Lew (astrologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Średniowieczne przedstawienie konstelacji Lwa

Lew () (łac. Leo) – piąty astrologiczny znak zodiaku. Znak ten jest przypisany osobom urodzonym w czasie obserwowania Słońca w tym znaku, to znaczy na odcinku ekliptyki pomiędzy 120° a 150° długości ekliptycznej. Wypada to między 22/23 lipca a 22/23 sierpnia – dokładne ramy czasowe zależą od rocznika[1]. Czasem przyjmuje się umowne granice – według Evangeline Adams (1868–1932) był to okres między 24 lipca a 24 sierpnia[2]. Znak Lwa przypisuje się również osobom urodzonym w trakcie wschodzenia tego znaku[2].

Żywiołem Lwa jest ogień, gwiazdą Słońce. Jakość znaku zodiaku – stała.

Po raz pierwszy pojawił się w Mezopotamii w IV tysiącleciu p.n.e. Według astrologii znak należy do trygonu ognia i jest domem Słońca. W starożytnym Egipcie, lew był umieszczany na dwóch krańcach znanego świata by pilnował wschodu i zachodu Słońca. Z nim związane były mity o jego zwycięstwie nad Bykiem, oraz zwycięstwie dnia nad nocą, lata nad zimą. Przeważnie postać lwa symbolizowała władzę, niezależność, sprawiedliwość oraz charakteryzowała się przenikliwością i mocą boskiego światła i słowa co wiązało go z postacią Chrystusa-Sędziego.

Ze znakiem Lwa lub jego postacią w starożytności wiązano różne bóstwa (Ra, Ozyrysa, Horusa, Anubisa, Krysznę, Apolla, Heliosa) oraz postacie (Buddę. Chrystusa, św. Marka, św. Krzysztofa). Z lwem identyfikowano konstelacje Wielkiego Psa i Małego Psa.

Lew opiekował się Azją Mniejszą oraz Francją i Rumunią. Wpływ Lwa odczuwany był w lecie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Znaki zodiaku 2000 – 2025 (uwaga: dane dla strefy czasowej UTC+1). dr Kazimierz Borkowski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej [dostęp 22 lipca 2016]
  2. a b „Part I. The Signs of the Zodiac”. W: Adams Evangeline: Astrology. Your Place in the Sun. Crowley Aleister (gost written by). Nowy Jork: Dodd, Mead & Company, 1937 (cop. 1927). (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Literatura przedmiotu[edytuj | edytuj kod]

  • Astrologus, Twój znak Lew, Państwowe wydawnictwo „Iskry” 1984, ISBN 83-207-0655-6
  • Piotr Majewski, Charakterystyka astrologiczna Lwa w Chiromancja i horoskopy. Krajowa Agencja Wydawnicza Kraków 1982