Przejdź do zawartości

Putrajaya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Putrajaya
stan
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Dewiza: Bandar raya Taman, Bandar raya Bestari
Państwo

 Malezja

Powierzchnia

49 km²

Populacja (2010)
• liczba ludności


67964

• gęstość

1400 os./km²

Położenie na mapie Malezji
Położenie na mapie
Strona internetowa

Putrajaya – miasto w Malezji, nowe centrum administracyjne tego kraju, położone na obszarze tzw. Superkorytarza Multimedialnego (Multimedia Super Corridor lub MSC). Jest ono trzecim, obok Kuala Lumpur i Labuan, terytorium federalnym Malezji. Obecnie miasto liczy około 68 tys. mieszkańców (2010).

Miasto zostało nazwane na cześć pierwszego premiera Malezji Tunku Abdula Rahmana Putry. Putra znaczy także po malajsku książę, a jaya oznacza doskonałość, sukces.

Putrajaya należała wcześniej do stanu Selangor. Rząd federalny rozpoczął negocjacje z tym stanem na temat utworzenia nowego terytorium federalnego. W połowie lat 90. XX wieku kupił od stanu Selangor za znaczącą sumę pieniędzy około 46 km², na których powstała właśnie Putrajaya. Po wytyczeniu nowych granic administracyjnych, stan Selangor ma od tego momentu na swoim terytorium dwie enklawy: Putrajayę i Kuala Lumpur.

Miasto, które powstało niedawno, ciągle się rozwija. W 2002 powstała szybkobieżna kolej KLIA Transit, która połączyła miasto z Kuala Lumpur oraz z międzynarodowym portem lotniczym w Sepang. W pobliżu powstało kolejne miasto o nazwie Cyberjaya.