Pustynia Danakilska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pustynia Danakilska
ilustracja
Państwo

 Dżibuti
 Erytrea
 Etiopia

Rodzaj obiektu

pustynia

Położenie na mapie Afryki
Mapa konturowa Afryki, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Pustynia Danakilska”
14°14′30″N 40°18′00″E/14,241700 40,300000
Erta Alewulkan tarczowy na Pustyni Danakilskiej

Pustynia Danakilska, Danakilpustynia w północno-wschodniej Afryce, na obszarze północnej Etiopii, południowo-wschodniej Erytrei i w dużym stopniu na obszarze Dżibuti.

Pustynia Danakilska, jeden z najmniej gościnnych obszarów na Ziemi[1], położona jest w centrum Kotliny Danakilskiej, dużej depresji geologicznej leżącej do 120 m p.p.m., na północy pustynię od Morza Czerwonego oddzielają Góry Danakilskie. Charakterystyczną cechą krajobrazu są czarne zastygłe formacje lawy, dymiące stożki wulkaniczne, gorące źródła i pola siarki. Pustynia Danakilska jest jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi, ze średnią dzienną temperaturą wynoszącą ok. 27 °C[2], często przekraczającą ponad 50 °C[1][2], a niejednokrotnie nawet 60 °C[3] (osiągając do 67 °C, co jest nieoficjalnym rekordem świata)[4]. Opady deszczu nie przekraczają 200 mm rocznie[2]. Trudno znaleźć cień[5].

Jako część systemu Wielkich Rowów Afrykańskich, pustynia Danakilska jest narażona na znaczącą aktywność sejsmiczną, aczkolwiek żadne większe trzęsienie ziemi nie miało miejsca w czasach historycznych[2]. Znajduje się tu wiele aktywnych wulkanów, obszar ten jest jednym z najbardziej aktywnych wulkaniczne obszarów na Ziemi[3].

Pomimo skrajnych warunków, suchego klimatu i braku wody część pustyni jest zamieszkana przez wiele gatunków zwierząt, głównie roślinożernych, takich jak zebra Grevy'ego, aul czy osioł afrykański. Na pustyni znajdują się małe złoża magnezu i potasu, ale głównym surowcem jest sól kamienna, pochodząca z pól solnych z okolic licznych słonych jezior w regionie. Największym z nich jest jezioro Asal, na terenie Dżibuti niedaleko granicy z Erytreą, położone 153 m p.p.m. Sól transportowana jest przez karawany wielbłądów, w postaci tabliczek znanych jako „amole”[2], kiedyś używanych jako waluta na tym obszarze.

„Danakil” jest nazwą pochodzącą z języka arabskiego dla miejscowego ludu Afarów, ludu negroidalnych pasterzy posługujących się językiem afar, należącym do kuszyckiej grupy językowej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Frances Linzee Gordon, Jean-Bernard Carillet: Ethiopia & Eritrea. Lonely Planet, 2003, s. 175. ISBN 1-74059-290-5.
  2. a b c d e „Danakil Desert”, Microsoft® Encarta® Online Encyclopedia 2008. [dostęp 2008-12-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (16 sierpnia 2004)]. (ang.).
  3. a b German United Distributors: „The Danakil Desert in Ethiopia”. [dostęp 2008-12-26]. (ang.).
  4. Traveller Opis wyprawy na Pustynię Danakilską.
  5. Bradt Travel Guides Danakil Depression.