Przejdź do zawartości

Lew (astrologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Średniowieczne przedstawienie konstelacji Lwa

Lew () (łac. Leo) – piąty astrologiczny znak zodiaku. Znak ten jest przypisany osobom urodzonym w czasie obserwowania Słońca w tym znaku, to znaczy na odcinku ekliptyki pomiędzy 120° a 150° długości ekliptycznej. Wypada to między 22/23 lipca a 22/23 sierpnia – dokładne ramy czasowe zależą od rocznika[1]. Czasem przyjmuje się umowne granice – według Evangeline Adams (1868–1932) był to okres między 24 lipca a 24 sierpnia[2]. Znak Lwa przypisuje się również osobom urodzonym w trakcie wschodzenia tego znaku[2].

Żywiołem Lwa jest ogień, gwiazdą Słońce. Jakość znaku zodiaku – stała.

Po raz pierwszy pojawił się w Mezopotamii w IV tysiącleciu p.n.e.[3] Według astrologii znak należy do trygonu ognia i jest domem Słońca[3]. W starożytnym Egipcie, lew był umieszczany na dwóch krańcach znanego świata by pilnował wschodu i zachodu Słońca[3]. Z nim związane były mity o jego zwycięstwie nad Bykiem, oraz zwycięstwie dnia nad nocą, lata nad zimą[3]. Przeważnie postać lwa symbolizowała władzę, niezależność, sprawiedliwość oraz charakteryzowała się przenikliwością i mocą boskiego światła i słowa co wiązało go z postacią Chrystusa-Sędziego[3].

Ze znakiem Lwa lub jego postacią w starożytności wiązano różne bóstwa (Ra, Ozyrysa, Horusa, Anubisa, Krysznę, Apolla, Heliosa) oraz postacie (Buddę. Chrystusa, św. Marka, św. Krzysztofa)[3]. Z lwem identyfikowano konstelacje Wielkiego Psa i Małego Psa[3].

Lew opiekował się Azją Mniejszą oraz Francją i Rumunią[3]. Wpływ Lwa odczuwany był w lecie[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Wykaz literatury uzupełniającej: Lew (astrologia).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Znaki zodiaku 2000 – 2025 (uwaga: dane dla strefy czasowej UTC+1). dr Kazimierz Borkowski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej [dostęp 22 lipca 2016].
  2. a b „Part I. The Signs of the Zodiac”. W: Adams Evangeline: Astrology. Your Place in the Sun. Crowley Aleister (ghost written by). Nowy Jork: Dodd, Mead & Company, 1937 (cop. 1927). (ang.).
  3. a b c d e f g h i Matilde Battistini Astrologia, magia, alchemia, wyd Arkady, Warszawa 2006, ISBN 83-213-4445-3.