Przyczółek Grochowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przyczółek Grochowski
Przyczółek Grochowski znajduje się w zachodniej części Gocławia

Przyczółek Grochowskiwarszawskie osiedle dzielnicy Praga-Południe zlokalizowane pomiędzy ulicami: Ostrzycką, Motorową, Żymirskiego, Kwarcianą i Bracławską. Na osiedlu znajdują się m.in. budynki mieszkalne połączone ze sobą galeriami (także jedna z dłuższych budowli w Warszawie - Pekin). Od południa graniczy ono z Jeziorem Gocławskim.

Przyczółek Grochowski został zabudowany w latach 1969-1974. Projektantem był Oskar Hansen i jego żona Zofia Garlińska-Hansen[1], których zamiarem było stworzenie osiedla, gdzie korytarze, klatki schodowe i galerie miały sprawiać wrażenie przenikania się przestrzeni. Z czasem w półotwartych galeriach, wbrew zamierzeniom architektów, mieszkańcy powstawiali kraty[2].

Zabudowa osiedla wywołała swego czasu poruszenie w świecie architektury. Wzmiankowano o nim w pismach architektonicznych ukazujących się w byłym ZSRR, Finlandii, Stanach Zjednoczonych, czy Japonii[3].

Według danych z końca XX wieku osiedle ma powierzchnię 11,2 ha, znajduje się na nim ok. 2330 mieszkań i zamieszkuje je ok. 7 tys. osób[4].

Na osiedlu znajdują się budynki cztero- i ośmiokondygnacyjne zbudowane w technologii wielkoblokowej. Zlokalizowane jest tam też:

  • Przedszkole nr 54,
  • Żłobek nr 31,
  • Szkoła Podstawowa nr 279 - powstała 1 września 1971 r. Pierwszego roku funkcjonowania szkoły 625 uczniów nauczało 28 nauczycieli. Dyrektorami placówki byli kolejno: Genowefa Milaczewska, Maria Wersocka, Bożena Oździńska, Danuta Bisz, Irena Kniaź i Zofia Filip (od 2004 r.). 16 września 1996 r. placówce nadano imię Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś". W roku szkolnym 2009/10 do klas I-VI i oddziału zerowego uczęszczało 330 uczniów[5],
  • przychodnia.

Z czasem wokół osiedla wzniesiono kilkunastopiętrowe apartamentowce (na przełomie XX i XXI wieku).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]