Olszynka Grochowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Warszawy Olszynka Grochowska
Osiedle Warszawy
Ilustracja
Ulica Traczy – Aleja Chwały
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
Dzielnica Praga-Południe
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Olszynka Grochowska
Olszynka Grochowska
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Olszynka Grochowska
Olszynka Grochowska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Olszynka Grochowska
Olszynka Grochowska
52,25014°N 21,10574°E/52,250140 21,105740
Portal Portal Polska

Olszynka Grochowska – część warszawskiej dzielnicy Praga-Południe położona na jej północnych peryferiach na północ od linii kolejowej WarszawaOtwock, i na południe od ulicy Dudziarskiej.

Na terenie Olszynki znajduje się rezerwat przyrody Olszynka Grochowska o powierzchni 56,35 ha. Ochroną objęto prawie całe uroczysko leśne, wyłączając jedynie tereny zdewastowane, poprzecinane torami kolejowymi, liniami elektrycznymi, rurociągami. Celem ochrony jest szata roślinna i miejsce o znaczeniu historycznym. Na terenie rezerwatu znajduje się pomnik Bitwy o Olszynkę Grochowską opatrzony tablicą z napisem:

Przechodniu powiedz współbraciom, Że walczyliśmy mężnie i umierali bez trwogi, Ale z troską w sercu o losy Polski, Losy przyszłych pokoleń – o Wasze losy...

Ku czci Bohaterów Olszynki Grochowskiej poległych dn. 25 lutego 1831 r. Towarzystwo Przyjaciół Grochowa w XX-lecie swego istnienia 1936R.

W 1936 r. w toku prac melioracyjnych na terenie Olszynki Grochowskiej znaleziono resztki broni, skrawki umundurowania oraz kości poległych w walce. Szczątki te złożono w krypcie zbudowanej przy krzyżu. Obecna mogiła znajduje się przy ul. Szerokiej u zbiegu z ul. Traczy (na skraju rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska).

W granicach rejonu MSI Olszynka Grochowska znajduje się Kozia Górka (dawniej Kozia Górka Grochowska).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]