Prezentki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Prezentki
Pełna nazwa

Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

Nazwa łacińska

Congregatio Virginum a Praesentatione Beatae Mariae Virginis

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Założyciel

Zofia z Maciejowskich Czeska

Data założenia

1627

Data zatwierdzenia

1660

Strona internetowa

Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (łac. Congregatio Virginum a Praesentatione Beatae Mariae Virginis) – żeńskie zgromadzenie zakonne powstałe w 1627 roku w Krakowie. Jego założycielką była Zofia Czeska. Nazwa pochodzi od łacińskiego terminu praesentatio – ofiarowanie. Klasztory sióstr prezentek funkcjonują w Rohatynie i Trembowli w archidiecezji lwowskiej na Ukrainie oraz w Rzymie[1][2].

28 lipca 2016 r. kościół św. Jana przy klasztorze i liceum sióstr prezentek w Krakowie odwiedził papież Franciszek, który modlił się przy relikwiach Matki Czeskiej[3].

Działalność na rzecz młodzieży[edytuj | edytuj kod]

Siostry prezentki prowadzą również szkoły, przedszkola, dom dziecka oraz dom pomocy społecznej:

 • Publiczne Liceum Ogólnokształcące oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Krakowie, ul. św. Jana 7 (SP powstała z przekształcenia Gimnazjum nr 53 w wyniku reformy edukacji)
 • Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Pawła II przy ul. ks. Jałowego 1 oraz Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II Sióstr Prezentek przy ul. płk. Lisa-Kuli 13 w Rzeszowie (analogicznie, SP rozpoczęła działalność w 2019 r. w zamian za zlikwidowane Gimnazjum Sióstr Prezentek)
 • przedszkola w Bukownie, Świdnicy i Warszawie
 • Dom Pomocy Społecznej w Jordanowie[4]
 • Dom Dziecka w Łukowicy.

W szkołach prowadzonych przez zgromadzenie obowiązuje rygorystyczny strój szkolny, w tym charakterystyczne „marynarskie” mundurki dla dziewcząt.

Przypadki znęcania się nad dziećmi[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2022 r. w wyniku przeprowadzonego śledztwa dziennikarskiego ujawniono przypadki znęcania się psychicznego i fizycznego nad niepełnosprawnymi podopiecznymi DPS sióstr prezentek w Jordanowie. W artykule „Piekło u zakonnic. Bicie, wiązanie, zamykanie w klatce. Horror dzieci w DPS pod Krakowem” opublikowanym przez portal Wirtualna Polska przytoczone zostały przypadki wulgarnych wyzwisk oraz kar cielesnych, takich jak bicie kijem od miotły, policzkowanie, przywiązywanie dzieci na noc do łóżek i zamykanie w klatce. Zakonnice dopuszczały się również bicia i kopania podopiecznej[5]. 10 czerwca 2022[6] Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej postawiła zarzuty dwóm pracownicom DPS – Bożenie K. (siostra Alberta) zarzut znęcania się oraz naruszenia nietykalności cielesnej oraz Bronisławie G. (siostra Bronisława[7]) zarzut utrudniania śledztwa; żadna z podejrzanych nie przyznała się do winy[8].

O przemocy w ośrodku sióstr prezentek w Jordanowie pisała również we wspomnieniach Kora (Olga Sipowicz)[9], która w latach 60. XX w. spędziła tam razem z siostrą pięć lat: Zakonnice były dla nas w patologiczny sposób okrutne. Biły, wykręcały uszy, kazały – jak w bajce – klęczeć na grochu, znęcały się psychicznie. Miałam tak powykręcane, naderwane uszy, że dosłownie zwisały mi z głowy. Pod koniec tygodnia gromadziły nas wszystkie i było publiczne pokazywanie rajstop. Miały być białe, ale przecież po tygodniu używania nie mogły być białe! I kara. Jeśli same nas nie biły, to starsze dziecko miało bić młodsze. Nie miałyśmy imion. Nikt nie wołał na mnie: Oleńko albo Gwiazdeczko, jak nazywała mnie mama. Byłam numerem osiem[10]. Osierocone dziewczynki zakonnice rozdzieliły i zakazały im kontaktów między rodzeństwem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Strona Zgromadzenia Panien Ofiarowania NMP. Wspólnoty. opoka.net.pl. [dostęp 2016-06-11].
 2. Патрональне свято сестер-презенток у Рогатині Івано-Франківської області. christusimperat.org, 2010-11-22. [dostęp 2012-10-26]. (ukr.).
 3. Franciszek na krótkim spotkaniu u sióstr prezentek w Krakowie [online], dzieje.pl [dostęp 2023-08-23] (pol.).
 4. DPS Jordanów [online], dps-jordanow-podh.pl [dostęp 2018-08-01].
 5. Dariusz Faron, Szymon Jadczak: Piekło u zakonnic. Bicie, wiązanie, zamykanie w klatce. Horror dzieci w DPS pod Krakowem. Wirtualna Polska, 2022-06-13. [dostęp 2022-06-14]. (pol.).
 6. Szymon Jadczak: Zarzuty dla zakonnic. Prokuratura reaguje na doniesienia o znęcaniu się nad dziećmi. wp.pl, 2022-06-13. [dostęp 2022-06-22]. (pol.).
 7. DPS Jordanów. dps-jordanow-podh.pl. [dostęp 2022-06-22]. (pol.).
 8. Paweł Szczotka: Koszmarny horror w DPS Jordanów. Prokuratura postawiła już zarzuty dwóm zakonnicom (AKTUALIZACJA). beskidzka24.pl, 2022-06-13. [dostęp 2022-06-22]. (pol.).
 9. Olga Sipowicz, Kamil Sipowicz: Kora, Kora. A planety szaleją. Warszawa: Agora, 2011. ISBN 978-83-268-0638-4.
 10. Agata Polcyn: „Kora też przeszła piekło u zakonnic z Jordanowa. Biły, wykręcały uszy. Było publiczne pokazywanie rajstop”. Wiadmości Gazeta.pl, 2022-06-13. [dostęp 2022-06-14]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]