Róża Wersalu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Róża Wersalu
ベルサイユのばら
(Berusaiyu no bara)
Gatunek historyczne, dramat, romans
Manga
Autor Riyoko Ikeda
Wydawca Shūeisha
Polski wydawca Japonica Polonica Fantastica
Odbiorcy shōjo
Drukowana w Margaret
Wydawana 19721973
Liczba tomów 10
Telewizyjny serial anime
Reżyser Tadao Nagahama (odc. 01-18)
Osamu Dezaki (odc. 19-40)
Muzyka Kōji Makaino
Studio Tōkyō Movie Shinsha
Stacja telewizyjna Animax, Nippon Television
Premierowa emisja 10 października 19793 września 1980
Liczba odcinków 40
OVA
The Rose and Women of Versailles
Reżyser Osamu Dezaki
Studio Tōkyō Movie Shinsha
Liczba odcinków 2
Data wydania 10 września 1980
Czas trwania 30 min.

Róża Wersalu (jap. ベルサイユのばら Berusaiyu no bara?) – historyczna manga autorstwa Riyoko Ikedy. Na jej podstawie Toei Animation stworzyło w 1979 roku anime. Akcja serii toczy się przed i w trakcie Rewolucji francuskiej.

W Polsce seria została zlicencjonowana przez wydawnictwo Japonica Polonica Fantastica w cyklu wydawniczym Mega Manga[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Główną bohaterką serii jest Oscar François de Jarjayes, córka francuskiego generała. Dziewczynka została wychowana jak chłopiec, gdyż w rodzinie brakowało męskiego potomka. Od dzieciństwa uczyła się fechtunku, strzelania z łuku i jazdy konnej, w wieku czternastu lat nie dorównywał jej już żaden mężczyzna. W Europie panuje chaos, więc Francja i Austria postanawiają zawrzeć przymierze. Właśnie wtedy Oscar otrzymuje pierwsze zadanie – chronić Marię Antoninę, przybyłą do Francji w celu zawarcia małżeństwa z księciem Ludwikiem XVI. Młoda delfina jest rówieśniczką bohaterki, jednak cechuje ją znacznie mniejsza dojrzałość, rozsądek oraz odpowiedzialność. Początkowo poddani są oczarowani piękną i wesołą dziewczyną – z wyjątkiem Madame du Barry. Ta z niechęcią spogląda na perspektywy oddania najwyższej pozycji na dworze nastolatce. Rozpoczyna się zażarta walka między austriacką księżniczką a kochanką Ludwika XV, w konflikt zostaje wpleciona też Oscar oraz jej matka. Mija niewiele czasu i tłum poznaje prawdziwe oblicze du Barry. Zostaje wygnana z Wersalu.

Z chwilą objęcia tronu Maria Antonina zaczyna trwonić pieniądze, nie przejmując się losem poddanych Często odwołuje audiencje i spotkania z ważnymi osobistościami, a w miejsce tego organizuje wystawne bale i uczty, zakochując się w międzyczasie w szwedzkim arystokracie imieniem Axel von Fersen. Francja pogrąża się w coraz większym ubóstwie. Oscar obserwuje nędzne warunki życia Francji, niewiele jest jednak w stanie zdziałać. Państwo cierpi głód i niedostatek, rosną ceny chleba i mięsa. W skrajnie trudnych warunkach żyje pewna chora wdowa wraz z dwiema córkami, gderliwą i nieżyczliwą Jeanne oraz pracowitą, miłą i zaradną Rosalie. Gdy ceny żywności znów się rosną, stara się o pracę w zakładzie krawieckim, jednak nikt jej nie chce przyjąć. Spotyka pannę Jarjayes, która daruje jej trochę pieniędzy. Mija kilkanaście lat. Wśród stanu trzeciego rozpoczynają się strajki. Przedstawiciele pospólstwa coraz częściej napadają na podróżujących, włamują się do ich posiadłości, okradają i mordują. Domagają się w ten sposób lepszych warunków życia, żywności, lekarstw oraz praw wyborczych. Choć wiadomo już o konieczności przeprowadzenia reform w państwie, para królewska, nie chcąc się zrzec władzy, postanawia wprowadzić wojsko na ulice miasta i strzelać do zwykłych obywateli. Trzydziestoośmioletnia pułkownik buntuje się przeciwko rodzinie monarszej. Zrzeka się rangi i tytułu dowódcy wojskowego, ale jej towarzysze broni pozostają lojalni - teraz dobrowolnie walczą z Jarjayes ramię w ramię. Wśród tłumu powstańców Oscar spotyka Rosalie, która nie mogąc znieść złego traktowania, uciekła z dworu Polignaców, a potem wyszła za mąż za uczonego Bernarda Chatelet, jednego z największych zwolenników ideologii powstańczej. Walki na ulicach stają się codziennością we Francji. Podczas jednej z nich ginie Andre. Pogrążona w rozpaczy Oscar rusza z tłumem na Bastylię niedługo potem tracąc życie. Maria Antonina wraz z Ludwikiem XVI muszą uciekać do Brukseli. Jednak para królewska zostaje złapana i osadzona w Temple. Zapada wyrok śmierci. Najpierw stracony na gilotynie zostaje król, kilka dni potem to samo spotyka jego syna. Osamotniona, rozpaczająca królowa w przeddzień własnej śmierci pisze list do rodziny Wiedniu, w którym wylewa swoje bóle i troski. Kilka godzin przed egzekucją odwiedza ją Rosalie, razem wspominają córkę generała Jarjayes. Po tragicznej śmierci ukochanej Axel von Fersen powraca do ojczyzny. Dziesięć lat później ginie z ręki własnego ludu.

Anime[edytuj | edytuj kod]

W 1979 roku powstało liczące 40 odcinków anime, znane w USA i Europie pod tytułem Lady Oscar. Reżyserem został Tadao Nagahama (odcinki 1-18) oraz Osamu Dezaki (odcinki 19-40). Za ścieżkę dźwiękową odpowiedzialny był Kōji Makaino.

Bohaterowie:

 • Oscar François de Jarjayes – główna bohaterka mangi i anime. Pomimo bycia dziewczyną, została wychowana jako mężczyzna, uczyła się jazdy konnej, strzelectwa i fechtunku, a zamiast sukienek nosiła mundur gwardii królewskiej. To piękna, blondwłosa panna wysokiej i silnej postury o niebieskich oczach. Jest znana ze swej dobroci i szlachetności.
 • André Grandier – przystojny, brązowowłosy młodzieniec, opiekujący się końmi w stajni rodziny Jarjayes. Jest towarzyszem i przyjacielem Oscar, zakochanym w niej bez pamięci. Ginie postrzelony z pistoletu w serce, gdy razem z ukochaną szlachcianką staje po stronie rewolucjonistów.
 • Maria Antonina – radosna i beztroska księżniczka, córka cesarzowej Marii Teresy Habsburg. Aby zawrzeć przymierze między Austrią a Francją, musiała zostać żoną Ludwika XVI, mając jedynie czternaście lat. Początkowo uwielbiali ją niemal wszyscy Francuzi, oczarowani jej wdziękiem i urodą, stopniowo jednak fascynacja Marią Antoniną opadała. Jako królowa często odwoływała audiencje, rozmowy i debaty z urzędnikami, a w miejsce tego organizowała wystawne bale, uczty, zamawiała coraz to kosztowniejsze stroje, nie interesował ją los poddanych. Jest blondwłosą panienką o zgrabnej figurze, wesołą i towarzyską, lecz także nieodpowiedzialną, rozrzutną, mało dojrzałą.
 • Axel von Fersen – szwedzki arystokrata, kochanek Marii Antoniny.
 • Rosalie Lamorlière – adoptowana córka ubogiej wdowej. Zaradna, troskliwa i życzliwa, w niczym nie przypomina swojej przyrodniej siostry, uprzykrzającej życie matce w miarę możliwości. Gdy rosną ceny chleba i mięsa, Rosalie stara się o pracę w zakładzie krawieckim, jednak na próżno. Zdesperowana, chce sprzedać swoje ciało, lecz zostaje powstrzymana przez Oscar. Wręcza nieco pieniędzy ubogiej i przykazuje, aby nigdy nie powtórzyła tego błędu. Kilka tygodni potem dziewczyna zostaje przyjęta do pracy w kuchni w zamian za skromne pieniądze. Uradowana Rosalie, chce poinformować o tym rodzicielkę, która tego samego dnia ginie, potrącona przez powóz księżnej Polignac . Przed śmiercią kobieta wyjawia córce, iż nie łączy ich w rzeczywistości żadne pokrewieństwo, a prawdziwą matką Rosalie jest szlachcianka Martine Gabrielle. Zrozpaczona sierota postanawia odszukać swą prawdziwą rodzicielkę, a potem pomścić śmierć zmarłej opiekunki. Spotyka ją jednak szok, okazuje się bowiem, iż to właśnie księżna Polignac jest biologiczną matką dziewczyny. Niedługo potem Rosalie trafia do rezydencji szlachcianki, lecz źle traktowana - ucieka. Wychodzi za mąż za Bernarda Chatelet, bierze udział w licznych powstaniach. Opiekuje się też byłą monarchinią w więzieniu.
 • Madame du Barry – piękna kobieta przebywająca od wielu lat na dworze w Wersalu urodzona w szlacheckiej rodzinie. Była prostytutką i kochanką króla Ludwika XV. Z chwilą, gdy Maria Antonina przyjechała do Francji, stały się dla siebie nawzajem wrogami. Młoda królowa nie chciała z nią rozmawiać twierdząc, że do pałacu jej matki kurtyzany nie miały wstępu.
 • Yolande Martine Gabrielle de Polastron, księżna Polignac – utalentowana śpiwaczka, ma córkę Charlotte. Gdy po raz pierwszy pojawiła się w Wersalu, szybko zaprzyjaźniła się z królową, oczarowaną jej niezwykłym głosem. To ona odpowiada za śmierć ubogiej wdowej, przybranej matki Rosalie i Jeanne. Kobieta zginęła, gdy księżna przejeżdżała ulicami Paryża. Później, gdy Maria Antonina poprosiła ją, aby zamieszkała w pałacu próbowała się pozbyć Oscar, organizując zasadzkę podczas podróży młodej generał do Wersalu.
 • Maria Teresa Habsburg - matka Marii Antoniny, cesarzowa Austrii. Przeprowadziła wiele reform w kraju, za jej panowania kwitła gospodarka, dbała o byt i wykształcenie obywateli. Ubolewała nad rozrzutnością najmłodszej córki, dwakroć wysyłała do niej listy, w których przypominała jej o obowiązkach władczyni. Zmarła w wieku 63 lat.
 • Jeanne – przybrana siostra Rosalie. Zła, nieuprzejma i kapryśna dziewczyna, nie zależy jej na nikim. Uciekła z domu i podstępem stała się bogatą dziedziczką, najpierw zdobywając zaufanie pewnej hrabiny, a potem doprowadzając do jej śmierci.
 • Charlotte - córka księżnej Polignac, wielbicielka Oscar. W wieku jedenastu lat została zmuszona przez matkę do zawarcia małżeństwa z czterdziestoletnim hrabią. Zrozpaczona dziewczynka popełnia samobójstwo, skacząc z okna pałacu.

Manga a historia[edytuj | edytuj kod]

 • Lady Oscar to postać fikcyjna wzorowana na historycznej. Nieznana jest jej płeć, jednak prawdopodobnie dziedziczka rodu Jarjayes była mężczyzną. Riyoko Ikeda przyznała, że nie czuła się na siłach, by wykreować chłopca, wykorzystała więc lukę w historii.
 • François Augustin Reynier de Jarjayes, ojciec Oscar to postać autentyczna. Był znany i lubiany na dworze królewskim. W przeciwieństwie do mangi i anime był spokojnym, uprzejmym człowiekiem, również w stosunku do własnych dzieci. Nigdy nie unosił się gniewem, zawsze obiektywnie oceniał sytuację.
 • Maria Antonina posiadała czwórkę dzieci, w mandze przedstawiono tylko trójkę. Czwartym była Zofia Helena Beatrycze Burbon, lecz nie jest pewne, czy jej ojcem był faktycznie Ludwik XVI. O ojcostwo najmłodszego dziecka oskarżano Hansa Axela von Fersena.
 • Joannę de La Motte i Rosalie Lamorliere nie łączyło żadne pokrewieństwo.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Plan wydawniczy na stronie wydawnictwa. [dostęp 2016-03-20].
 2. Lady Oscar, anime.info.pl

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]