Strzelec (astrologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
XV-wieczne wyobrażenie Strzelca

Sagittarius.svg Strzelec (łac. Sagittarius) – dziewiąty znak astrologiczny zodiaku. Przypisuje się go urodzonym od 22 listopada do 21 grudnia.

Pierwsze wzmianki o gwiazdozbiorze Strzelca pochodzą z okresu babilońskiego. Najczęściej Strzelec przedstawiany był pod postacią centaura strzelającego z łuku lub poprzez motywy zaczerpnięte z mitów astralnych, opowiadających o pochodzeniu gwiazdozbioru Chirona lub Oriona. W średniowieczu był symbolem Chrystusa oraz białego rycerza znanego z Apokalipsy.

Strzelec w astrologii[edytuj | edytuj kod]

Okres, w którym panował Strzelec, poprzedzał przesilenie zimowe, tym samym reprezentował energię psychiczną, która miała pomóc w osiągnięciu spójności i syntezy, oświecenia i wewnętrznej ascezy. Znak uważany był za emblemat filozofa-profety i człowieka doskonałego, gdzie ciało (koń), dusza (tors) i umysł (strzała) stanowiły harmonijne połączenie. Ponadto Strzelca łączono z końcem jesieni i ogniem oraz z krajami: Hiszpanią, Węgrami i Marokiem.

Znak Strzelca w sztuce[edytuj | edytuj kod]

W okresie renesansu w wielu ikonograficznych przedstawieniach Strzelca posiadał on na głowie turban, co zostało zaczerpnięte z rękopisów orientalnych m.in. Astronomikonu Aratosa. Przykłady tak przedstawianego Strzelca można znaleźć w godzinkach księcia de Barry Belles heures, Tres Riches Heures oraz w kalendarzu Mistrza Rohan.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Matilde Battistini Astrologia, magia, alchemia, wyd Arkady, Warszawa 2006, ISBN 83-213-4445-3