Puchar Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2003

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piłka siatkowa Puchar Świata 2003
2003 FIVB Women’s World Cup
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 1999 2007 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka siatkowa
Organizator FIVB
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Japonia
Otwarcie 1 listopada 2003
Zamknięcie (finał) 15 listopada 2003
Liczba drużyn 12
Liczba hal 8 (w 7 miastach)
I miejsce  Chiny
II miejsce  Brazylia
III miejsce  Stany Zjednoczone
Statystyki turnieju
Liczba meczów 66
MVP Polska Małgorzata Glinka

Puchar Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2003 – zawody będące pierwszą kwalifikacją do Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku. Turniej odbywał się w dniach 1–15 listopada 2003 roku w Japonii.

Formuła Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

  • W zawodach brało udział 12 zespołów (gospodarz – Japonia plus 9 z kwalifikacji oraz 2 zaproszone)
  • do turnieju 9 zespołów kwalifikowało się na podstawie mistrzostw poszczególnych kontynentów. Dla Afryki było zarezerwowane jedno miejsce, dla pozostałych kontynentów po dwa.
  • Pozostałe dwa zespoły uzyskały kwalifikację poprzez otrzymanie „dzikiej karty” od FIVB.
  • Zespoły rozegrywały mecze systemem „każdy z każdym”.
  • Przy ustalaniu kolejności zespołów w tabeli decydujące będzie: punkty i liczba meczów wygranych, współczynnik punktowy (iloraz punktów zdobytych do straconych), współczynnik setowy (iloraz setów zdobytych do straconych).
  • Kwalifikację olimpijską otrzymają trzy najlepsze zespoły w końcowej tabeli.

Każdy zespół może zgłosić 12 zawodników do Pucharu Świata. Nie ma możliwości późniejszej zmiany zgłoszonych zawodników, nawet w przypadku kontuzji któregoś z nich.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacja Korei Południowej zajęła miejsce wicemistrza Azji Japonii, gdyż Japonia jest gospodarzem turnieju i miała już zapewniony start w Pucharze Świata.

I runda[edytuj | edytuj kod]

Tokio[edytuj | edytuj kod]

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
1.11 Korea Południowa  2:3  Stany Zjednoczone 21:25 19:25 25:21 25:22 13:15
Włochy  3:0  Egipt 25:13 25:11 25:13    
Argentyna  0:3  Japonia 16:25 20:25 23:25    
2.11 Włochy  3:0  Korea Południowa 25:14 25:19 25:17    
Stany Zjednoczone  3:0  Argentyna 25:11 25:14 25:14    
Japonia  3:0  Egipt 25:10 25:15 25:21    
3.11 Stany Zjednoczone  3:0  Włochy 25:22 25:22 25:19    
Egipt  0:3  Argentyna 14:25 13:25 16:25    
Japonia  3:2  Korea Południowa 23:25 25:21 26:28 25:15 15:12

Kagoshima[edytuj | edytuj kod]

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
2.11 Dominikana  1:3  Kuba 15:25 17:25 25:22 19:25  
Brazylia  1:3  Chiny 25:14 18:25 19:25 6:25  
Turcja  2:3  Polska 28:26 25:27 25:20 11:25 12:15
3.11 Dominikana  3:1  Polska 25:21 25:17 25:27 25:21  
Chiny  3:0  Kuba 25:20 25:17 25:19    
Brazylia  3:1  Turcja 27:29 25:19 25:23 25:10  
4.11 Chiny  3:0  Dominikana 25:12 25:12 25:15    
Polska  0:3  Brazylia 19:25 18:25 18:25    
Kuba  2:3  Turcja 25:22 25:22 20:25 23:25 14:16

II runda[edytuj | edytuj kod]

Nagoja[edytuj | edytuj kod]

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
5.11 Stany Zjednoczone  3:0  Egipt 25:16 25:17 25:20    
Korea Południowa  3:0  Argentyna 25:21 25:16 25:16    
Włochy  3:1  Japonia 25:22 25:19 15:25 25:11  
6.11 Egipt  0:3  Korea Południowa 10:25 11:25 13:25    
Argentyna  0:3  Włochy 12:25 16:25 18:25    
Japonia  0:3  Stany Zjednoczone 15:25 22:25 19:25    

Sendai[edytuj | edytuj kod]

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
5.11 Kuba  3:0  Polska 25:19 27:25 27:25    
Brazylia  3:2  Dominikana 17:25 25:18 24:26 26:24 15:7
Chiny  3:1  Turcja 25:10 24:26 25:21 25:21  
6.11 Polska  0:3  Chiny 16:25 19:25 17:25    
Turcja  3:0  Dominikana 25:22 25:18 25:23    
Kuba  2:3  Brazylia 23:25 16:25 39:37 28:26 9:15

III runda[edytuj | edytuj kod]

Sapporo[edytuj | edytuj kod]

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
8.11 Stany Zjednoczone  2:3  Polska 21:25 29:31 25:22 25:21 12:15
Włochy  3:0  Dominikana 25:13 25:15 25:17    
Japonia  3:0  Turcja 25:21 25:16 25:16    
9.11 Włochy  3:0  Polska 25:15 25:17 25:22    
Stany Zjednoczone  3:2  Turcja 24:26 25:22 26:24 22:25 15:10
Japonia  3:1  Dominikana 25:17 23:25 25:19 26:24  
10.11 Stany Zjednoczone  3:0  Dominikana 25:17 25:22 25:21    
Włochy  3:1  Turcja 20:25 25:18 25:21 25:20  
Japonia  3:2  Polska 25:22 25:20 22:25 23:25 15:11

Toyama[edytuj | edytuj kod]

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
8.11 Kuba  3:0  Argentyna 25:15 25:16 25:19    
Brazylia  3:0  Egipt 25:14 25:8 25:18    
Chiny  3:0  Korea Południowa 25:10 25:19 25:14    
9.11 Kuba  3:0  Egipt 25:15 25:10 25:16    
Chiny  3:0  Argentyna 25:16 25:15 25:19    
Brazylia  3:0  Korea Południowa 25:18 25:21 26:24    
10.11 Kuba  3:2  Korea Południowa 23:25 25:18 18:25 25:17 15:13
Brazylia  3:0  Argentyna 25:18 25:19 25:12    
Chiny  3:0  Egipt 25:11 25:16 25:11    

IV runda[edytuj | edytuj kod]

Osaka[edytuj | edytuj kod]

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
13.11 Włochy  0:3  Kuba 22:25 22:25 22:25    
Stany Zjednoczone  2:3  Chiny 20:25 25:20 26:24 20:25 11:15
Japonia  0:3  Brazylia 21:25 21:25 23:25    
14.11 Stany Zjednoczone  0:3  Brazylia 15:25 23:25 20:25    
Włochy  0:3  Chiny 24:26 18:25 20:25    
Japonia  3:2  Kuba 15:25 25:19 21:25 5:21 15:13
15.11 Włochy  1:3  Brazylia 20:25 12:25 25:23 19:25  
Stany Zjednoczone  3:0  Kuba 25:23 25:18 25:17    
Japonia  0:3  Chiny 18:25 18:25 13:25    

Osaka[edytuj | edytuj kod]

Data i godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5
13.11 Dominikana  0:3  Korea Południowa 20:25 21:25 16:25    
Polska  3:0  Argentyna 25:16 25:18 25:21    
Turcja  3:0  Egipt 25:20 25:15 25:08    
14.11 Polska  3:0  Korea Południowa 25:19 27:25 25:21    
Turcja  3:0  Argentyna 25:14 25:18 25:21    
Dominikana  3:0  Egipt 25:14 25:15 25:19    
15.11 Turcja  3:0  Korea Południowa 25:22 25:18 25:17    
Dominikana  3:1  Argentyna 25:17 25:22 18:25 26:24  
Polska  3:0  Egipt 25:16 25:15 25:10    

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Chiny 22 11 11 0 33 4 8.250 898 608 1.477
2  Brazylia 21 11 10 1 31 7 4.429 932 691 1.349
3  Stany Zjednoczone 19 11 8 3 28 13 2.154 942 837 1.125
4  Włochy 18 11 7 4 22 14 1.571 827 717 1.153
5  Japonia 18 11 7 4 22 19 1.158 896 865 1.036
6  Kuba 17 11 6 5 24 18 1.333 946 889 1.064
7  Turcja 16 11 5 6 22 20 1.100 914 856 1.068
8  Polska 16 11 5 6 18 22 0.818 873 888 0.983
9  Korea Południowa 14 11 3 8 15 24 0.625 805 850 0.947
10  Dominikana 14 11 3 8 11 26 0.423 592 868 0.682
11  Argentyna 12 11 1 10 4 30 0.133 617 812 0.760
12  Egipt 11 11 0 11 0 33 0.000 464 825 0.562

     awans na Igrzyska Olimpijskie 2004

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja
Gold medal world centered-2.svg  Chiny
Silver medal world centered-2.svg  Brazylia
Bronze medal world centered-2.svg  Stany Zjednoczone
4.  Włochy
5.  Japonia
6.  Kuba
7.  Turcja
8.  Polska
9.  Korea Południowa
10.  Dominikana
11.  Argentyna
12.  Egipt

Nagrody indywidualne[edytuj | edytuj kod]

MVP Najlepsza
punktująca
Najlepsza
blokująca
Najlepsza
atakująca
Najlepsza
serwująca
Najlepsza
rozgrywająca
Najlepsza
libero
Polska
Małgorzata Glinka
Polska
Małgorzata Glinka
Brazylia
Valeska Menezes
Chińska Republika Ludowa
Zhao Ruirui
Kuba
Zoila Barros Fernández
Chińska Republika Ludowa
Feng Kun
Brazylia
Arlene Xavier

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]