Przejście graniczne Budomierz-Hruszów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Przejście graniczne Budomierz-Hruszów
Państwo

 Polska

Miejscowość

Budomierz

Państwo

 Ukraina

Miejscowość

Hruszów

Rodzaj przejścia

drogowe

Rodzaj ruchu

osobowy, towarowy

Położenie na mapie gminy wiejskiej Lubaczów
Mapa konturowa gminy wiejskiej Lubaczów, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Budomierz-Hruszów”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Budomierz-Hruszów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Budomierz-Hruszów”
Położenie na mapie Europy
Mapa konturowa Europy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Budomierz-Hruszów”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Budomierz-Hruszów”
Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Budomierz-Hruszów”
Ziemia50°06′01″N 23°16′27″E/50,100278 23,274167

Przejście graniczne Budomierz-Hruszówpolsko-ukraińskie drogowe przejście graniczne na trasie Lubaczów (województwo podkarpackie, droga wojewódzka nr 866) – Niemirów. Prace budowlane po stronie polskiej zakończono w maju 2013 roku. Prace po stronie ukraińskiej nad drogą dojazdową do Niemirowa zakończono w listopadzie 2013 roku. Przejście otwarto 2 grudnia 2013 r.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze starania o budowę przejścia, samorządy lokalne po obu stronach granicy podjęły już w 1988 roku. Jednak dopiero w 2008 roku został ogłoszony przetarg, a jego rozstrzygnięcie zapadło w kwietniu 2010 roku. Kontrakt na wartą ponad 140 milionów zł budowę, został podpisany z firmą Erbud z Warszawykamień węgielny wmurowano 31 maja 2010 roku.

Po stronie polskiej w celu zapewnienia łatwiejszego dojazdu do przejścia, w okresie od października 2010 do października 2012 gruntownie zmodernizowano drogę wojewódzką nr 866. W ramach wartego prawie 59 milionów zł projektu, na odcinku LubaczówBudomierz przebudowano ponad 11 km drogi i zbudowano 2 km nowego odcinka w obrębie przejścia granicznego. Powstało też 7 km ciągów pieszo-rowerowych, ponad 3 km chodników, wybudowano 9 nowych zatok autobusowych i zmodernizowano 13 skrzyżowań.

Koniec prac nad przejściem granicznym, którego koszt po stronie polskiej wyniósł ostatecznie około 145 mln zł, nastąpił w maju 2013, jednak pozostało ono nieczynne do czasu wybudowania przez stronę ukraińską drogi dojazdowej do przejścia, oraz zamontowania niezbędnej linii teleinformatycznej. Obecnie po stronie ukraińskiej wąska 10-kilometrowa droga dojazdowa z Niemirowa do Hruszewa jest w stanie rozpadu. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Rzeczypospolitej w lutym 2012 roku interweniował w sprawie rozpoczęcia prac u swojego odpowiednika na Ukrainie. Odpowiedź przyszła ze szczebla niższego, a w jej treści znalazły się słowa: droga dojazdowa do przejścia granicznego Budomierz-Hruszew musi być wybudowana praktycznie od zera i że obecnie nie jest znany dokładny termin rozpoczęcia prac[1].

Na początku sierpnia Ukraińcy ruszyli z budową drogi na odcinku Hruszew-Granica Państwa, pracę po ich stronie zostały zakończone w listopadzie, a przejście ruszyło na początku grudnia.

Plany[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z założeniami wspólne polsko-ukraińskie odprawy będą odbywać się po polskiej stronie granicy. Przejście będzie mieć po osiem pasów do odpraw w obu kierunkach i czynne będzie przez całą dobę. Na przejściu będą odprawiane samochody osobowe, autobusy oraz samochody ciężarowe o ładowności do 3,5 tony. Według planów przez terminal ma przejeżdżać około 3 tys. pojazdów i odprawianych ma być około 8 tys. osób na dobę[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Borzęcki, Przejście graniczne... do nikąd, [w:] „Kurier Galicyjski”, nr 23-24 (171-172), 14 grudnia 2012 – 14 stycznia 2013.
  2. PAP: Podkarpackie. Wkrótce ruszy budowa przejścia w Budomierzu. wnp.pl, 2010-05-05. [dostęp 2010-05-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]