Przejdź do zawartości

Przemianka tarninówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przemianka tarninówka
Orsodacne cerasi
(Linneusz, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

Orsodacnidae

Rodzaj

przemianka

Gatunek

przemianka tarninówka

Synonimy
  • Chrysomela cerasi Linnaeus, 1758
  • Orsodacne johannis Csiki, 1941

Przemianka tarninówka[1] (Orsodacne cerasi) – gatunek chrząszcza z rodziny Orsodacnidae.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o smukłym, niemal nagim z wierzchu ciele długości od 4,5 do 8 mm. Ma bardzo zmienne ubarwienie. Kolor tła może być od ochrowego przez żółty po czerwonobrunatny. Występować może na nim czarny lub granatowy wzór o różnym zasięgu – obejmować może plamę na przedpleczu, całą tarczkę, smugi przy szwach i po bokach pokryw, wierzchołki tychże, a nawet rozlewać się na całe ciało, pozostawiając brunatnymi tylko czułki i odnóża. Czułki charakteryzują się członem trzecim wyraźnie dłuższym od poprzedniego. Przedplecze jest prawie tak długie jak szerokie, z wierzchu niezbyt gęsto punktowane; jego boki są na przedzie zaokrąglone, a ku tyłowi zwężają się. Punktowanie pokryw jest bezładne i niezbyt gęste, a ich listewki przyszwowe zauważalne są jedynie w części wierzchołkowej. Odnóża wieńczą pazurki z dużym i ostrym zębem po wewnętrznej stronie. Samiec ma szczyt prącia odgięty ku górze[2].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Osobniki dorosłe przemianki tarninówki można znaleźć w lasach i na ich skrajach, w zaroślach, na polanach i przydrożach[1][3]. Są aktywne od kwietnia do sierpnia[2]. Żerują na kwiatach różnych roślin, preferując te o białej barwie. Odnotowano ich żerowanie m.in. na barszczu zwyczajnym, głogach, jarzębinie, kalinach, kozłkach, ligustrach, parzydle leśnym, pietruszkach, śliwie tarninie, śliwie domowej, tawułach, wiązówkach[3][2][4]. Larwyfitofagami[1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Owad palearktyczny. Zamieszkuje środkową i wschodnią Europę od południowej części Półwyspu Fennoskandzkiego na północy (nie dociera do koła podbiegunowego) po Bałkany na południu. Poza Europą znany jest z zachodniej części Syberii, gdzie sięga do doliny Jeniseju[3][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Orsodacne cerasi – Przemianka tarninówka. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2020-06-09].
  2. a b c d Andrzej Warchałowski: Klucze Do Oznaczania Owadów Polski: cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera: z. 94 Stonkowate - Chrysomelidae. Część ogólna i podrodziny Donaciinae, Orsodacninae, Criocerinae, Clytrinae, Cryptocephalinae, Lamprosomatidae, Eumolpinae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1971.
  3. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Stonkowate – Chrysomelidae, część 1. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (16), 1990. 
  4. Orsodacne cerasi (Linnaeus 1758) Linnaeus 1758. [dostęp 2020-06-09].