Przekrój Dedekinda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Przekrój Dedekinda – para podzbiorów porządku liniowego wyznaczająca cięcie w tym zbiorze. Inna używana nazwa tego pojęcia to cięcie Dedekinda.

Pojęcie to było wprowadzone przez niemieckiego matematyka Richarda Dedekinda w 1872[1] w celu skonstruowania liczb rzeczywistych. Jak Dedekind sam napisał:

w każdym przypadku kiedy mamy przekrój (A_1, A_2) nie odpowiadający żadnej liczbie wymiernej wyznaczamy nową liczbę niewymierną, którą można uważać za całkowicie określoną przez ten przekrój; będziemy mówić że ta liczba odpowiada przekrojowi lub że produkuje ona ten przekrój.

Definicja[edytuj]

Niech (X, ≤ ) będzie porządkiem liniowym. Przekrojem Dedekinda zbioru X nazywa się każdą taką parę (A, B) złożoną z niepustych podzbiorów zbioru X, że,

 1. AB = X ,
 2. jeżeli aA oraz bB, to a < b,
 3. AB = ∅.

Zbiór A nazywany jest klasą dolną, a zbiór B klasą górną przekroju.

Rodzaje przekrojów[edytuj]

Przypuśćmy, że (A,B) jest przekrojem Dedekinda w porządku liniowym (X,\leqslant). Wówczas ma miejsce jedna z następujących możliwości:

 1. zbiór A zawiera element największy, a zbiór B ma element najmniejszy,
 2. zbiór A ma element największy, ale w zbiorze B nie istnieje element najmniejszy,
 3. w zbiorze A nie ma elementu największego, ale w zbiorze B istnieje element najmniejszy,
 4. ani zbiór A nie ma elementu największego ani zbiór B nie ma elementu najmniejszego,

W przypadku pierwszym mówi się, że przekrój (A,B) wyznacza skok a w ostatnim przypadku mówimy że wyznacza on lukę. W porządkach gęstych nie występują skoki, a w porządkach ciągłych wszystkie przekroje Dedekinda są albo drugiego albo trzeciego rodzaju.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. R. Dedekind: "Stetigkeit und Irrationale Zahlen", 1872. Tłumaczenie angielskie tego tekstu jest zawarte także w "Essays on the Theory of Numbers", tłumaczenie i edycja: W. W. Beman, W. W., Dover 1901, 1963.