Prytanejon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pozostałości Prytanejonu w Efezie ...
...i w Dodonie

Prytanejon – budynek publiczny w starożytnej Grecji dla najwyższych władz w greckich państwach-miastach, miejsce urzędowania prytanów.

Prytanejon był nie tylko centrum administracyjnym miasta, stanowił także jego centrum duchowe, gdzie znajdował się, symbolizujący wspólnotę obywateli, ołtarz Hestii i wieczny ogień.

W Atenach prytani początkowo urzędowali i spożywali wspólne posiłki w prytanejonie usytuowanym na północ od Akropolu, a potem przenieśli się do okrągłego Tolosu na agorze. W prytanejonie urzędował archont eponim i tu właśnie czasami zbierał się trybunał efetów pod przewodnictwem archonta basileusa. W prytanejonie prytani spożywali wspólnie posiłki na koszt państwa. Niektórzy znaczniejsi cudzoziemcy i zasłużeni obywatele również byli tam żywieni. Prytanejon był także miejscem przyjmowania oficjalnych delegacji przez cywilnych i religijnych włodarzy miasta. Budynku prytanejonu ateńskiego nie udało się dotąd w sposób bezdyskusyjny zlokalizować, znane są jednak pozostałości takich obiektów w innych miastach starożytnej Grecji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Lengauer W. - „Starożytna Grecja okresu archaicznego i klasycznego”, Wydawnictwo DiG, Warszawa 1999, s.154, ​ISBN 83-7181-083-0
  • Rachet G. - „Słownik cywilizacji greckiej”, Wydawnictwo „Książnica”, Katowice 2006, s.332, ​ISBN 83-7132-919-9

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]