Radio Niepokalanów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radio Niepokalanów
Radio Niepokalanow fc01.jpg
Budynek Radia Niepokalanów
Państwo  Polska
Język polski
Siedziba Niepokalanów
Założono 1938
Właściciel Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Ojcowie Franciszkanie)
Redaktor naczelny Damian Karczmar
Częstotliwości
w miastach
Łódź 98,6 MHz
Skierniewice 102,7 MHz
Strona internetowa

Radio Niepokalanówstacja radiowa nadająca w województwie łódzkim na częstotliwości 98,6 MHz, a w mazowieckim na 102,7 MHz. Siedziba radia mieści się na terenie Niepokalanowa w gminie Teresin, ponadto radio posiada filię w Łodzi. Właścicielami stacji są Ojcowie Franciszkanie.

Historia i funkcjonowanie[edytuj | edytuj kod]

Założycielem dzieła był św. Maksymilian Kolbe[1], który po powrocie z misji w Japonii (1930-1936) podjął starania w celu uruchomienia w Niepokalanowie stacji radiowej. Dla jej potrzeb postawiono jednopiętrowy murowany budynek, w znacznej odległości od pomieszczeń z maszynami drukarskimi, aby uniknąć uciążliwego hałasu. Pierwszy próbny przekaz radiowy udało się wyemitować 8 grudnia 1938[1].

Oficjalna nazwa radia brzmiała SP3-RN (Stacja Polska 3 – Radio Niepokalanów). Jego sygnałem był fragment melodii pieśni Po górach, dolinach. Stacja zdążyła nadać tylko kilka próbnych audycji, zaś podjęte przez franciszkanów starania o koncesję przerwane zostały wybuchem II wojny światowej[1].

Po wojnie radio zostało reaktywowane w połowie lat dziewięćdziesiątych. Obecnie stacja nadaje na terenie dwóch województw: mazowieckiego (częstotliwość 102,7 MHz) i łódzkiego (98,6 MHz).

Lokalizacje stacji nadawczych[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]