Strzelec (astrologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
XV-wieczne wyobrażenie Strzelca

Strzelec () (łac. Sagittarius) – dziewiąty astrologiczny znak zodiaku. Znak ten jest przypisywany osobom urodzonym w czasie obserwowania Słońca w tym znaku, to znaczy na odcinku ekliptyki pomiędzy 240° a 270° długości ekliptycznej. Wypada to między 21/22 listopada a 21/22 grudnia – dokładne ramy czasowe zależą od rocznika[1]. Czasem przyjmuje się umowne granice – według Evangeline Adams (1868–1932) był to okres między 23 listopada a 23 grudnia[2]. Znak Strzelca przypisuje się również osobom urodzonym w trakcie wschodzenia tego znaku[2].

Pierwsze wzmianki o gwiazdozbiorze Strzelca pochodzą z okresu babilońskiego[3]. Najczęściej Strzelec przedstawiany był pod postacią centaura strzelającego z łuku lub poprzez motywy zaczerpnięte z mitów astralnych, opowiadających o pochodzeniu gwiazdozbioru Chirona lub Oriona[3]. W średniowieczu był symbolem Chrystusa oraz białego rycerza znanego z Apokalipsy[3].

Strzelec w astrologii[edytuj | edytuj kod]

Okres, w którym panował Strzelec, poprzedzał przesilenie zimowe, tym samym reprezentował energię psychiczną, która miała pomóc w osiągnięciu spójności i syntezy, oświecenia i wewnętrznej ascezy[3]. Znak uważany był za emblemat filozofa-profety i człowieka doskonałego, gdzie ciało (koń), dusza (tors) i umysł (strzała) stanowiły harmonijne połączenie[3]. Ponadto Strzelca łączono z końcem jesieni i ogniem oraz z krajami: Hiszpanią, Węgrami i Marokiem[3].

Znak Strzelca w sztuce[edytuj | edytuj kod]

W okresie renesansu w wielu ikonograficznych przedstawieniach Strzelca posiadał on na głowie turban, co zostało zaczerpnięte z rękopisów orientalnych m.in. Astronomikonu Aratosa[3]. Przykłady tak przedstawianego Strzelca można znaleźć w godzinkach księcia de Barry Belles heures, Tres Riches Heures oraz w kalendarzu Mistrza Rohan[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Znaki zodiaku 2000 – 2025 (uwaga: dane dla strefy czasowej UTC+1). dr Kazimierz Borkowski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej [dostęp 22 lipca 2016].
  2. a b „Part I. The Signs of the Zodiac”. W: Adams Evangeline: Astrology. Your Place in the Sun. Crowley Aleister (ghost written by). Nowy Jork: Dodd, Mead & Company, 1937 (cop. 1927). (ang.).
  3. a b c d e f g h Matilde Battistini Astrologia, magia, alchemia, wyd Arkady, Warszawa 2006, ISBN 83-213-4445-3.