Rak (astrologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Znak Raka

Rak () (łac. Cancer) – czwarty astrologiczny znak zodiaku. Przypisuje się go urodzonym w czasie obserwowania Słońca w tym znaku, to znaczy na odcinku ekliptyki pomiędzy 90° a 120° długości ekliptycznej. Wypada to między 20/21 czerwca a 22/23 lipca – dokładne ramy czasowe zależą od rocznika[1]. Czasem przyjmuje się umowne granice – według Evangeline Adams (1868–1932) był to okres między 22 czerwca a 24 lipca[2]. Znak Raka przypisuje się również osobom urodzonym w trakcie wschodzenia tego znaku[2].

W starożytnej Grecji przedstawiany był również pod postacią ośmiornicy[3]. Jako skorupiak chodzący do tyłu spowalnia bieg Słońca (w tym okresie Słońce najdłużej utrzymuje się na nieboskłonie)[3]. Wśród neoplatoników istniało przekonanie, iż gwiazdozbiór Raka jest jednym z dwóch wrót przez które przechodzą dusze i zstępują na ziemię by tam zamieszkać w wybranym ciele[3].

W sztuce przedstawiany był różnie, pod postacią kraba, langusty a nawet ośmiornicy oraz za pośrednictwem motywów pochodzących z mitów o pozycji gwiazdozbioru na niebie[3]. W bardzo obrazowy sposób przedstawił go włoski malarz Giovanni Maria Falconetto w swoich freskach w Sali Zodiaku w Palazzo d’Arco w Mantua powstałych w 1517 roku[3].

Znak raka w astrologii[edytuj | edytuj kod]

Rak reprezentuje przesilenie letnie[3]. Jest znakiem trygonu wodnego i domem Księżyca[3]. W astrologii jest znakiem będącym pod wpływem Księżyca i kojarzą go z podświadomością, jasnowidzeniem i płodnością[3]. Odpowiada macierzyństwu[3]. Swoją opiekę rozciągał nad Armenią, Afryką i Holandią[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Znaki zodiaku 2000 – 2025 (uwaga: dane dla strefy czasowej UTC+1). dr Kazimierz Borkowski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej [dostęp 22 lipca 2016]
  2. a b „Part I. The Signs of the Zodiac”. W: Adams Evangeline: Astrology. Your Place in the Sun. Crowley Aleister (ghost written by). Nowy Jork: Dodd, Mead & Company, 1937 (cop. 1927). (ang.).
  3. a b c d e f g h i j Matilde Battistini Astrologia, magia, alchemia, wyd Arkady, Warszawa 2006, ISBN 83-213-4445-3