Olszynka Grochowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Warszawy Olszynka Grochowska
Osiedle Warszawy
Ilustracja
Ulica Traczy - Aleja Chwały
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
Dzielnica Praga-Południe
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Olszynka Grochowska
Olszynka Grochowska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Olszynka Grochowska
Olszynka Grochowska
Ziemia 52°15′01″N 21°06′21″E/52,250140 21,105740
Portal Portal Polska

Olszynka Grochowska – część warszawskiej dzielnicy Praga-Południe położona na jej północnych peryferiach na północ od linii kolejowej WarszawaOtwock, i na południe od ulicy Dudziarskiej, zamieszkiwanej przez niewielką liczbę osób (głównie pracownicy PKP z rodzinami i osoby eksmitowane), najczęściej identyfikowana wyłącznie z Rezerwatem Przyrody Olszynka Grochowska.

Na terenie Olszynki znajduje się rezerwat o powierzchni 56,35 ha. Ochroną objęto prawie całe uroczysko leśne, wyłączając jedynie tereny zdewastowane, poprzecinane torami kolejowymi, liniami elektrycznymi, rurociągami. Celem ochrony jest szata roślinna i miejsce o znaczeniu historycznym. Na terenie rezerwatu znajduje się pomnik ku pamięci ofiar bitwy o Olszynkę Grochowską opatrzony tablicą z napisem:

Przechodniu powiedz współbraciom, Że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi, Ale z troską w sercu o losy Polski, Losy przyszłych pokoleń - o Wasze losy...

Ku czci Bohaterów Olszynki Grochowskiej poległych dn. 25 lutego 1831 r. Towarzystwo Przyjaciół Grochowa w XX-lecie swego istnienia 1936R.

W 1936 r. w toku prac melioracyjnych na terenie Olszynki Grochowskiej znaleziono resztki broni, skrawki umundurowania oraz kości poległych w walce. Szczątki te złożono w krypcie zbudowanej przy krzyżu. Obecna mogiła znajduje się przy ul. Szerokiej u zbiegu z ul. Traczy (na skraju rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska).

W granicach rejonu MSI Olszynka Grochowska znajduje się Kozia Górka (dawniej Kozia Górka Grochowska).

Zobacz też[edytuj]