Witolin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Warszawy Witolin
Osiedle Warszawy
Ilustracja
Kościół Narodzenia Pańskiego na Witolinie
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
Dzielnica Praga-Południe
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Witolin
Witolin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Witolin
Witolin
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Witolin
Witolin
52,236553°N 21,112309°E/52,236553 21,112309
Portal Portal Polska

Witolin – obszar należący do dzielnicy Praga-Południe w Warszawie, położony w jej wschodniej części. Znajduje się pomiędzy Gocławkiem, Grochowem, Gocławiem a granicą dzielnicy Wawer (ograniczony jest ulicami: Grochowską, Ostrobramską i Zamieniecką oraz bezimiennym dopływem kanału Nowa Ulga).

Nieuwzględniony w podziale Miejskiego Systemu Informacyjnego Pragi-Południe - wpisany w obszar Gocławek (który objął swymi granicami także część Grochowa na wschód od placu Szembeka).

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwę swoją zawdzięcza Marianowi Zajdlowi, który na początku XX wieku kupił olbrzymi ugór wzdłuż Grochowskiej – leżący vis a vis dworku Myślińskich i ciągnący się prawie do Gocławka i cały ten teren nazwał Witolinem, na cześć swego pierworodnego syna Witolda. (nie bardzo dziś wiadomo, czy pisał się już wtedy fonetycznie).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1780 król Stanisław August Poniatowski wszedł w formalne posiadanie dóbr skaryszewskich i odstąpił je swemu bratankowi, podskarbiemu wielkiemu litewskiemu księciu Stanisławowi Poniatowskiemu, który jeszcze w tym roku założył kolonię Grochów i podzielił ją na osiem części. Wówczas wydzielony został m.in. Grochów VII obejmujący obszar obecnego Witolina. Witolin do 1916 był podwarszawską osadą wiejską. W tym roku, wraz z Grochowem, został przyłączony do Warszawy. Po przyłączeniu do miasta Witolin przeżył rozkwit – główna ulica, Kawcza, została wybrukowana i oświetlona, zaczęły powstawać liczne zakłady i warsztaty produkcyjne.

W 1919 na terenie o powierzchni ok. 30 znajdującym się w rejonie ul. Witolińskiej powstała żydowska ferma rolnicza (kibuc) przygotowująca Żydów do emigracji do Palestyny[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

W układzie przestrzennym Witolina wyraźnie widoczne są trzy części. Pierwszą stanowi kwartał zabudowy ograniczony ulicami Zamieniecką, Grochowską, Tarnowiecką i Łukowską. Przeważa tu zabudowa jednorodzinna, w niektórych przypadkach jeszcze przedwojenna, porozdzielana wielorodzinnymi kamienicami. Tu znajduje się także popularny "Bazar Szembeka", jeden z najstarszych w mieście i najlepiej zaopatrzonych w dzielnicy, przedszkole i szkoła podstawowa nr 163.

Drugą część stanowi Osiedle Ostrobramska – zespół wysokich (przeważnie 12-piętrowych) budynków mieszkalnych. Znaczną część osiedla zajmują tereny zielone, place zabaw i cztery parkingi strzeżone. W pobliżu zespołu mieszkaniowego znajdują się centra handlowe CH King Cross Praga i CH Promenada.

Część trzecia Witolina ma charakter przemysłowo-handlowy: warsztaty i salony samochodowe, biura, punkty handlowe, pętla autobusowa "Witolin".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Paweł Dunin-Wąsowicz: Praski przewodnik literacki. Warszawa: Fundacja Hereditas, 2018, s. 168. ISBN 978-83-951050-2-9.