Radio Niepokalanów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radio Niepokalanów
Ilustracja
Budynek Radia Niepokalanów
Państwo  Polska
Język polski
Siedziba Niepokalanów
Założono 8 grudnia 1938
Właściciel Prowincja Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Ojcowie Franciszkanie)
Częstotliwości
w miastach
Łódź 98,6 MHz
Skierniewice 102,7 MHz
Strona internetowa

Radio Niepokalanówstacja radiowa nadająca w województwie łódzkim na częstotliwości 98,6 MHz, a w mazowieckim na 102,7 MHz. Siedziba radia mieści się na terenie Niepokalanowa w gminie Teresin, ponadto radio posiada filię w Łodzi. Właścicielami stacji są Ojcowie Franciszkanie.

Historia i funkcjonowanie[edytuj | edytuj kod]

Założycielem dzieła był św. Maksymilian Kolbe[1], który po powrocie z misji w Japonii (1930-1936) podjął starania w celu uruchomienia w Niepokalanowie stacji radiowej. Dla jej potrzeb postawiono jednopiętrowy murowany budynek, w znacznej odległości od pomieszczeń z maszynami drukarskimi, aby uniknąć uciążliwego hałasu. Pierwszy próbny przekaz radiowy udało się wyemitować 8 grudnia 1938[1].

Oficjalna nazwa radia brzmiała SP3-RN (Stacja Polska 3 – Radio Niepokalanów). Jego sygnałem był fragment melodii pieśni Po górach, dolinach. Stacja zdążyła nadać tylko kilka próbnych audycji, zaś podjęte przez franciszkanów starania o koncesję przerwane zostały wybuchem II wojny światowej[1].

Po wojnie radio zostało reaktywowane w połowie lat dziewięćdziesiątych. Obecnie stacja nadaje na terenie dwóch województw: mazowieckiego (częstotliwość 102,7 MHz) i łódzkiego (98,6 MHz).

Lokalizacje stacji nadawczych[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]