp 2008-08-16].
 3. Trademark #77520226. [dostęp 2008-08-16].
 4. Trademark #77520213. [dostęp 2008-08-16].
 5. Trademark #77520208. [dostęp 2008-08-16].
 6. Trademark #77520200. [dostęp 2008-08-16].
 7. Ekskluzywne informacje o dubbingu Power Rangers RPM