Skorpion (astrologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Skorpion

Skorpion () (łac. Scorpio) – ósmy astrologiczny znak zodiaku. Znak ten przypisuje się osobom urodzonym między 23 października a 21 listopada[1]. Czasem znak Skorpiona przypisuje się również urodzonym 22 listopada.

Skorpion kojarzony był z pierwotną wodą i z pierwotnym źródłem narodzin oraz z piekłem i śmiercią. Znak pochodzi z Babilonii. W 46 roku p.n.e. po reformie kalendarza przez Juliusza Cezara okres jego panowania został podzielony na rzecz znaku Wagi.

Znaczenie astrologiczne[edytuj]

Według nauk astrologicznych Skorpion przebywał pod wpływem Marsa i Plutona. Związek z bogiem piekieł umacniał się poprzez pozycje Antaresa (Gwiazdy Duchów) na południowym krańcu Drogi Mlecznej. Kabaliści łączyli go z XIII arkanem Tarota, Śmiercią.

Należał do znaku trygonu wodnego i był nocnym domem Marsa. Wiązano z nim mity gdzie występowały Izyda, Artemida, Orion i Herkules oraz bohaterowie astralni Wężownik i Faeton

Atrybuty[edytuj]

Atrybut
Żywioł woda
Kamień obsydian, jaspis, hematyt, agat, ametyst
Planeta Mars i Pluton
Jakość stała

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Astrologia, magia, alchemia str.54

Bibliografia[edytuj]

  • Matilde Battistini Astrologia, magia, alchemia, wyd. Arkady, Warszawa 2006, ISBN 83-213-4445-3
  • Piotr Majewski, Charakterystyka astrologiczna Skorpiona w Chiromancja i horoskopy. Krajowa Agencja Wydawnicza Kraków 1982